Inköpspriset har ganska stor betydelse för marknadspriset. Varför tror du annars att det i så många annonser står vad inköpspriset var?
Egentligen är väl återanskaffningsvärde det mest avgörande.
Om någon privatperson begär i princip samma eller högre pris på en begagnad vara (i det här fallet kanske oanvänd enligt egen utsago?) än vad varan, eller motsvarande vara, går att få tag i på annat håll som ger bättre konsumentskydd, så tror ju inte jag att så många ser privatsäljarens som mer attraktiv. Men det är kanske bara jag som tänker så?
Självklart är det fritt fram att köpa och sälja till vilka priser man vill, så länge man är ärlig och inte döljer kända brister eller liknande. Spekulationsköp kommer alltid att finnas.
Tror dock att fler investerar på aktiemarknaden i det syftet, än att kunna räkna med att gå med plus på sina cykelprylar, eller?
Syftet med tråden är väl lite att varna för felprissättningar, samt ge ett och annat skratt, eller har jag missförstått det här?