Cykla i regn

Cykla i regn
Gore Xenon Windstopper vindjacka fungerar riktigt bra även vid ihållande regn. För benen brukar jag inte ha något förutom vanliga cykelbyxor - vid längre turer och regn blir det ett par rain-legs som är bättre än man kan tro.
 
Cykla i regn
Raphas vindjacka är väl det enda jag skulle ha med mig om jag redan var ute (sjukt bra köp, passar till allt).

Regnar det när jag börjar så kör jag vindjackan + vattentäta skoöverdrag från Gripgrab.

Är det svinkallt så kör jag neoprenöverdrag och windstopper långbyxor från Gore.
 
Cykla i regn
Jag väcker denna numera sovande tråd :)

Jag har nu läst igenom denna tråd men kan inte finna någonting om skor?
Jag blir tokig av allt jäkla regn i staden Borås, vill ju såklart kunna cykla ändå men inte kul att skorna luktar gammal skurtrasa hela tiden :(

Så vad har ni på fötterna då ni cyklar runt?

Skall tilläggas att jag kör MTB, men på vanliga vägar...

Tipsa mig hemsk gärna om skor, dock är min ekonomi inte den bästa så lite Ebay tips vare prefekt här ;)

Anton
 
Cykla i regn
Jag tror inte det är lönt att köpa speciella skor. Eller, jag tror inte att de kommer att lukta bättre. Ullsockar + skoöverdrag är nog det som funkar för att inte bli kall. Dessutom billigare.
 
Cykla i regn
klevin skrev:
-------------------------------------------------------
> Vad har ni för regnkläder OM det skulle komma en regnskur när ni är ute och cyklar ?

Cykla i regn frivilligt, är det bara ¤%?"#(¤ som gör. Om det kommer en skur så vänder jag hem direkt. Ska fan cykla i regn. Men om jag nu mot förmodan kan förutse det, att cykla i regn, typ VR i år. Ja då kör jag med en PRO regnjacka. Den duger gott för blöt blir jag oavsett. Antingen av svett eller av regnet
 
Cykla i regn
> Cykla i regn frivilligt, är det bara ¤%?"#(¤
> som gör. Om det kommer en skur så vänder jag
> hem direkt. Ska fan cykla i regn.

Visst är det en åsikt, men själv kan jag bara konstatera att några av de mest minnesvärda upplevelserna på cykeln (och då menar jag på ett positivt sätt) har jag haft under skyfall.

Sedan kan jag inte förstå varför folk är fixerade vid det här med skoöverdrag... De funkar ju inte av den anledningen att det förr eller senare rinner vattendropparna från benen ovanifrån (om man inte använder även vattentätta byxor). Så enkelt är det.
 
Cykla i regn
Anton80 skrev:
-------------------------------------------------------
> Jag väcker denna numera sovande tråd :)
>
> Jag har nu läst igenom denna tråd men kan inte
> finna någonting om skor?
> Jag blir tokig av allt jäkla regn i staden
> Borås, vill ju såklart kunna cykla ändå men
> inte kul att skorna luktar gammal skurtrasa hela
> tiden :(
>
> Så vad har ni på fötterna då ni cyklar runt?
>
> Skall tilläggas att jag kör MTB, men på vanliga
> vägar...
>
> Tipsa mig hemsk gärna om skor, dock är min
> ekonomi inte den bästa så lite Ebay tips vare
> prefekt här ;)
>
> Anton


Shimano MW 81 kör jag med på hösten... finns till pangpris på XXL nu tom!
 
Cykla i regn
Slippa att skorna luktar illa gör man genom att se till att de torkar snabbt och ordentligt så fort man kommer in. Fanns en tråd om skotorkar uppe häromdagen.

Blöt blir man förr eller senare vad man än har på sig. Huvudsaken är att man blir blöt och varm.
 
Cykla i regn
Jag äger ingen skotork men har två småbarn. Dagens tips är att stoppa en blöja i varje sko när man kommer in och skorna är dyngsura. Fungerar förvånansvärt bra faktiskt :)
 
Senast ändrad:
Cykla i regn
I somras köpte jag ett par Gore-regnbyxor som går ner över knäna, som man alltså har utanpå cykelbyxorna.
Jag tvekade eftersom dom inte var billiga, men det har redan visat sig vara ett väldigt bra köp. Det är så skönt att slippa bli blöt och kall om de ädla kroppsdelarna, och ffa skönt att kunna ta på sig torra cykelbyxor när man cyklar hem från jobbet trots att det regnade på morgonen.
 
Cykla i regn
jag har montanes lättaste jacka (tror jag, aningen större än en tennisboll och väldigt lätt) Den är inte alls vattentät men den gör att 6 km pendling i ett överaskande regn är helt ok istället för plågsamt. Men man ska ha nåt långärmat under för någorlunda komfort.
 
Cykla i regn
Ok, jag behöver lite tips på hur man gör det här med landsvägscykling i regn trevligare. Det är väl inte några längre sträckor det handlar om men skulle ändå vilja kunna vara ute två-tre timmar i småregn utan att bryta ihop.

På överkroppen tycker jag det funkar bra att bara dra på en vindväst så att man håller värmen. Benen/fötterna är nog det som stör mig mest.

Stänkskärmar och/eller vattentäta cykelbyxor är hållet jag kollar åt just nu.

Hemma har jag ett par såna här.
skslongguard.jpg



De sitter helt ok på cykeln och hjälper verkligen till att hålla bakdel och fötter mindre blöta. Problemet är att jag börjat köra 25mm-däck, vilket jag trivs jäkligt bra med, och det finns inte tillräckligt med utrymme för att köra med både skärmar och de däcken på cykeln.

Jag har ett extra framhjul så på det har jag ett 23mm däck monterat så det går snabbt att byta till om det skulle regna och jag vill dra på skärmarna. Bakhjulet är dock kruxet, det här jag inget extra av. Att kränga på ett nytt däck på bakhjulet för att få nöjet att vara ute och cykla i regn kommer inte att hända. Ska jag ut i regn ska det vara smidigt att ta sig ut iaf. :)

Så, det jag tänkte var att kanske köpa ett nytt bakhjul och ha ett smalare däck montera på det som får plats i skärmen, vilket ju går snabbt att byta till vid regn eller att köpa en en skärm som man fäster på sadelstolpen och låta mitt ordinarie däck sitta kvar. Typ den här:
skss-blademudguard.jpg


...eller ska man kanske skita i skärmar helt och hållet och köpa ett par vattentäta cykelbyxor, trä på sealskinzstrumporna, kränga på vindvästen och vara nöjd?
 
Cykla i regn
Om det bara är småregn i ett par timmar så är det HTFU som gäller. En Ass saver räddar baken från att bli blöt och smutsig och är dessutom pr0, sedan är det bara att köra.
 
Cykla i regn
Chitwood skrev:
-------------------------------------------------------
> Snuten skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > "Cykla i regn "?
> >
> > Nä
>
>
> +1.

+10!
 
Cykla i regn
Stilpolisen skrev:
-------------------------------------------------------
> DT skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > En Ass saver är dessutom
> > pr0
>
> Nej, det är det inte!

Jo. Per definition, eftersom den är vanlig i proffsklungan.
 
Cykla i regn
Cykologen skrev:
-------------------------------------------------------
> Ok, jag behöver lite tips på hur man gör det
> här med landsvägscykling i regn trevligare. Det
> är väl inte några längre sträckor det handlar
> om men skulle ändå vilja kunna vara ute två-tre
> timmar i småregn utan att bryta ihop.
>
> På överkroppen tycker jag det funkar bra att
> bara dra på en vindväst så att man håller
> värmen. Benen/fötterna är nog det som stör mig
> mest.
>
> Stänkskärmar och/eller vattentäta cykelbyxor
> är hållet jag kollar åt just nu.
>
> Hemma har jag ett par såna här.
>
>
>
> De sitter helt ok på cykeln och hjälper
> verkligen till att hålla bakdel och fötter
> mindre blöta. Problemet är att jag börjat köra
> 25mm-däck, vilket jag trivs jäkligt bra med, och
> det finns inte tillräckligt med utrymme för att
> köra med både skärmar och de däcken på
> cykeln.
>
> Jag har ett extra framhjul så på det har jag ett
> 23mm däck monterat så det går snabbt att byta
> till om det skulle regna och jag vill dra på
> skärmarna. Bakhjulet är dock kruxet, det här
> jag inget extra av. Att kränga på ett nytt däck
> på bakhjulet för att få nöjet att vara ute och
> cykla i regn kommer inte att hända. Ska jag ut i
> regn ska det vara smidigt att ta sig ut iaf. :)
>
> Så, det jag tänkte var att kanske köpa ett nytt
> bakhjul och ha ett smalare däck montera på det
> som får plats i skärmen, vilket ju går snabbt
> att byta till vid regn eller att köpa en en
> skärm som man fäster på sadelstolpen och låta
> mitt ordinarie däck sitta kvar. Typ den här:
>
>
> ...eller ska man kanske skita i skärmar helt och
> hållet och köpa ett par vattentäta cykelbyxor,
> trä på sealskinzstrumporna, kränga på
> vindvästen och vara nöjd?

Du behöver en till cykel som är kittad för dåligt väder!
 
Cykla i regn
DT skrev:
-------------------------------------------------------
> Om det bara är småregn i ett par timmar så är det HTFU som gäller. En Ass saver räddar baken
> från att bli blöt och smutsig och är dessutom pr0, sedan är det bara att köra.

Enda felet med Ass-Savern är att man tänker "äh, det blir nog inget regn" när man åker iväg, och när väl regnet kommer skyddar den ingenting eftersom den är hopfälld. Den borde fälla ut sig automatiskt när den blir blöt.

(Cyklar man ensam kan man förstås stanna och fälla ut den, men det går ju inte för sig om man cyklar med andra :)
 
Cykla i regn
DT skrev:
-------------------------------------------------------
> Stilpolisen skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > DT skrev:
> >
> --------------------------------------------------
>
> > -----
> > > En Ass saver är dessutom
> > > pr0
> >
> > Nej, det är det inte!
>
> Jo. Per definition, eftersom den är vanlig i
> proffsklungan.

Du har uppenbarligen ingen aning om vad det innebär att vara pr0. Bara för att proffsen använder det betyder det inte att det är rätt.
 
Cykla i regn
Stilpolisen skrev:
-------------------------------------------------------
> DT skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Stilpolisen skrev:
> >
> --------------------------------------------------
>
> > -----
> > > DT skrev:
> > >
> >
> --------------------------------------------------
>
> >
> > > -----
> > > > En Ass saver är dessutom
> > > > pr0
> > >
> > > Nej, det är det inte!
> >
> > Jo. Per definition, eftersom den är vanlig i
> > proffsklungan.
>
> Du har uppenbarligen ingen aning om vad det
> innebär att vara pr0. Bara för att proffsen
> använder det betyder det inte att det är rätt.

Det som proffsen gör är pr0. Vad som sedan är "rätt" kan man ha olika åsikter om.
 
Cykla i regn
Stilpolisen skrev:
-------------------------------------------------------
> DT skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Det som proffsen gör är pr0. Vad som sedan
> är
> > "rätt" kan man ha olika åsikter om.
>
> Nej.

Rafflande!

:-)
 
Cykla i regn
Stilpolisen skrev:
-------------------------------------------------------
> DT skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Det som proffsen gör är pr0. Vad som sedan
> är
> > "rätt" kan man ha olika åsikter om.
>
> Nej.

Definiera gärna pr0 om det nu inte är proffsen som avses.
 
Cykla i regn
Regn en varm sommardag är en befrielse.
Vilken dag som helst på året kör jag vidare med det jag har på mig. Blöt blir man ändå.
Regnar det innan jag stuckit ut så avstår jag vanligtvis. Om man inte är på semester, då gäller det att utnyttja dagarna.
 
Cykla i regn
thomalin skrev:
-------------------------------------------------------
> Definiera gärna pr0 om det nu inte är proffsen
> som avses.

Ängsligt poserande med ett stänk av elitism.
 
Cykla i regn
Är det kallt och regnar så kör jag med regnjacka och vattentäta överdrag till skorna. Detta är inte optimalt för jag brukar börja frysa om låren. Därför har jag skaffat rainlegs men har inte hunnit testa dom än, då det inte regnat på ett tag. I övrigt är det bara att klä sig efter temperatur, för under 0ºC så brukar det ändå sluta regna. Så länge man klarar sig från nerkylning så är regnet inget mer än högst än misärfaktor. Stänkskärmar är också givet.

N.B. Om det räcker med en ass-saver så regnar det inte.
 
Cykla i regn
Detta är så väldigt frustrerande. Inte bara detta utan att jag blir frustrerad. Dubbelmacka.
10 dagar framöver visar SMHI ett fint regnmoln som summering på dagen

Den absolut jobbigaste biten är att om jag nu ska cykla i regn så kommer min cykel behöva rengöras efteråt och jag kommer kanske inte kunna prestera max då det blir halt o.s.v.

Har tills nu aldrig gett mig ut i regn och börjar det regna vänder jag om.

Så nuär det antingen välja om och börja cykla i regn, just nu har jag bara skoskydd, det absolut jobbigaste är om strumporna blir blöta då blir allt skit, förra året körde jag mycket på wattbike då blev de blöta av svett. Men så om de tär regn eller svett så blir det jobbigt.
Nu har jag då skoskydd, är aero om inget annat.

Antingen köpa kläder som "klarar regn" eller så får jag köpa någon plastduk och sätta över terrassen så att jag kan cykla där ute, jag vill inte träna inne, dels blir det varmt och så vet jag inte om här är radon.. lol

Det är alltid svårt det här med cykling, allt runtomkring alltså, cykla är lätt.
Det jobbiga just nu är att det på SMHI står regnmoln varenda eviga dag 10 dagar framöver. :(:(:(
 
Cykla i regn
Lyktstoplemedhjul sa:
Detta är så väldigt frustrerande. Inte bara detta utan att jag blir frustrerad. Dubbelmacka.
10 dagar framöver visar SMHI ett fint regnmoln som summering på dagen

Den absolut jobbigaste biten är att om jag nu ska cykla i regn så kommer min cykel behöva rengöras efteråt och jag kommer kanske inte kunna prestera max då det blir halt o.s.v.

Har tills nu aldrig gett mig ut i regn och börjar det regna vänder jag om.

Så nuär det antingen välja om och börja cykla i regn, just nu har jag bara skoskydd, det absolut jobbigaste är om strumporna blir blöta då blir allt skit, förra året körde jag mycket på wattbike då blev de blöta av svett. Men så om de tär regn eller svett så blir det jobbigt.
Nu har jag då skoskydd, är aero om inget annat.

Antingen köpa kläder som "klarar regn" eller så får jag köpa någon plastduk och sätta över terrassen så att jag kan cykla där ute, jag vill inte träna inne, dels blir det varmt och så vet jag inte om här är radon.. lol

Det är alltid svårt det här med cykling, allt runtomkring alltså, cykla är lätt.
Det jobbiga just nu är att det på SMHI står regnmoln varenda eviga dag 10 dagar framöver. :(:(:(

Bakskärm och wetlube på kedjan så är det bara att köra. Mer tvätt och högre slitage, men men - det får man ta.
 
Cykla i regn
Regn från Vitemölle till Malmö under RAAS förra helgen, drygt 100 km med fel vögval. Cykeln går att tvätta, Rapha Classic jacka var för varmt i.backarna, sedan fick jag ändå dra upp armvörmarna under jackan pga köld och blåst, flossade knävärmare var skönt, likaså oversocks. Sista milen var det uppehåll och solen sken - ganska torr i.mål.
 
Cykla i regn
Nåt vindtätt på överkropp och kanske fötter åtminstone om temperaturen ligger under 15, och så några tabletter av bifogad sort. Bakskärm ger lite lyxkänsla om det år grusigt/sandigt.
 

Bilagor

  • HTFU.jpg
    HTFU.jpg
    54.4 KB · Besök: 38
Cykla i regn
Montera riktig framskärm med lagom mjuk och bred ego-lapp som slutar nån centimeter ovanför asfalten. Det sparar på drivlinan i regn och slask. Men nu verkar det mest handla om sparsamt utrustade racer-cyklar, och då kommer det väl aldrig på fråga att montera något sånt fult! :o) (jag vet, det finns ofta inte plats heller)
 
Cykla i regn
Rattnalle sa:
Jag tror bara det är tabletterna som saknas.. I ett normalt sommarregn är det ju bara att klä sig som vanligt och cykla på.
Jupp.
Kläderna (minus skor och handskar vanligen) torkar ju på stuberten när det slutar regna så att ta på sig massa svettdrivande kroppsplåster som ändå kommer läcka fläckvis är rätt löjligt.
Att man blir lite smutsig är ett senare problem...
 
Cykla i regn
emmer sa:
Rattnalle sa:
Jag tror bara det är tabletterna som saknas.. I ett normalt sommarregn är det ju bara att klä sig som vanligt och cykla på.
Jupp.
Kläderna (minus skor och handskar vanligen) torkar ju på stuberten när det slutar regna så att ta på sig massa svettdrivande kroppsplåster som ändå kommer läcka fläckvis är rätt löjligt.
Att man blir lite smutsig är ett senare problem...

Kläder och människor med patina är bättre!
 
Cykla i regn
Longines sa:
emmer sa:
Rattnalle sa:
Jag tror bara det är tabletterna som saknas.. I ett normalt sommarregn är det ju bara att klä sig som vanligt och cykla på.
Jupp.
Kläderna (minus skor och handskar vanligen) torkar ju på stuberten när det slutar regna så att ta på sig massa svettdrivande kroppsplåster som ändå kommer läcka fläckvis är rätt löjligt.
Att man blir lite smutsig är ett senare problem...

Kläder och människor med patina är bättre!

Belgisk solbränna är inte fel!
 
Tillbaka
Topp