Downhill Östergötland

tommyramone

Ny medlem
Downhill Östergötland
Hur ser det ut med downhill i Östergötland? Har nyligen återupptagit mitt cykelintresse efter ett gäng år och har visst noll koll på vart man kan köra. Är också ganska rostig så inget überhigh-tech till att börja med. Undrar också om det finns någon man kan åka med då alla mina vänner är totalt ointresserade av att cykla.
 
Downhill Östergötland
Om man vill åka lift-assisterat finns det såvitt jag vet bara Yxbacken i Norrköping. Det är kort, kul, men ganska brutalt. Stökigare än det mesta i Åre, men tyvärr 1/10 av åktiden.

På Omberg finns det en del fina, korta, utförsbackar, men då får man ta sig upp igen för egen maskin.

Jag också intresserad av att höra om fler ställen!

Ifrån Linköping kommer det att åka folk lite då och då till olika ställen för att köra huvudsakligen gravitationsdrivet.
 
Downhill Östergötland
Omberg är har bra drag ned från "hjässan". Om ni är fler kan man faktiskt köra upp cyklarna rätt högt med bil. Stigningen är dock inte speciellt våldsamt lång.
 
Tillbaka
Topp