Förr i tiden angavs hjulstorlekar som däckets ytterdiameter. Sen kom någon smart människa på att det var ett ganska opraktiskt sätt att ange hjulstorlek eftersom det inte gick att utläsa vilken fälg som däcket passade på. Dessutom blev det svårt att överblicka vilka däck som passade på en given fälg eftersom de fick så olika beteckningar.
Den civiliserade delen av världen har därför enats om att det är smartare att ange storlekar i formen bredd x fälgens diameter (däckets innerdiameter). Det kallas ETRTO-standarden. Då kallas ett vanligt däck för standardcykel 37-622, ett MTB-däck för storhjuling blir 54-622 och ett racerdäck 23-622. Samma fälg men olika bredd och därmed ytterdiameter.
Den ociviliserade delen av världen håller fast vid att däcksstorlekar ska anges som ytterdiameter x innerdiameter, dessutom i någon obskyr enhet uppfunnen på den tiden man utgick från kroppsdelar när man skulle mäta. Standarddäcket heter då 28" x 1 1/2, MTB-däcket 29" x 2,1 och racerdäcket... blir 700x23C.