Axelskydd efter skada?

Mårten

Aktiv medlem
Axelskydd efter skada?
Sitter och funderar på min comeback, förhoppnignsvis får jag klartecken att cykla (DH) igen i slutet av månaden. Funderar då på om det kanske vore en bra idé med lite extra skydd.

Givetvis kommer jag köra med överkroppsskydd åtminstone första tiden, men det ger ju inte alltför mycket stöd för just axeln utan skyddar mer mot slag. Surfade runt lite och hittade följande:

3018ShoulderLeft.jpg

http://www.skadebutiken.se/cc3/vulkan-axelskydd/prod_80.html

Kanske vore det en bra idé att dra på sig ett sånt för säkerhets skull, åtminstone fram till att jag tränat upp axelmuskulaturen ordentligt?

Jag vet att jag borde rådgöra med min sjukgymnast och läkare och jag tänkte göra det också, men jag tänkte kolla om det fanns någon här som hade koll. Det är ju trots allt en vanlig skada det här med axlar som hoppar ur led framåt. :D
 
Axelskydd efter skada?
Ger inte den där mest värme? Ska du ha stöd i axelleden är det väl en ordentlig sporttejpning som gäller, i alla fall var detta vad min sjukgymnast sa när jag gick på rehab efter min första axelskada (subluxation+fraktur).
 
Axelskydd efter skada?
Axelskadeklubben har årsmöte märker jag :-)
Jag har funderat i samma banor men tycker att de flesta "skydd" mest verkar vara för värme...
 
Axelskydd efter skada?
Jag har testat några såna dära skydd men inget som har haft en chans att hålla axeln på plats. Se till att få operera den i stället.

Kändes mkt bättre för mig när jag tränade upp muskulaturen runt axeln, särskilt rotationsövningar, men den fortsatte ändå att hoppa i tid o otid. Så småningom blir de ju tvungna att operera fast den :)

Kör på!

:D
 
Axelskydd efter skada?
Monglo: Tyst! Min har bara hoppat en gång (och hoppade tillbaka direkt igen) så operation känns inte riktigt nödvändigt. Att det ska hända igen hoppas jag fan att jag slipper, jag har varit med om saker som gjort mer ont, men det var definitivt inte skönt och klart obehagligt att känna hur den liksom gav sig iväg på äventyr.

Så konsensus är att skippa vulkanskyddet och satsa på en rejäl rustning från medeltiden? Hmm, finns det någon bra nätbutik för rustningar? rustning.nu?

Prällen: Ok, men hur fan tejpar man axeln då?
 
Senast redigerad av en moderator:
Axelskydd efter skada?
För mig blev det tvärtom efter min subluxering (hoppar ur led och hoppar tillbaks med en gång). Jag fick också en fraktur vid supraspinatusfästet som läkte ihop någon millimeter fel, så istället för att operera för att tajta upp axelleden som Monglo, fick ortopedsnickaren såga och karva bort ben för att göra mer plats i axelleden.
 
Axelskydd efter skada?
Får se vad ortopeden säger den 22 helt enkelt. Sen är det väl bara att bygga på med muskler som en jävla idiot och hoppas att den håller?
 
Axelskydd efter skada?
Mårten det gör mindre o mindre ont för varje gång :D och blir lättare o lättare att få tillbaka. Satsa på att träna upp muskulaturen o kör på. Endera går det bra eller så händer det igen och då måste de ju förr eller senare fixa till dig. :)

Se bara till att inte vara långt ut i vattnet när det händer igen... O-:
 
Axelskydd efter skada?
Monglo: Ouch, hoppade den när du simmade?! Det måste vara...jobbigt, minst sagt.

Jo det är väl så, får köra strikt regim med träningen och hoppas på det bästa. Eftersom axeln hoppade tillbaka i princip av sig självt (jag bara ryckte till med armen lite så poppade den tillbaka) så bör den ju inte ha tagit alltför mycket skada antar jag.
 
Axelskydd efter skada?
Låg på rygg på en gul uppblåsbar madrass ganska långt från stranden med händerna bakom huvudet. Och plötsligt hände det... Konstigt att det inte händer när jag köper trisslott. Eller det kanske är Keno?
 
Axelskydd efter skada?
Dessvärre är det vanligaste konsekvensen av en axelskada en trist-axel. Fast det löser man genom att som jag se till att få nästan samma typ av skada på båda axlarna, då blir rörelsebegränsningen i alla fall balanserad :-/ Ska själv på återbesök den 23:e faktiskt, då ska vi se om axelspecialisten tycker att det är värt att operera eller inte.
 
Axelskydd efter skada?
Hej,

Jag har haft problem med höger axel efter en (föga glamorös) cykelvurpa. Läkaren misstänkte att den hoppat ur led, och det konstaterades att ligament/senor och brosk var skadat runt axeln.

Hakade på 100 armhävningar-hysterin förra hösten, och efter att ha gjort en 500 armhävningar i veckan i 10 veckor så försvann besvären nästan helt. De är dock tillbaka nu, då jag styrketräningshysterin jag föll in i resulterade i viktökning de luxe (främst pga ökad aptit tror jag...) så jag har lagt ner.

Jag tror mer på att träna skiten ur överkroppen och stärka muskulatur än att hoppas på en operation. En subluxering, om än så obehaglig, kan ju inte vara så jävla allvarligt.

Jag tror alltså stenhårt på sjukgymnastik. Kanske i kombination med rätt skydd.

Biffa.

//Erik
 
Axelskydd efter skada?
Erol: Det är träna jag hade tänkt sätta igång med. :D

Provade att göra armhävningar för ett litet tag sedan men det kändes inte helt bra i axeln... Men det börjar bli läge för ett nytt försök snart igen. Måste upp i de där 100 armhävningarna på raken. Kom ju bara till 80 innan jag tröttnade i höstas. :P
 
Axelskydd efter skada?
Mårten skrev:
-------------------------------------------------------
> Erol: Det är träna jag hade tänkt sätta igång
> med. :D
>
> Provade att göra armhävningar för ett litet tag
> sedan men det kändes inte helt bra i axeln... Men
> det börjar bli läge för ett nytt försök snart
> igen. Måste upp i de där 100 armhävningarna på
> raken. Kom ju bara till 80 innan jag tröttnade i
> höstas. :P

jag kom till 71...

Lycka till. Hoppas det blir bra.

Downhill/utföråka sliter illa på kroppen. Vi var 7 nybörjare i Gesunda för 2 veckor sedan. Vi fick ihop ett imponerade antal kvadratmeter skrapsår och blåmärken. Ett set spruckna revben samt ett akutbesök för en höft... så du är inte ensam, även om du kanske inte är nybörjare...

//Erik
 
Axelskydd efter skada?
Jo, DH äter kroppsdelar. Har gjort 5 rejäla krascher i år. Så det var väl inte mer än rätt att en ledde till en allvarligare skada än lite skrapsår.

Jodå, jag är nybörjare. :)
 
Axelskydd efter skada?
Roddmaskinen är din bästa vän!
"Det finns iiiinga genvägar till den perfekta rotatorcuffen!" :D

tejpa till en början, då känner du bättre var du har axeln.


trust me, I know
 
Axelskydd efter skada?
Bygga överkropp is the shit. Tyvärr hjälper inte alla muskler i världen när man till slut ramlar på utsräckt arm igen. Bygga (rätt) muskler och lära sig falla med lite mer finess än en säck skit kanske?
 
Axelskydd efter skada?
Nu när alla har varit snälla nog att ge dig lite träningstips så skulle jag vilja säga, med tre långa axelrehab-perioder i bagaget, att du ska lyssna på din sjukgymnast och göra som han/hon säger. I början kan det kännas segt att jobba med låga vikter, många repetitioner och till synes meningslösa övningar, men de har koll på saker som du, jag och de flesta andra på happy har, plus att de faktiskt tittar på DIN axel, DIN skada och DITT rörelsemönster och anpassar ett träningsprogram för det. Happykunskap i all ära, men det är nog bättre att lyssna på någon som faktiskt har dig och din axel framför sig, något som ingen av de som har tipsat dig om övningar här har.
 
Axelskydd efter skada?
Ett sånt här skydd kanske kan hjälpa något lite, men rehabträning av alla småmuskler är definitivt något du behöver göra också... Jag har en annan variant som förhindrar axeln/armen att röra sig över vågrätt läge vilket funkar ganska bra, använder det dock bara i skidbacken, kanske skulle funka för cykling också, men det här nya skyddet verkar smidigare.

Som referens kan jag säga att min ena axel hoppat ur led ca 25-50 ggr, jag har för länge sedan tappat räkningen, ett otal gånger i samband med skid/snowboardåkning, en gång i sömnen (sjukt obehagligt), en gång ca 15 m upp på en klätterklippa (inte läge att falla då, bara att ignorera smärtan, försöka lägga tillbaks den o fortsätta) och senaste gången var definivt mest obehagligt, hoppade ner i vattnet från ca 6 m o axeln hoppar ur led när jag klyver vattenytan, klart svårt att simma med endast en arm...

Men det gör mindre ont för varje gång o det går lättare o lättare att få tillbaks den, men jag ska operera nån gång...
 

Bilagor

  • 14626.gif
    14626.gif
    11.8 KB · Besök: 77
Axelskydd efter skada?
Mårten: Jag har fått lära mig hur man tejpar in en axel på ett vettigt sätt så man fortfarande kan köra. Vi kan kolla på det när du har tid.
 
Axelskydd efter skada?
fredrikw: Ja, självklart lyssnar jag på sjukgymnasten och följer hennes instruktioner som om mitt liv hängde på det.

Preacher: Det låter bra. :)

Hnrk: Det där skyddet ser vettigt ut. Får kolla upp det. Vore skönt, åtminstone för psyket, att ha lite extra stöd för axeln i början. Inser dock att det inte blir någon trialcykling på ett tag eftersom armen gärna kommer upp över vågrätt då...

Ex. så här (bild).

*micke*: Jag höll på med judo en del när jag var liten och har sen dess haft en ovana att trilla rätt mycket (från galopperande hästar och från skenande mountainbikes) så falltekniken är det faktiskt inget större fel på.

Jag föll inte på en utsträckt arm utan lyckades pricka en sten med axeln så att den smällen slog axeln ur led. Fick ett fint märke på axeln som bonus utöver luxationen.
 
Senast redigerad av en moderator:
Axelskydd efter skada?
Träna på tekniken på din dh åkning istället så slipper du trilla ;) Om man över mer säkerhet på hojjen och teknik istället för att försöka köra snabbare än alla andra så trillar man nästan alldrig och farten som man vill ha kommer automatiskt i takt med att ens säkerhet och teknik utvecklas. Inte av att man kör snabbare än vad man har teknik till.

Så har jag gjort hela detta året iaf och ja har blivit mycket snabbare än förra året och ändå inte crashat alls nästan, inga skador under hela säsongen. (och jag kör endast med knäskydd och hjälm... färutom att ja förstörde min fot nyss men det va på streethojjen så det räknas inte för jag kan inte cykla street ;)...
 
Axelskydd efter skada?
Flippad: Om jag gungar runt i de farter som jag tycker är säkra kommer jag aldrig komma någonstans.

Den dag man slutar krascha har man stagnerat.

Edit: Angående skyddsmängd har jag kört precis som du senaste tiden, minus handskar.
 
Senast redigerad av en moderator:
Axelskydd efter skada?
Mårten skrev:
-------------------------------------------------------
> *micke*: Jag höll på med judo en del när jag
> var liten och har sen dess haft en ovana att
> trilla rätt mycket (från galopperande hästar
> och från skenande mountainbikes) så falltekniken
> är det faktiskt inget större fel på.

Jag tänkte mest på mig själv och min avsaknad av fallteknik :-)
 
Axelskydd efter skada?
Akutläkare sa till mej efter vurpa på axel (fick inte en skråma i övrigt, så det var en retardering från 25km/h till 0 på en milisekund...typ som ett ordenligt och onödigt hammarslag på axeln) att inget var brutet, att axeln ej hoppat ur led, men då det gjorde så j-a ont så trodde hon att leden (ovanpå axeln) översträckts/tiltats till på något sätt.

Gjorde skelettröntgen, visade att allt satt som det ska. Ska till idrottsläkare och få rehabrpogram imorgon. Hände för tio dagar sen, den mest akuta värken har gått över. Men sätta på sej tröja, jacka är en pina

Frågor:
-ska man insistera på magnetröntgen?
-om man sköter sin rehab, vad kan det i tid för att blir bra? 1mån 3 mån 6 mån 12 mån? erfarenhetsbaserat alltså från någon som blivit bra av liknande smäll.
 
Tillbaka
Topp