Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Det roliga med bikepacking väskor är ju att de eventuellt är äldre eller i varje fall lika gamla som pakethållare och sidväskor.Lidlpåsarna skyddar varorna
Det är oldschool att cykla med pakethållare och sidoväskor. Nyare och häftigare (inget fel i det) och lite mer aerodynamiskt. Bägge skolorna handlar om att cykla med packning. Med mindre packning är det ju mer utmaning (att klara sig med mindre). Med mer packning är det mer utmaning med uppförsbackar och motvind.
Tycker ditt beslut är det mest praktiska (=minst fashionabelt). Och billigast. Vilket låter väldigt rimligt när man ska testa nåt.



Inte ens i närheten, det finns många härinne som cyklat mycket, mycket längre än vad jag gjort. Turen jag precis kommit hem från där jag cyklade Sveriges längd är faktiskt den längsta jag gjort hitintills.@aben cyklar väl längst av oss alla, och hans setup funkar toppen för honom, men är inget jag skulle vilja köra på :)
Moderniteter går i cykler. Dags igen för ramlådor!Det roliga med bikepacking väskor är ju att de eventuellt är äldre eller i varje fall lika gamla som pakethållare och sidväskor.
Visa bilaga 698694Visa bilaga 698695
(Svaret på frågan är ju redan hyfsat utrett:
- viktfördelning
- aero
- cyklar utan fästen för pakethållare
- smal frontal area om man cyklar i tight skog etc.
- snyggare/mer hippt
)
Edit:
Till och med en clydesdale gaffel! Inget nytt under solen vad det verkar :)
Visa bilaga 698701
Edit2:
Bilderna är härifrån och ska vara från sent 1800tal.
![]()
Iron Riders, The 25th Infantry Regiment Bicycle Corps, Part IV
This is the final post in a series about the 25th Infantry Regiment Bicycle Corps and their missions to test the effectiveness of bicycles for military use. Voyage to St. Louis (final leg), July 16…rediscovering-black-history.blogs.archives.gov
Jag cyklade i höstas till Italien via Grekland, det blev strax över 6000km.
Haha, ja jag har tänkt på det jag med, det är lite kul detHaha, väskorna på ditt styre och gaffel har då fått vara med om två 6000-km turer till Italien och Grekland, under olika ägare. Ganska coolt ändå!
Jag tror pakethållaren bak är på väg tillbaka. Med sidoväskor för maximal volym eller med enbart väska ovanpå för bästa aerodynamik. Det senare är jag sugen på att testa för sidoväskorna bromsar klart märkbart, i medvind eller vindstilla är det överkomligt men som under senaste turen ha konstant motvind i femtio mil är tungt nog ändå.Nu vill jag inte specifikt peka ut föregående post även om den var droppen som fick mig att ställa frågan.
Jag upplever det som att det finns ganska många bilder på cyklar som har i förhållande många och dyra väskor fastspända på cykeln.
Är det lite stigma att skruva på en pakethållare och köra med panniers? Får man inte kalla sig bikepacker då längre? Är det fel att se ut som en touring tysk?
Undrar främst om jag gjort ett opraktiskt beslut att prova på pakethållare med sidoväskor eller om det bara är ofashionabelt, har dock inte haft tilfälle att prova setupen praktiskt ännu vilket sannolikt är anledningen till min veliga fråga.
Det jag kan känna är att man får så stor del av vikten på och bakom bakaxeln. Jag tycker det är skönt att sprida ut vikten över hela cykelns längd. Aerodynamiskt sett är min packning superkass, men jag känner att jag har en bra balans och stabilitet i cykeln.Jag tror pakethållaren bak är på väg tillbaka. Med sidoväskor för maximal volym eller med enbart väska ovanpå för bästa aerodynamik. Det senare är jag sugen på att testa för sidoväskorna bromsar klart märkbart, i medvind eller vindstilla är det överkomligt men som under senaste turen ha konstant motvind i femtio mil är tungt nog ändå.
Bakom hjulaxeln bör man undvika men det brukar gå att packa det tyngsta längst fram och kunna undvika det men jag håller helt med om att viktfördelningen blir sämre med allt på bakpakethållaren men ä andra sidan påverkas styrning mindre. Beror mycket på cykeln också förstås så något generellt som passar alla går nog inte att komma fram till utan man testa vad man gillar bäst.Det jag kan känna är att man får så stor del av vikten på och bakom bakaxeln. Jag tycker det är skönt att sprida ut vikten över hela cykelns längd. Aerodynamiskt sett är min packning superkass, men jag känner att jag har en bra balans och stabilitet i cykeln.
Jag som kör med säck på pakethållaren tycker att det fungerar bra. Balanspunkten kommer högre än att ha sidoväskor, men man vänjer sig snabbt. Det är skönt att inte känna att luften bromsar så mycket och det går rätt så lätt att packa. Jag kommer att fortsätta så. Har en tunn bit sittunderlag mellan säck och pakethållaren för att skydda mot sand, grus och skav på säcken. Vid behov kan man spänna saker på sidorna.Jag tror pakethållaren bak är på väg tillbaka. Med sidoväskor för maximal volym eller med enbart väska ovanpå för bästa aerodynamik. Det senare är jag sugen på att testa för sidoväskorna bromsar klart märkbart, i medvind eller vindstilla är det överkomligt men som under senaste turen ha konstant motvind i femtio mil är tungt nog ändå.
Du kan inte ha ett par ombytesbyxor? Man vill ju ändå ha något varmare på kvällenJag tänker att det talas om helt olika cykelupplevelser. Den ena handlar om att packa lättast möjligt, vara så slimmad som möjligt och i så stor mån det går få så liten påverkan på cykeln som möjligt. Den andra handlar om att få med sig de saker man vill ha med, lyxa till det med diverse saker och inte så mycket titta på hastighet utan mer njuta av tillvaron. Tycker inte det finns några motsättningar i dessa två ytterligheter och det är fint att man får välja fritt.
Jag själv har lagt ganska mycket tid och energi för att hitta fram till den optimala setupen, och även om jag haft flera framgångsrika turer filar jag fortfarande på olika nya lösningar för att optimera. Ganska roligt faktiskt!?
Mitt största bekymmer just nu är att det är så svårt att kombinera friluftsintresset med cykelintresset. De kläder jag har när jag är i skogen och lever "marknära" (sitter på knä, eldar, kånkar och grejar) är fullständigt hopplösa att cykla i (så som jag cyklar), medan cykelkläderna är rena katastrofen så fort man tänker tanken på att göra upp en eld.
Diskutera i smågrupp och återkom med lösning till mig!?
Edit:
Förutsättningarna är alltså att cykla i ~27-30 km/h, sen slänga upp tältet, dra en fisk i en skogssjö och sen tillaga den över öppen eld.
Inga motsättningar alls. Inte alls som med slang eller tubeless (där man måste välja sida!). Jag tycker humöret och målet avgör mycket. På lång resa tycker jag det är praktiskt med mer saker (utifall man vill ta en vilodag i tältet). På tidsmässigt kortare utflykter är det ju mycket smidigare med mindre packning. Det tänker jag försöka få till i sommar. Kolla in satellitbilder på google maps, ta med lätt packning (kanske testa hängmatta) och se hur det ser ut. Nya mål, nya vägar.Jag tänker att det talas om helt olika cykelupplevelser. Den ena handlar om att packa lättast möjligt, vara så slimmad som möjligt och i så stor mån det går få så liten påverkan på cykeln som möjligt. Den andra handlar om att få med sig de saker man vill ha med, lyxa till det med diverse saker och inte så mycket titta på hastighet utan mer njuta av tillvaron. Tycker inte det finns några motsättningar i dessa två ytterligheter och det är fint att man får välja fritt.
Det är en omöjlig uppgift, och just därför så roligt. :)Jag själv har lagt ganska mycket tid och energi för att hitta fram till den optimala setupen, och även om jag haft flera framgångsrika turer filar jag fortfarande på olika nya lösningar för att optimera. Ganska roligt faktiskt!?
Tror tyvärr inte det finns såna kläder. Än. Har alltid med ett par tunna funktionsbyxor (som går att ha över cykelutstyrseln). Skyddar lite mot mygg och skyddar alla andra från att se mig i cykelbyxor.Mitt största bekymmer just nu är att det är så svårt att kombinera friluftsintresset med cykelintresset. De kläder jag har när jag är i skogen och lever "marknära" (sitter på knä, eldar, kånkar och grejar) är fullständigt hopplösa att cykla i (så som jag cyklar), medan cykelkläderna är rena katastrofen så fort man tänker tanken på att göra upp en eld.
Diskutera i smågrupp och återkom med lösning till mig!?
Edit:
Förutsättningarna är alltså att cykla i ~27-30 km/h, sen slänga upp tältet, dra en fisk i en skogssjö och sen tillaga den över öppen eld.
Måste köpa ny väska då...?Du kan inte ha ett par ombytesbyxor? Man vill ju ändå ha något varmare på kvällen
Det var där vi hamnade i helgen. Nu har vi ju fördelen med att inte behöva bekymra oss om att komma upp i 27-30, det gör nämligen cyklarna enbart nedför ett stup. Och är man mer klädd för MTB-cykling så är man närmre friluftsklädsel. Vi eftersträvar ingen lätthet i packningen, däremot försöker vi centrera packningen, och även packa så att man inte fastnar i terrängen. Med stabila stålcyklar kan man dock lägga en hel del vikt på både framgaffel och styre. Men jag är också långt ifrån den optimala setupen. Framförallt tar jag alltid med mig för mycket kläder.Jag tänker att det talas om helt olika cykelupplevelser. Den ena handlar om att packa lättast möjligt, vara så slimmad som möjligt och i så stor mån det går få så liten påverkan på cykeln som möjligt. Den andra handlar om att få med sig de saker man vill ha med, lyxa till det med diverse saker och inte så mycket titta på hastighet utan mer njuta av tillvaron. Tycker inte det finns några motsättningar i dessa två ytterligheter och det är fint att man får välja fritt.
Jag själv har lagt ganska mycket tid och energi för att hitta fram till den optimala setupen, och även om jag haft flera framgångsrika turer filar jag fortfarande på olika nya lösningar för att optimera. Ganska roligt faktiskt!?
Mitt största bekymmer just nu är att det är så svårt att kombinera friluftsintresset med cykelintresset. De kläder jag har när jag är i skogen och lever "marknära" (sitter på knä, eldar, kånkar och grejar) är fullständigt hopplösa att cykla i (så som jag cyklar), medan cykelkläderna är rena katastrofen så fort man tänker tanken på att göra upp en eld.
Diskutera i smågrupp och återkom med lösning till mig!?
Edit:
Förutsättningarna är alltså att cykla i ~27-30 km/h, sen slänga upp tältet, dra en fisk i en skogssjö och sen tillaga den över öppen eld.
Jag hade med hängmatta och i vintras var det kallt utan underquilt men nu när det är varmare var den kanon. Sov i hängmattan alla nätter utom en när jag sov på bänken i en raststuga. Kom lite regn en natt men inga problem alls med en lättviktspressening över.... kanske testa hängmatta ...
Provade hängmatta för många år sen, en höstdag med cykel och hund. Slutade med att jag låg på marken med hängmattan som täcke. :) Sen dess har det blivit tält (vilket är betydligt större och tyngre) Tänker också att hängmatta borde vara svala på varma sommardagar. Och lämpliga träd BORDE gå att hitta. Om jag trivs i hängmatta är en annan fråga. Det lär ju märkas. :)Jag hade med hängmatta och i vintras var det kallt utan underquilt men nu när det är varmare var den kanon. Sov i hängmattan alla nätter utom en när jag sov på bänken i en raststuga. Kom lite regn en natt men inga problem alls med en lättviktspressening över.
Mycket smidigt att slippa leta bra tältplats och väldigt enkel att sätta upp och packa ned.
Amok är din vän! 25-26 maj är de med på Outdoor festivalen på Djurgården också om man vill klämma och känna. https://amokequipment.se/products/draumr-5-0-hammockOckså lite sugen på att testa hängmatta men då jag oftast sover på magen är det väl nån form av hammock som gäller?
Också lite sugen på att testa hängmatta men då jag oftast sover på magen är det väl nån form av hammock som gäller?
och @BFS Jag köpte billigaste bara för att testa, 250 kr på XXL. Tog några nätter att vänja mig och lära mig hur den funkar men nu senaste turen var det inga problem alls, det nya uppblåsbara liggunderlaget jag också hade med kom aldrig till användning för jag trivdes så bra i hängmattan, sover heller inte på rygg normalt :)Också lite sugen på att testa hängmatta men då jag oftast sover på magen är det väl nån form av hammock som gäller?
Diskutera i smågrupp och återkom med lösning till mig!
Jag gör ett försök med lite mindre väskor bak, 2x16L. Eftersom jag aldrig aktivt tidigare köpt pakethållare än mindre sidoväskor bekräftar jag uppenbarligen din tes om pakethållarens återkomst.Jag tror pakethållaren bak är på väg tillbaka. Med sidoväskor för maximal volym eller med enbart väska ovanpå för bästa aerodynamik. Det senare är jag sugen på att testa för sidoväskorna bromsar klart märkbart, i medvind eller vindstilla är det överkomligt men som under senaste turen ha konstant motvind i femtio mil är tungt nog ändå.
Den hade varit intressant att testa, lite långt till djurgården tyvärr dock men det kanske blir andra tillfällen.Amok är din vän! 25-26 maj är de med på Outdoor festivalen på Djurgården också om man vill klämma och känna. https://amokequipment.se/products/draumr-5-0-hammock
Tält har jag sovit många nätter i och det funkar såklart bra, bara nyfiken på hängmatta.Nej, tält såklart. Om man inte är konstruerad som en omvänd banan.
Kanske värt att testa. Gillar att ligga o vila i hängmatta så det kanske funkar för sömn också.och @BFS Jag köpte billigaste bara för att testa, 250 kr på XXL. Tog några nätter att vänja mig och lära mig hur den funkar men nu senaste turen var det inga problem alls, det nya uppblåsbara liggunderlaget jag också hade med kom aldrig till användning för jag trivdes så bra i hängmattan, sover heller inte på rygg normalt :)
En sådan här:
![]()
Jag tänker att det talas om helt olika cykelupplevelser. Den ena handlar om att packa lättast möjligt, vara så slimmad som möjligt och i så stor mån det går få så liten påverkan på cykeln som möjligt. Den andra handlar om att få med sig de saker man vill ha med, lyxa till det med diverse saker och inte så mycket titta på hastighet utan mer njuta av tillvaron. Tycker inte det finns några motsättningar i dessa två ytterligheter och det är fint att man får välja fritt.
Jag själv har lagt ganska mycket tid och energi för att hitta fram till den optimala setupen, och även om jag haft flera framgångsrika turer filar jag fortfarande på olika nya lösningar för att optimera. Ganska roligt faktiskt!?
Mitt största bekymmer just nu är att det är så svårt att kombinera friluftsintresset med cykelintresset. De kläder jag har när jag är i skogen och lever "marknära" (sitter på knä, eldar, kånkar och grejar) är fullständigt hopplösa att cykla i (så som jag cyklar), medan cykelkläderna är rena katastrofen så fort man tänker tanken på att göra upp en eld.
Diskutera i smågrupp och återkom med lösning till mig!?
Edit:
Förutsättningarna är alltså att cykla i ~27-30 km/h, sen slänga upp tältet, dra en fisk i en skogssjö och sen tillaga den över öppen eld.
![]()
Fjallraven Home
Handla online hos Fjällräven! Här hittar du klassiska Kånken, varma vinterjackor och allt du behöver för ett aktivt friluftsliv. Besök vår web shop idag.www.fjallraven.com
![]()
Fjallraven Home
Handla online hos Fjällräven! Här hittar du klassiska Kånken, varma vinterjackor och allt du behöver för ett aktivt friluftsliv. Besök vår web shop idag.www.fjallraven.com
Visa bilaga 699087
Kolräsercyklar på 80-talet, var inte det ganska ovanligt då?Menade det halvt seriöst. Lite starkare, lösa byxor med bib under, som vid stigcykling, borde funka bra. Tröja jag länkade till är kanske inte optimal för cykling, men funkar kanske också. Jag har en vän i Nederländerna som jag på 80-talet brukade cykla med till skate-events några mil bort på lvgcykel. Han cyklade i sina lösa skatekläder med skateboarden på en ryggsäck på ryggen. Vi cyklade om många medelålders män i lycra på kolräser som blev riktigt syra och försökte hänga på, som aldrig orkade. Vad jag vill säga att det inte är kläder som är viktigast vid cykling (även om jag just skrev i en annan tråd att tajta kläder hjälper mer än en aerocykel).
Kolräsercyklar på 80-talet, var inte det ganska ovanligt då?![]()
Vad roligt att få se lite bilder på sådana rack! Jag har googlat lite grann, men uppenbarligen inte på rätt ord. Kul att se att produkten redan fannsHär är också inspiration på samma tema:
Visa bilaga 699489Visa bilaga 699490Visa bilaga 699491Visa bilaga 699492Visa bilaga 699493Visa bilaga 699494
Aerodynamiken blir förstås bäst så, men det känns inte så praktiskt att ha en enorm drybag fastsurrad på pakethållaren. Lär bli svårt att hitta i en så stor påse är min första tankeFör bästa aerodynamik vill man ha upp packningen i sadelhöjd och över samt tätt bakom ryggen. Märker det tydligt själv i motvind, packväskorna på sidorna bromsar ordentligt men det som staplas ovanpå ökar inte vindmotståndet, bara känsligheten för sidvindar. Nackdelen är förstås den högre tyngdpunkten men om man begränsar vikten något borde det funka bara det är stabilt.
Man kanske skulle kunna ha någon slags korg så att det lättare går att packa i flera packsäckar? Men riktigt hur det skulle göras har jag inte kommit på än.Aerodynamiken blir förstås bäst så, men det känns inte så praktiskt att ha en enorm drybag fastsurrad på pakethållaren. Lär bli svårt att hitta i en så stor påse är min första tanke
Jag har testat runt lite och kommit fram till mindre packning är nice, volym & kg.Aerodynamiken blir förstås bäst så, men det känns inte så praktiskt att ha en enorm drybag fastsurrad på pakethållaren. Lär bli svårt att hitta i en så stor påse är min första tanke