CosmicGirl sa:
Let's spice this up lite grann med ett par extra utmaningar utöver det självklara (dvs. ont om utrymme i lägenheten)..
~93kvm
~ två nyfikna, påhittiga och klättringsbegåvade småbarn = hög vältrisk bl.a. (hardcore väggfäste krävs)
~ cykel-ointresserad make (detta förtjänar sin egen tråd, fortsätter kämpa på!) = cykel i vardagsrummet är en no-no. Ju mindre den syns och är i vägen desto bättre.
SOS
/L
När vi bodde i lägenhet hängde mina cyklar i framhjulen i breda cykelslangsöverdragna krokar i taket i garderoben - vad man nu ska kalla det, smatten bredvid städskåpet - därmed ingen vältrisk. Tror även vi hade att draperi att dra för så att den som kunde ondgöra sig över synen slapp att ondgöra sig i onödan.
Se’n bror det förstås på planlösningen, men 93kvm är ju ingen pytteliten lägenhet.
De cyklar som kedjades fast i barnvagnsrummet försvann som dagg för solen, även om det var 30 år sedan och folk var ärligare då... ::-)