Bästa MTB för runt 10.000 kr

HLHL

Medlem
Bästa MTB för runt 10.000 kr
Hej! Jag vill köpa min första mountainbike. Min budget ligger runt 10.000 kr. Har kollat på Vitus Sentier VRS 2017 men har annars inte hittat något att jämföra med eller som skulle ha bättre komponenter eller geometri än sentiern. Har ni några tips? Bör jag annars köpa Vitus Sentiern?
 
Bästa MTB för runt 10.000 kr
Det är väl skillnad på 2017 och 2018 års Sentier, avseende ram och geometri? Värt att kolla in båda. Om du är längre än 185 cm kanske du skall titta extra noga på 2018 Sentier 29". Alltid kul med riktiga hjul :)
 
Bästa MTB för runt 10.000 kr
bott sa:

Skönt att reachen är XXX så man slipper ha en aning om ifall cykeln är lagom stor:-)

Edit: Hjulbasen är rätt generös, så den är nog inte kort i alla fall med tanke på gaffelvinkel och kedjestag.

Sixten Fors sa:
Alltid kul med riktiga hjul :)

Eller tråkigt. Beror helt på vad man vill åt.
 
Senast ändrad:
Bästa MTB för runt 10.000 kr
Makten sa:
Vitusen ser väldigt bra ut för priset, och därtill vettig och kul geometri. Köp!

Antar att det är denna spec som du avser: http://vitusbikes.com/products/sentier-vrs-2017/

Edit: Lite beroende på vad du vill ha ut av cykeln skulle du eventuellt kunna välja en storlek större än rekommenderat.

Ja, exakt den är det som jag kikat på!
Jag är tjej, 172 cm lång med långa armar. Jag tänker skogscykling med enkla stigar med rötter och stenar. Den får också gärna tåla lite terräng.
 
Bästa MTB för runt 10.000 kr
HLHL sa:
Jag är tjej, 172 cm lång med långa armar. Jag tänker skogscykling med enkla stigar med rötter och stenar. Den får också gärna tåla lite terräng.

Låter som att en medium vore vettigt då. L blir onödigt lång även om det säkert skulle funka. Mer längd är mest eftersträvansvärt om man tänker köra rakt fram över bröt:-)
Den lär tåla en del och kommer funka även för ganska svåra utmaningar. Så det blir nog en finfin cykel för att utvecklas med.

Man kan tydligen få en fulldämpad för samma pris med nästan likvärdiga komponenter, men kikar man på de här ovan så har tillverkarna inte ens angivit de mest vitala måtten, så det blir grisen i säcken. FS är visserligen trevligt för nybörjare eftersom det inte är lika tröttande, men det är också mer inställningar och underhåll att tänka på. En bra HT är fantastiskt roligt och kan cyklas i stort sett var som helst om geometrin tillåter, och på den punkten ser Vitusen jättebra ut.

Edit: Möjligen är den onödigt "slack" om du verkligen bara tänker cykla på lätta stigar, men rätt vad det är så växer hornen ut! Jag tror det är väldigt mycket vettigare med sån där geometri än en ren XC-cykel om man är färsk. Tryggare och mer förtroendeingivande när din egen förmåga börjar sätta gränsen.
 
Senast ändrad:
Bästa MTB för runt 10.000 kr
Sixten Fors sa:
Det är väl skillnad på 2017 och 2018 års Sentier, avseende ram och geometri? Värt att kolla in båda. Om du är längre än 185 cm kanske du skall titta extra noga på 2018 Sentier 29". Alltid kul med riktiga hjul :)

Har kikat på dessa två: http://vitusbikes.com/products/sentier-vrs-2017/
och http://www.wiggle.se/vitus-sentier-...affiliates&utm_campaign=http://www.kelkoo.se/
Kan inte avgöra vilken av dem som är bäst. Jag är 172 cm. Fungerar det med 29 då? Eller bör jag hålla mig till 27,5?
 
Bästa MTB för runt 10.000 kr
HLHL sa:
Har kikat på dessa två: http://vitusbikes.com/products/sentier-vrs-2017/
och http://www.wiggle.se/vitus-sentier-...affiliates&utm_campaign=http://www.kelkoo.se/
Kan inte avgöra vilken av dem som är bäst. Jag är 172 cm. Fungerar det med 29 då? Eller bör jag hålla mig till 27,5?

En ganska stor skillnad är att 2018-modellen kommer med större däck och bredare fälgar. Inget du vill ha för transportcykling, men troligen mycket trevligt i skogen särskilt innan tekniken sitter. Jag hade nog valt den om jag vore i din sits.

Edit: Som Sixten visar ovan är den också lite längre. Det behöver inte vara positivt dock.
 
Senast ändrad:
Bästa MTB för runt 10.000 kr
Makten sa:
HLHL sa:
Jag är tjej, 172 cm lång med långa armar. Jag tänker skogscykling med enkla stigar med rötter och stenar. Den får också gärna tåla lite terräng.

Låter som att en medium vore vettigt då. L blir onödigt lång även om det säkert skulle funka. Mer längd är mest eftersträvansvärt om man tänker köra rakt fram över bröt:-)
Den lär tåla en del och kommer funka även för ganska svåra utmaningar. Så det blir nog en finfin cykel för att utvecklas med.

Man kan tydligen få en fulldämpad för samma pris med nästan likvärdiga komponenter, men kikar man på de här ovan så har tillverkarna inte ens angivit de mest vitala måtten, så det blir grisen i säcken. FS är visserligen trevligt för nybörjare eftersom det inte är lika tröttande, men det är också mer inställningar och underhåll att tänka på. En bra HT är fantastiskt roligt och kan cyklas i stort sett var som helst om geometrin tillåter, och på den punkten ser Vitusen jättebra ut.

Edit: Möjligen är den onödigt "slack" om du verkligen bara tänker cykla på lätta stigar, men rätt vad det är så växer hornen ut! Jag tror det är väldigt mycket vettigare med sån där geometri än en ren XC-cykel om man är färsk. Tryggare och mer förtroendeingivande när din egen förmåga börjar sätta gränsen.

Hör det något ihop med att om man köper en FS för 10.000 så kan andra komponenter vara sämre än på en HT för samma pris?
Vad är XC-cykel? Viktigt att den håller för lite rolig terräng och nerför en och annan trappa/stockar. Tror du den håller måttet där då med tanke på dess geometri? Jag tänker att det kan bli ett problem att den inte är FS där.
 
Bästa MTB för runt 10.000 kr
Bästa MTB för runt 10.000 kr
Makten sa:
HLHL sa:
Har kikat på dessa två: http://vitusbikes.com/products/sentier-vrs-2017/
och http://www.wiggle.se/vitus-sentier-...affiliates&utm_campaign=http://www.kelkoo.se/
Kan inte avgöra vilken av dem som är bäst. Jag är 172 cm. Fungerar det med 29 då? Eller bör jag hålla mig till 27,5?

En ganska stor skillnad är att 2018-modellen kommer med större däck och bredare fälgar. Inget du vill ha för transportcykling, men troligen mycket trevligt i skogen särskilt innan tekniken sitter. Jag hade nog valt den om jag vore i din sits.

Edit: Som Sixten visar ovan är den också lite längre. Det behöver inte vara positivt dock.

Okej. Det kan inte vara till en nackdel om något år tror du? Att det blir lite tråkigare med större däck och bredare fälgar när man blir bättre på cyklingen. Eller skulle det göra sak samma? Vad tror du?
 
Bästa MTB för runt 10.000 kr
HLHL sa:
Makten sa:
HLHL sa:
Jag är tjej, 172 cm lång med långa armar. Jag tänker skogscykling med enkla stigar med rötter och stenar. Den får också gärna tåla lite terräng.

Låter som att en medium vore vettigt då. L blir onödigt lång även om det säkert skulle funka. Mer längd är mest eftersträvansvärt om man tänker köra rakt fram över bröt:-)
Den lär tåla en del och kommer funka även för ganska svåra utmaningar. Så det blir nog en finfin cykel för att utvecklas med.

Man kan tydligen få en fulldämpad för samma pris med nästan likvärdiga komponenter, men kikar man på de här ovan så har tillverkarna inte ens angivit de mest vitala måtten, så det blir grisen i säcken. FS är visserligen trevligt för nybörjare eftersom det inte är lika tröttande, men det är också mer inställningar och underhåll att tänka på. En bra HT är fantastiskt roligt och kan cyklas i stort sett var som helst om geometrin tillåter, och på den punkten ser Vitusen jättebra ut.

Edit: Möjligen är den onödigt "slack" om du verkligen bara tänker cykla på lätta stigar, men rätt vad det är så växer hornen ut! Jag tror det är väldigt mycket vettigare med sån där geometri än en ren XC-cykel om man är färsk. Tryggare och mer förtroendeingivande när din egen förmåga börjar sätta gränsen.

Hör det något ihop med att om man köper en FS för 10.000 så kan andra komponenter vara sämre än på en HT för samma pris?
Vad är XC-cykel? Viktigt att den håller för lite rolig terräng och nerför en och annan trappa/stockar. Tror du den håller måttet där då med tanke på dess geometri? Jag tänker att det kan bli ett problem att den inte är FS där.

Såg igen att du skrivit att komponenterna var likvärdiga :) Tar tillbaka min fråga då alltså =)
 
Bästa MTB för runt 10.000 kr
HLHL sa:
Okej. Det kan inte vara till en nackdel om något år tror du? Att det blir lite tråkigare med större däck och bredare fälgar när man blir bättre på cyklingen. Eller skulle det göra sak samma? Vad tror du?

Man kan alltid slänga på smalare däck:-) Fälgarna är ganska normalbreda med moderna mått mätt och fixar ~2,2-2,8 tum ungefär.
Och ja, jättedäck kan vara lite tråkigare. De är tyngre men greppar bättre och ger bättre komfort. Det beror helt på vad man vill ha ut av sin cykling.

XC-cyklar har i regel brantare gaffelvinkel, kortare hjulbas och mer framåtlutad sittställning. De känns "rappare" men är också nervösare. Det är sjukt svårt att veta vad som är lämpligt innan man cyklat ett tag, men jag tror definitivt att de allra flesta kommer ha roligare och våga mer med en cykel som har lite mer avslappnad geometri, likt Vitusen. Hålla lär den säkert göra i ett antal år.
 
Bästa MTB för runt 10.000 kr
Makten sa:
HLHL sa:
Okej. Det kan inte vara till en nackdel om något år tror du? Att det blir lite tråkigare med större däck och bredare fälgar när man blir bättre på cyklingen. Eller skulle det göra sak samma? Vad tror du?

Man kan alltid slänga på smalare däck:-) Fälgarna är ganska normalbreda med moderna mått mätt och fixar ~2,2-2,8 tum ungefär.
Och ja, jättedäck kan vara lite tråkigare. De är tyngre men greppar bättre och ger bättre komfort. Det beror helt på vad man vill ha ut av sin cykling.

XC-cyklar har i regel brantare gaffelvinkel, kortare hjulbas och mer framåtlutad sittställning. De känns "rappare" men är också nervösare. Det är sjukt svårt att veta vad som är lämpligt innan man cyklat ett tag, men jag tror definitivt att de allra flesta kommer ha roligare och våga mer med en cykel som har lite mer avslappnad geometri, likt Vitusen. Hålla lär den säkert göra i ett antal år.

Okej, tack för svar! =) Sitter och funderar lite på varför Sentier 2018 är billigare än sentier 2017 Nypris 2017 .12499 (Nu rea på 10624) medan 2018 ligger på 10410 utan rea. Finns det någon vettig förklaring? Känns lite konstigt.
 
Bästa MTB för runt 10.000 kr
En XC av god kvalitet håller absolut för stock och sten, trappor etc. men är inte lika trygg utför, större risk för kullerbyttor över styret. Men en xc är ofta 2 kg lättare och en snabbare cykeln på platten och uppför. En xc har alltid 29" hjul då det är snabbare.

Nya 2018 Sentier geometri är bara bättre. 432 mm reach är bättre än 418 mm om man är 172 cm lång. Det är ingen fördel med 23 mm smala fälgar på 2017 års Sentier. Vill du köra lika smala däck på 2018 års Sentier VR+ är det bara att byta till smalare däck, de passar perfekt även på 2018 fälgen som är 30 mm bred. Men inte omvänt.

2018 års cykel har boost axlar fram/bak, det har inte förra årets. Boost är bra. Övrig utrustning är likvärdig.

Finns inget som talar för 2017 års Sentier.
 
Senast ändrad:
Bästa MTB för runt 10.000 kr
C-dale sa:

Den länkade cykeln är den första modellen av Bossnut. Den nya har bl.a. längre ram och bredare fälgar.

Aktuell version är den här: http://www.gooutdoors.co.uk/calibre-bossnut-v2-mountain-bike-p403001
Den uppdateras (med bla 1x11) under 2018 till den här: http://www.gooutdoors.co.uk/calibre-bossnut-evo-mountain-bike-p431792

För kvinnor finns den här: http://www.gooutdoors.co.uk/calibre-bossnut-ladies-v2-mountain-bike-p413288
 
Bästa MTB för runt 10.000 kr
Sixten Fors sa:
En XC av god kvalitet håller absolut för stock och sten, trappor etc. men är inte lika trygg utför, större risk för kullerbyttor över styret. Men en xc är ofta 2 kg lättare och en snabbare cykeln på platten och uppför. En xc har alltid 29" hjul då det är snabbare.

Nya 2018 Sentier geometri är bara bättre. 432 mm reach är bättre än 418 mm om man är 172 cm lång. Det är ingen fördel med 23 mm smala fälgar på 2017 års Sentier. Vill du köra lika smala däck på 2018 års Sentier VR+ är det bara att byta till smalare däck, de passar perfekt även på 2018 fälgen som är 30 mm bred. Men inte omvänt.

2018 års cykel har boost axlar fram/bak, det har inte förra årets. Boost är bra. Övrig utrustning är likvärdig.

Finns inget som talar för 2017 års Sentier.

Okej, tack för hjälpen. Blir förmodligen Sentiern 2018 om jag köper en helt ny cykel. Står mellan att köpa den eller leta efter en begagnad cykel för att få mer för pengarna. Främst heldämpning. Har du några synpunkter på att köpa begagnat? Vad man ska tänka på? Jag har hittat en begagnad fulldämpad Canyon sträve AL 9.0 race 2016 för några tusenlappar över 10.000 kr. Den som säljs är i Storlek Small men jag tänker att det är en race vilket blir en större cykel.
 
Bästa MTB för runt 10.000 kr
Rholm sa:
C-dale sa:

Den länkade cykeln är den första modellen av Bossnut. Den nya har bl.a. längre ram och bredare fälgar.

Aktuell version är den här: http://www.gooutdoors.co.uk/calibre-bossnut-v2-mountain-bike-p403001
Den uppdateras (med bla 1x11) under 2018 till den här: http://www.gooutdoors.co.uk/calibre-bossnut-evo-mountain-bike-p431792

För kvinnor finns den här: http://www.gooutdoors.co.uk/calibre-bossnut-ladies-v2-mountain-bike-p413288

Är inte tillräckligt kunnig för att veta skillnad på 2018 års modell och Vitus Sentiern 2018. Båda har bra komponenter men Bossnut har fulldämpat. Om man jämför dessa, vilken tycker du verkar bäst och isåfall varför?
 
Bästa MTB för runt 10.000 kr
HLHL sa:
Okej, tack för hjälpen. Blir förmodligen Sentiern 2018 om jag köper en helt ny cykel. Står mellan att köpa den eller leta efter en begagnad cykel för att få mer för pengarna. Främst heldämpning. Har du några synpunkter på att köpa begagnat? Vad man ska tänka på? Jag har hittat en begagnad fulldämpad Canyon sträve AL 9.0 race 2016 för några tusenlappar över 10.000 kr. Den som säljs är i Storlek Small men jag tänker att det är en race vilket blir en större cykel.
Ny cykel är i 9 fall av 10 mer prisvärt, speciellt jmf. med Sentier VR+ som är modern och rejält prisvärd. Det är inte lätt att köpa beg, det är snarare skitsvårt. Begpriserna är oftast 50-100% högre än vad cykeln är värd på riktigt, det råder grym disconnect mellan säljarnas upplevda värde och cykelns verkliga värde.

Canyon Strive är nog inte en vettig första mtb.
 
Bästa MTB för runt 10.000 kr
Sixten Fors sa:
HLHL sa:
Okej, tack för hjälpen. Blir förmodligen Sentiern 2018 om jag köper en helt ny cykel. Står mellan att köpa den eller leta efter en begagnad cykel för att få mer för pengarna. Främst heldämpning. Har du några synpunkter på att köpa begagnat? Vad man ska tänka på? Jag har hittat en begagnad fulldämpad Canyon sträve AL 9.0 race 2016 för några tusenlappar över 10.000 kr. Den som säljs är i Storlek Small men jag tänker att det är en race vilket blir en större cykel.
Ny cykel är i 9 fall av 10 mer prisvärt, speciellt jmf. med Sentier VR+ som är modern och rejält prisvärd. Det är inte lätt att köpa beg, det är snarare skitsvårt. Begpriserna är oftast 50-100% högre än vad cykeln är värd på riktigt, det råder grym disconnect mellan säljarnas upplevda värde och cykelns verkliga värde.

Canyon Strive är nog inte en vettig första mtb.

Den är från 2016 och använd men i fint skick. Nypris 32.000 nu 16.000. Vill du förklara hur du tänker med varför det är svårt? Förstår ju att man egentligen behöver ha väldigt bra koll för att noga kunna undersöka cykelns skick på plats t.ex. Men är det fler saker du tänker på som är det svåra med att köpa bet än att priserna är höga?

Varför är inte den en vettig första mtb? Förklara gärna :) (Nyfiken!)
 
Bästa MTB för runt 10.000 kr
Alla säger "nypris jättehögt" vilket är totalt ointressant då objektet skall jämföras med vad en ny (eller annan beg) med liknande egenskaper kostar att köpa idag. Det är en himla massa detaljer på en cykel som måste värderas till en enhet. Utöver detta är slitage och skick samt ev fel som säljaren gärna mörkar om köparen är okunnig. Risken att du köper fel cykel för dyrt är uppenbar, på gränsen till helt säkert.

Tänk en 5 år gammal iPhone som då kostade 7000 kr men idag är lika snabb/modern som en ny 1500 kr lur. Fast nu beg, utan garanti, värd 500 kr.

Strive är nog fel. Det är en tävlingscykel för enduro. Känns åkningen i videon nedan som din stil?
 
Senast ändrad:
Bästa MTB för runt 10.000 kr
Sixten Fors sa:
Alla säger "nypris jättehögt" vilket är totalt ointressant då objektet skall jämföras med vad en ny (eller annan beg) med liknande egenskaper kostar att köpa idag. Det är en himla massa detaljer på en cykel som måste värderas till en enhet. Utöver detta är slitage och skick samt ev fel som säljaren gärna mörkar om köparen är okunnig. Risken att du köper fel cykel för dyrt är uppenbar, på gränsen till helt säkert.

Tänk en 5 år gammal iPhone som då kostade 7000 kr men idag är lika snabb/modern som en ny 1500 kr lur. Fast nu beg, utan garanti, värd 500 kr.

Strive är nog fel. Det är en tävlingscykel för enduro. Känns åkningen i videon nedan som din stil?

Ok. Ja, är väl en del minor med beg cyklar. Har nog tänkt att MTB håller länge och att en beg cykel på två år kan hålla flera år till utan att det blir massa saker man får byta jämt. Kikade på filmen och du har rätt, sådär vill jag inte åka, men tycker det är väldigt roligt med rötter och stenar och gärna lite nedför men inte i några jättehöga hastigheter, vill inte åka på plan stig (utan rötter) upp och ner hela tiden heller. Är 26 år och hyfsat vältränad och vill känna på lite mer än lätta berg och dalbana-stigar men kanske inte mycket. Tänker smådrops, nerför trappa (5-6 steg), lite kul nedför med rötter och stenar i den mån jag fixar och inte för jobbig uppför. Är väl lite orolig att en HT inte kommer hålla för det ens eller passa bra, vad tror du? Därav som jag kikar på bland annat den begagnade FS cykeln. Om du inte tror att en HT håller till det som jag nämnt ovan, har du isåfall förslag på en FS under eller runt 15.000 som är vettig?

Tack för svaren åter igen! =)
 
Senast ändrad:
Bästa MTB för runt 10.000 kr
Inga problem att köra tuff terräng, rötter, stenar, trappor etc. med en HT med plusdäck och 140 mm gaffel. Det klara även en xc race ht med 100 mm slaglängd i framgaffeln, om än med lite mindre komfort.

Mitt tips är 2018 Sentier VR+, den blir kanonbra. Det finns ingen "perfekt" cykel som är bäst på allt typ av cykling.
 
Bästa MTB för runt 10.000 kr
Sixten Fors sa:
Inga problem att köra tuff terräng, rötter, stenar, trappor etc. med en HT med plusdäck och 140 mm gaffel. Det klara även en xc race ht med 100 mm slaglängd i framgaffeln, om än med lite mindre komfort.

Mitt tips är 2018 Sentier VR+, den blir kanonbra. Det finns ingen "perfekt" cykel som är bäst på allt typ av cykling.

Okej, toppen! Tack så jättemycket för engagemang och bra information.
 
Bästa MTB för runt 10.000 kr
Just nu har 2018 Sentier VR+ blivit "slutsåld" i din storlek Medium / 43 cm /17".
Kanske kan Wiggle få in den igen, kanske till samma pris. Kanske inte.

Ett alternativ är att välja den 3000 kr dyrare modellen 2018 Sentier VRS+. För pengarna får du:
* Lyxigare Shimano SLX M7000 grupp med större omfång 11-46T kassetten, jmf med Sram NX 11-42T.
* Lyxigare SLX M7000 bromsar och lättare skivor, jmf Shimano MT500.
* En lättare RS Reba RL framgaffel (övre rör i alu), jmf med RS Recon Gold RL (övre ben i stål).
* Dropper, sadelstolpe som du kan sänka 150 mm. Ett "måste" på en stigcykel, enligt rätt många.
* Annan färg.

Finns att köpa i rätt storlek M / 17"
http://vitusbikes.com/products/sentier-vrs-2018/
http://www.wiggle.co.uk/vitus-sentier-vrs-slx-1x11-2018-hardtail-bike/
 
Bästa MTB för runt 10.000 kr
Sixten Fors sa:
Just nu har 2018 Sentier VR+ blivit "slutsåld" i din storlek Medium / 43 cm /17".
Kanske kan Wiggle få in den igen, kanske till samma pris. Kanske inte.

Ett alternativ är att välja den 3000 kr dyrare modellen 2018 Sentier VRS+. För pengarna får du:
* Lyxigare Shimano SLX M7000 grupp med större omfång 11-46T kassetten, jmf med Sram NX 11-42T.
* Lyxigare SLX M7000 bromsar och lättare skivor, jmf Shimano MT500.
* En lättare RS Reba RL framgaffel (övre rör i alu), jmf med RS Recon Gold RL (övre ben i stål).
* Dropper, sadelstolpe som du kan sänka 150 mm. Ett "måste" på en stigcykel, enligt rätt många.
* Annan färg.

Finns att köpa i rätt storlek M / 17"
http://vitusbikes.com/products/sentier-vrs-2018/
http://www.wiggle.co.uk/vitus-sentier-vrs-slx-1x11-2018-hardtail-bike/

Ja, jag såg det också. Är ju ett litet dilemma.Tycker ju att cykeln borde komma in igen i och med att det är en 2018? Vrs+ är fin. Har den lika breda fälgar och däck som VRs:en? Kunde inte hitta någon information om det. Tror du jag skulle känna någon direkt skillnad mellan Vrs+ och Vrs? Ändå 3000kr. Tycker nog dock att plussen är snyggare och lite mer MTB-lik med lite färg. Känns schysst med dropper. Har inte tänkt på att jag behövt någon sådan när jag cyklat tidigare, men då har det inte funnits någon på cykeln heller :=)
 
Bästa MTB för runt 10.000 kr
HLHL sa:
Sixten Fors sa:
Just nu har 2018 Sentier VR+ blivit "slutsåld" i din storlek Medium / 43 cm /17".
Kanske kan Wiggle få in den igen, kanske till samma pris. Kanske inte.

Ett alternativ är att välja den 3000 kr dyrare modellen 2018 Sentier VRS+. För pengarna får du:
* Lyxigare Shimano SLX M7000 grupp med större omfång 11-46T kassetten, jmf med Sram NX 11-42T.
* Lyxigare SLX M7000 bromsar och lättare skivor, jmf Shimano MT500.
* En lättare RS Reba RL framgaffel (övre rör i alu), jmf med RS Recon Gold RL (övre ben i stål).
* Dropper, sadelstolpe som du kan sänka 150 mm. Ett "måste" på en stigcykel, enligt rätt många.
* Annan färg.

Finns att köpa i rätt storlek M / 17"
http://vitusbikes.com/products/sentier-vrs-2018/
http://www.wiggle.co.uk/vitus-sentier-vrs-slx-1x11-2018-hardtail-bike/

Ja, jag såg det också. Är ju ett litet dilemma.Tycker ju att cykeln borde komma in igen i och med att det är en 2018? Har den lika breda fälgar och däck som VRs:en? Kunde inte hitta någon information om det. Tror du jag skulle känna någon direkt skillnad mellan Vrs+ och Vrs? Ändå 3000kr. Känns schysst med dropper. Har inte tänkt på att jag behövt någon sådan när jag cyklat tidigare, men då har det inte funnits någon på cykeln heller :=)
 
Bästa MTB för runt 10.000 kr
HLHL sa:
Ja, jag såg det också. Är ju ett litet dilemma.Tycker ju att cykeln borde komma in igen i och med att det är en 2018? Har den lika breda fälgar och däck som VRs:en? Kunde inte hitta någon information om det. Tror du jag skulle känna någon direkt skillnad mellan Vrs+ och Vrs? Ändå 3000kr. Känns schysst med dropper. Har inte tänkt på att jag behövt någon sådan när jag cyklat tidigare, men då har det inte funnits någon på cykeln heller :=)

Samma hjul (Novatec boost nav + WTB i30 fälgar) och samma fina Maxxis DHF/Rekon 3C 2.6" däck.
Skillnad på att ha och inte ha dropper är kart märkbar, när du lärt dig använda den till din fördel.
Skillnad i utväxling. Båda har 32T fram men olika kassetter, 11-42T resp 11-46T. Den dyrare cykeln har lägre lägsta växel, något som absolut är en fördel på den dyrare cykeln. Den dyrare har lagom låg 1:a, den billigare har för högt växlad 1:a (nästan 10% högre). Det kanske hade varit nödvändigt att byta från 32T till 30T fram på den billigare cykeln (400 kr), NX bakväxeln klarar inte 46T bak "enligt manualen" så byte av kassett (550 kr) kanske inte hade varit möjligt.
Skillnaden i "kvalitet" mellan vevparti, växlar och bromsar är märkbar, men båda gör jobbet. Lite lättare på dyrare cykeln.
Skillnad i framgaffelns funktion är nog inte märkbar, men den finare gaffeln är kanske 300 gram lättare, vilket märks.

Värt 3000 kr extra? Jag anser att man får lagom valuta för pengarna, båda cyklarna är riktigt prisvärda.
Droppern kostar 1500 kr.
Finare gaffeln kostar minst 1000 kr extra.
Finare vevparti/växlar/kassett/bromsar/skivor kostar minst 1000 kr extra.

Köper man den billigare cykeln kan man alltid komplettera med dropper när man vill, så den skillnaden är i sig inget jätteargument.
 
Senast ändrad:
Bästa MTB för runt 10.000 kr
Sixten Fors sa:
HLHL sa:
Ja, jag såg det också. Är ju ett litet dilemma.Tycker ju att cykeln borde komma in igen i och med att det är en 2018? Har den lika breda fälgar och däck som VRs:en? Kunde inte hitta någon information om det. Tror du jag skulle känna någon direkt skillnad mellan Vrs+ och Vrs? Ändå 3000kr. Känns schysst med dropper. Har inte tänkt på att jag behövt någon sådan när jag cyklat tidigare, men då har det inte funnits någon på cykeln heller :=)

Samma hjul (Novatec boost nav + WTB i30 fälgar) och samma fina Maxxis DHF/Rekon 3C 2.6" däck.
Skillnad på att ha och inte ha dropper är kart märkbar, när du lärt dig använda den till din fördel.
Skillnad i utväxling. Båda har 32T fram men olika kassetter, 11-42T resp 11-46T. Den dyrare cykeln har lägre lägsta växel, något som absolut är en fördel på den dyrare cykeln. Den dyrare har lagom låg 1:a, den billigare har för högt växlad 1:a (nästan 10% högre). Det kanske hade varit nödvändigt att byta från 32T till 30T fram på den billigare cykeln (400 kr), NX bakväxeln klarar inte 46T bak "enligt manualen" så byte av kassett (550 kr) kanske inte hade varit möjligt.
Skillnaden i "kvalitet" mellan vevparti, växlar och bromsar är märkbar, men båda gör jobbet. Lite lättare på dyrare cykeln.
Skillnad i framgaffelns funktion är nog inte märkbar, men den finare gaffeln är kanske 300 gram lättare, vilket märks.

Värt 3000 kr extra? Jag anser att man får lagom valuta för pengarna, båda cyklarna är riktigt prisvärda.
Droppern kostar 1500 kr.
Finare gaffeln kostar minst 1000 kr extra.
Finare vevparti/växlar/kassett/bromsar/skivor kostar minst 1000 kr extra.

Köper man den billigare cykeln kan man alltid komplettera med dropper när man vill, så den skillnaden är i sig inget jätteargument.

Ok. Tror jag är mer inne på att köpa den billigare cykeln och sen köpa till dropper efter ett tag men får väl fundera lite. Tycker den dyrare sentier har lite svår färg och har svårt att föreställa mig hur den skulle se ut i verkligheten så det som talar emot den lite förutom priset. Såg Sentier VR:en med 29 hjul. Vet inte vilken storlek jag ska ha, 27,5 eller 29. För/nackdelar? Och dessutom, den skiljer sig i från den Vr+ med plusdäck eller?
 
Senast ändrad:
Bästa MTB för runt 10.000 kr
HLHL sa:
Sixten Fors sa:
HLHL sa:
Ja, jag såg det också. Är ju ett litet dilemma.Tycker ju att cykeln borde komma in igen i och med att det är en 2018? Har den lika breda fälgar och däck som VRs:en? Kunde inte hitta någon information om det. Tror du jag skulle känna någon direkt skillnad mellan Vrs+ och Vrs? Ändå 3000kr. Känns schysst med dropper. Har inte tänkt på att jag behövt någon sådan när jag cyklat tidigare, men då har det inte funnits någon på cykeln heller :=)

Samma hjul (Novatec boost nav + WTB i30 fälgar) och samma fina Maxxis DHF/Rekon 3C 2.6" däck.
Skillnad på att ha och inte ha dropper är kart märkbar, när du lärt dig använda den till din fördel.
Skillnad i utväxling. Båda har 32T fram men olika kassetter, 11-42T resp 11-46T. Den dyrare cykeln har lägre lägsta växel, något som absolut är en fördel på den dyrare cykeln. Den dyrare har lagom låg 1:a, den billigare har för högt växlad 1:a (nästan 10% högre). Det kanske hade varit nödvändigt att byta från 32T till 30T fram på den billigare cykeln (400 kr), NX bakväxeln klarar inte 46T bak "enligt manualen" så byte av kassett (550 kr) kanske inte hade varit möjligt.
Skillnaden i "kvalitet" mellan vevparti, växlar och bromsar är märkbar, men båda gör jobbet. Lite lättare på dyrare cykeln.
Skillnad i framgaffelns funktion är nog inte märkbar, men den finare gaffeln är kanske 300 gram lättare, vilket märks.

Värt 3000 kr extra? Jag anser att man får lagom valuta för pengarna, båda cyklarna är riktigt prisvärda.
Droppern kostar 1500 kr.
Finare gaffeln kostar minst 1000 kr extra.
Finare vevparti/växlar/kassett/bromsar/skivor kostar minst 1000 kr extra.

Köper man den billigare cykeln kan man alltid komplettera med dropper när man vill, så den skillnaden är i sig inget jätteargument.

Ok. Tror jag är mer inne på att köpa den billigare cykeln och sen köpa till dropper efter ett tag men får väl fundera lite. Tycker den dyrare sentier har lite svår färg och har svårt att föreställa mig hur den skulle se ut i verkligheten så det som talar emot den med. Såg Sentier VR:en med 29 hjul. Vet inte vilken storlek jag ska ha, 27,5 eller 29. För/nackdelar? Och dessutom, den skiljer sig i från den Vr+ med plusdäck eller?
 
Bästa MTB för runt 10.000 kr
Håller med om färgen på ramen. Däremot är Reba snyggare i svart än Recon. 29" hjul funkar också utmärkt om man är 172. Jag kör 29" och klarar mig bra utan plusdäck, man kommer långt med 2.35-2.4" breda 29:or.

Personligen anser jag att 29×2.4" är det bättre valet på en HT men kanske 27.5×2.6" om det vore en FS med 130-140 mm slaglängd, för din kroppslängd. Men det finns också många som tycker annorlunda.
 
Senast ändrad:
Bästa MTB för runt 10.000 kr
Med begränsad budget och beslutsångest om vad man skall ha som ny inom mtb skulle jag råda till att försöka låna ett par olika typer av cykel så borde du få svar på direkt vad som tilltalar dig inte kul att köpa ht för 10 papp för att sedan på dom första rundorna längta efter en fs.
Men vill man utveklas som cyklist så tror jag en ht är bra att börja med då man måste jobba mera med kroppen och åkteknik för att åka mjukt och fort.
Jag hade dock inte stirrat mig blind på grad av växlar osv det mesta på en modern hoj funkar bra bara se till att ha ett lagom brett register på casetten men lägg krut på gaffel och dropper är grymt bra att ha den skulle jag inte hoppa över om man vill åka lite blandat terräng.
 
Bästa MTB för runt 10.000 kr
Sixten Fors sa:
Det finns även en snygg röd Sentier 29 som funkar utmärkt. https://happyride.se/forum/read.php/1/3304410


Tack. Hoppar 29 hjul =) Tror på att 27,5 är bäst för mig. Har testat lite smått och vågar köpa i den hjulstorleken. Har kollat runt lite till på cyklar ifall vitusen inte kommer in igen i rätt storlek eller om det finns snyggare och lika bra alternativ till den.https://www.commencal-store.co.uk/meta-ht-am-essential-650b-black-2017-c2x19822485. Denna väger 1,2 kg mer, 160 mm gaffel (bra/dåligt?), snygg! Bra geometri? Är denna ett bra alternativ till vitusen?
 
Senast ändrad:
Tillbaka
Topp