En pannlampa för alla

enduromannen

Ny medlem
En pannlampa för alla
Då det snart är dags för vintermörkret är det bra att ha en pannlampa för skogen. Att cykla i mörker ger en ny dimension åt mtb-cyklingen. Jag byggde en pannlampa förra vintern som är enkel att bygga, billig och dessutom lätt. Jag hade inga som helst kunskaper om elektronik, jag fann i princip all info här på happy. Alltså: istället för att lägga 3000 kr på en lampa lägger ni ner 300 kr och får i princip samma ljus.

Material:
* Halogenlampa 12v 20w 50mm Osram IRC 38gr spridning, 100kr, alt Philips Masterline 12v 20 w (Båda ger motsv 35w ljusutbyte). De flesta håller IRC lampan som bäst, själv har jag Philipslampan och är nöjd.
* Lamphållare Clas Ohlson art.nr 22-4285, 20 kr
* VP-rör 20mm diam. Biltema art.nr. 44-440, 16 kr
* Flatstiftshylsa 4.8mm, Biltema art.nr. 35-758, 12 kr
* Säkring 3,1 A 5x20, Biltema art.nr. 31-676, 12 kr
* Hängsäkringshållare 5x20 Biltema art.nr. 35-874, 10 kr
* Blyackumulator 12v Biltema 80-100 kr beroende på storlek, se mer nedan.
* Mc-batteriladdare Biltema art.nr. 80-409, 70 kr
* Högtalarsladd tjocklek 1,5-2.0 kvadratmillimeter
* Kabelskor
* Eltejp
* Krympslang
* Strömbrytare 12v
* Timer

Gör så här (tidsåtgång 1-2 timmar):
1.Kapa vp-röret till lagom längd (10-15cm)
2.Fäst högtalarsladd i lamphållaren och dra igenom vp-röret
3.Värm vp-röret med ett ljus eller tändare och pressa i lamphpållaren, låt svalna
4.sätt i halogenlampan i lamhållaren, värm rörändan igen och pressa in lampa plus hållare så långt det går
5.försegla bakändan på röret med tejp, byggskum eller silikon. Ev tejpa eller måla röret svart
6.montera ev strömbrytare (jag tejpade fast min på hjälmen) och säkringshållare strax innan pluspolen
7.Tejpa fast lampan på hjälmen och njut. Ett tips: måla utsidan av lampreflektorn med värmebeständig färg, bättre ljuskoncentration.

Blybatteri 2.6 A lyser i ca 1.30 timmar, 2.9 A ca 1.45 timmar, 4.5 A ca 2.30 timmar. Välj batteri för hur länge du brukar cykla. Själv kör jag sällan mer än 1.30 i mörker så jag tog 2.9 A och har den i Camelbacken. Passar perfekt där. En midjeväska eller mindre rygga funkar också.

Laddningstid ca 6.30timmar för 2.6 A, ca 7 timmar för 2.9 A, ca 10 timmar för 4.5 A. En timer är bra så man inte överladdar.Lycka till!
 
Senast redigerad av en moderator:
En pannlampa för alla
thumb_this%20thread%20is%20worthless%20without%20pics.gif
 
En pannlampa för alla
Jag skulle sätta säkringen så nära batteriet som möjligt, skulle kablarna kortslutas av någon anledning blir de förbannat heta.

Finns en viss risk att otrevligheter läcker ut ur batterierna om man vurpar och spräcker dem?
 
En pannlampa för alla
Om jag har två stycken 6-voltsbatterier till min Silva så borde jag ju kunna seriekoppla dem för att kunna driva en hembyggd 12V-lampa eller hur? Någon som gjort en dylik operation istället för att använda blybatterier?
 
En pannlampa för alla
Hot Chili skrev:
-------------------------------------------------------
> "This tread is worthless without pics."

Jag håller inte med. enduromannen har lyckats med den svåra konsten att vara så pedagogisk i sin beskrivning att han får fem pedagog-getingar av mig utan att ha lagt in bilder. Men det är ovanligt, ska jag tillägga.


 
En pannlampa för alla
Hot Cili: use your imagination.
Då jag ännu inte lyckats lägga in egna bilder tänkte jag vara övertydlig. Själv byggde jag lampan utan bild, fick ett recept av en kompis. När jag var klar hittade jag ett liknande bygge på norska Terrengsykel: http://terrengsykkel.no/?1190

Den varianten är dock inte lika stabil som mitt bygge. Det finns dock en del användbara tips i artikeln.
 
Senast redigerad av en moderator:
En pannlampa för alla
JLarsson skrev:
-------------------------------------------------------
> Om jag har två stycken 6-voltsbatterier till min
> Silva så borde jag ju kunna seriekoppla dem för
> att kunna driva en hembyggd 12V-lampa eller hur?
> Någon som gjort en dylik operation istället för
> att använda blybatterier?
>
> ----------------------------------
> Proud XC-Svetto wannabe


Ja har, ja har....

Tycker dock att brinntiden förkortas rätt mycket. Ska göra en test och återkommer.

// Jocke
 
En pannlampa för alla
Då bygger vi tillsammans.
SuperApe skrev:
-------------------------------------------------------
> Jag ska fan testa. Jag som knappt kan röra en
> strömbrytare utan att sekunden senare se ut som en
> nedsotad nolla.
>
 
En pannlampa för alla
Har tyvärr inte kunnat lägga över bilder. Men följer ni beskrivningen ovan kan man inte misslyckas. Dessutom ser den ut som den norska varianten på terrengsykel förutom skillnaden att lampan sitter fast i ett rör som tejpas fast genom lufthålen i hjälmen. Det är en betydligt snyggare och stabilare lösning. En verkligt minimalistisk lampa som jag har bländat många bilar med.
En fråga: Vad jag känner till får man inte köra med pannlampa på trafikerade, allmänna vägar. Men är det ok att köra med en styrmonterad 20w halogenlampa?
 
En pannlampa för alla
enduromannen skrev:
-------------------------------------------------------
> Har tyvärr inte kunnat lägga över bilder. Men
> följer ni beskrivningen ovan kan man inte
> misslyckas. Dessutom ser den ut som den norska
> varianten på terrengsykel förutom skillnaden att
> lampan sitter fast i ett rör som tejpas fast genom
> lufthålen i hjälmen. Det är en betydligt snyggare
> och stabilare lösning. En verkligt minimalistisk
> lampa som jag har bländat många bilar med.
> En fråga: Vad jag känner till får man inte köra
> med pannlampa på trafikerade, allmänna vägar. Men
> är det ok att köra med en styrmonterad 20w
> halogenlampa?

vet inte (har inte hittat) om det finns något direkt förbud mot pannlampor på vägarna (pannlampa gör inte cykeln laglig om man inte har en styr-monterad lampa däremot) men cykelmonterad belysning verkar inte på något sätt reglerad
 
En pannlampa för alla
Att inte de som absolut vill ha bilder gör en själv och postar dem?

Jag har nu köpt alla saker, ska till och bygga en efter att jag testat hojen men min nya funa GULA Reba i dagsljus nu. Sen ivkäll blir det pannlampspremiär hoppas jag.
Får passa på att tacka för receptet, det var precis vad jag har råd med och vad jag sökt. Kanske ska fixa nån till styret också? Hmm... börjar nog med pannlanpan :P
 
En pannlampa för alla
Kan vi göra! Tyvärr kan jag redan se händelsem omskrivas i tidningen: "Restaurang i Årsta exloderade."

Markus F skrev:
-------------------------------------------------------
> Då bygger vi tillsammans.
> SuperApe skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Jag ska fan testa. Jag som knappt kan röra
> en
> > strömbrytare utan att sekunden senare se ut
> som en
> > nedsotad nolla.
> >
>
>
> -----------------
> Dags att ta tag i retroracern..


 
En pannlampa för alla
Har själv bygd en lampa som liknar den från enduromannen, men har en liten annalunda lamphus.

Jag använde istället för VP rör :

- Biltema Kulskydd 34-152 9,90 sek
- Biltema Gumminippel 86-977 24,90 sek

pbpic595023.jpg

Lampan är fäst på hjälmen med kardborreband


pbpic595025.jpg

Lampan i delar. Man ser locket på gumminippeln som är borttagen med en vass kniv. Lamphållaren är en vanligt modell från Clas Ohlson, samma sak gäller Cinch kontakten som sitter längst bak på kulskyddet.


pbpic595024.jpg

Halogenlampan är nu insatt i gumminippeln. Bara att trycka hela kitet in i kulskyddet, så är det klart.
För att fästa kardborrebanden, fräste jag två små skarvar med en Dremel.
Akku är en blyackumulator från Biltema med 12V 2,6Ah som räcker väl för lite mer än en timme.
Passar perfekt in i Camelbagen.


Lampan på styret ser så ut:
pbpic595026.jpg

Byggd kring en 20W 35mm lampa med en bit 35mm alurör och en 34,9mm sadelklämma.
En 3,4Ah 12V blyack i en moddad Blackburn sadelväska räcker för ca. 1,5 timmar.


Sadelväskan monterad på cykeln:
pbpic595027.jpg


Några vikter :
Hjälmlampan 77 gr
Lampan på styret 105 gr
Sadelväska med 12V 3,4Ah ack 1400 gr
12V 2,6Ah blyack till hjälmlampan 1110 gr

Jag väntar just nu på en LiIon laddare från USA, sen blir det LiIon istället för blyackumulator.
Tror jag kan halvera vikten på hela kittet och nästan dubbla brinntiden.
 
En pannlampa för alla
Sjyssta bilder Hot Chili :) Du har nu gett mig insperation till nya lampa för styret.

Jag bygde ihop min första pannlampa enligt Enduromannens beskrivning. Den funkar finfint. Det som gjorde att jag slog till direkt och att Laproigh tilldelade Nobelpriset (tror jag) var främst priset. Sen att den är lättbyggd och med bra beskrivning gör även sitt till. MEN 300:- för pannlampa med batteritid på upp till 2.5 timme inkl laddare! Ja vad säger man? Ska sen ta Hot Chilis ide också till styret, med den där sadelväskan jag aldrig använder, kanon.
 
En pannlampa för alla
Har inte sett några problem med värmen under vanligt användning, dvs. när de får lite kylning från fartvinden. Fungerar bra med vanliga 12V/20W lampor. Använder man Osram IRC är det ännu mindre värme som värmer upp lamphuset. Men jag tror att du får värmeproblem om du går upp till 35W.
 
En pannlampa för alla
Kakad & Laphroig: Kul att ni blev inspirerade att bygga. Kan inte någon som byggt efter mitt recept lägga in en bild och visa omvärlden hur mästerverket ser ut. Om ni har gjort rätt ser den ut som min...
Kör hårt!
 
En pannlampa för alla
SebbeK, jag funderar på hur du har löst lampsockel till hjälm lampan och styret?
Det såg ju jäkligt litet och behändigt ut, än ett rör på 50mm.
Är det någon som vet hur stort bly acc man behöver till en pannlampa på 50 watt så att det räcker en timme ungefär?
Det är kanske saftigt med en 50 wattare på skallen men den har blivit över så jag tänkte testa den.

EDIT: det är 12 volt det handlar om.
 
Senast redigerad av en moderator:
En pannlampa för alla
P=U*I

P=50W

U=12V

Vilket ger... I= ca. 4.1 Ah (amperetimmar). Det blir rätt tungt i ryggsäcken om du inte skall lägga en förmögenhet på dyra lätta batterier. Jag skulle göra som alla andra och köpa en Decostar-lampa på 20W.
 
En pannlampa för alla
var köper man en Decostar lampa? Är den bättre (och i så fall på vilket sätt?) än de två lamporna som nämns i ursprungsinlägget?

Tänkte knata i väg till ClaesOhlsson i morrn och handla en sån där Osram.
 
En pannlampa för alla
MZ: (och alla andra)

Lampsockeln är från en gammal ikea-lampa som jag hade liggande.
Man spände två kablar i taket, och lamporna satt på två "spröt" ner från kablarna.

Fästet på styret är från en annan billig styrlampa, och fästet på hjälmen (som är justerbart)
kommer från en pannlampa modell ä från militärt överskott.

Lamporna är målade med värmebeständig sprayfärg.
På hjälmen, 20w 6v, spridning spot.
På styret, 20w 12v, spridning flood.
 
En pannlampa för alla
Hur är det med fukt och regn med dessa lampor igentligen?

Nu ska bror också bygga ihop sin pannlampa, kanske blir det skarp premiärtur i kväll :)
Kom gärna med fler förslag och bilder om ni kan. Sjysst med art.nummer och också. För mig och bror är priset och funktion/kapacitet viktigast.
 
En pannlampa för alla
Nu har jag köpt alla delarna, men det händer liksom inget. Delarna bara ligger där i påsen och är liksom inaktiva. Yar det lång tid innan pannlampan är färdig? Ja, innan delarna satt ihop sig själv? Har jag glömt något kanske?

Naturligtvis har happyiterna rensat lampbeståndet så jag köpte nåt billigare likandant i två pack. Funkar väl, men inte lika länge kanske?
 
En pannlampa för alla
SuperApe skrev:
-------------------------------------------------------
> Nu har jag köpt alla delarna, men det händer
> liksom inget. Delarna bara ligger där i påsen och
> är liksom inaktiva. Yar det lång tid innan
> pannlampan är färdig? Ja, innan delarna satt ihop
> sig själv? Har jag glömt något kanske?


Du måste klämma ut en tub lim i påsen, annars händer inget. Skaka sedan våldsamt.


>
> Naturligtvis har happyiterna rensat lampbeståndet
> så jag köpte nåt billigare likandant i två pack.
> Funkar väl, men inte lika länge kanske?
>
> --------------------------------------------------
> -------------------
>
> "Men should never ride bicycles. Riding should be
> banned and outlawed. It is the most irrational
> form of exercise I could ever bring to
> discussion." So says Dr Irwin Goldstein.
 
En pannlampa för alla
Nänu blir jag bitter på dig Kaj.. Jag hade tänkt att vi skulle ge oss iväg till Feltema och Clabbe O tillsammans och sen sitta och knåpa, och så varvar du mig på vänstersidan!
Alltså, jag har ju inte köpt några prylar, ska du bli klar före mig?

(fast å andra sidan,om du startar nu och gör en massa fel så kan jag ju dra nytta av dom efteråt. Bra tänkt)

Och sen det där med lim och påsar: Hässelbycrack är bättre.
 
En pannlampa för alla
shit, jag glömde läsa dina tankar! :-) men du kan få kabelskor och säkring och rörstump av mig, gratis!

Men, lemme tellya, det var ingen lek på feltema, efter en svettig stresstimme (det var alltså skitvarmt där inne!), när hade jag hittat hälften av gejerna, släcker asen plötsligt ner! Jag haffade en "varuplockare" som längtade hem. Tillsamans kunde vi trots stress och språkförbistring fixa resten, i mörkret.

(Det som krånglade till det var att jag lovar handla krimskrams till kreti och pleti och att vissa av tillbehören till pannlampan fanns i "lilla butiken". Fan vad jag letade!)



Markus F skrev:
-------------------------------------------------------
> Nänu blir jag bitter på dig Kaj.. Jag hade tänkt
> att vi skulle ge oss iväg till Feltema och Clabbe
> O tillsammans och sen sitta och knåpa, och så
> varvar du mig på vänstersidan!
> Alltså, jag har ju inte köpt några prylar, ska du
> bli klar före mig?
>
> (fast å andra sidan,om du startar nu och gör en
> massa fel så kan jag ju dra nytta av dom efteråt.
> Bra tänkt)
>
> Och sen det där med lim och påsar: Hässelbycrack
> är bättre.
>
> -----------------
> Dags att ta tag i retroracern..


 
En pannlampa för alla
så här blev min lampa, byggd efter enduromannens recept

DSC03425.sized.jpg

här är alla delarna

DSC03436.sized.jpg

nu har monteringen börjat

DSC03438.sized.jpg

en titt in i röret

DSC03440.sized.jpg

av å på knappen

DSC03441.sized.jpg

färdig förutom ejtejpen

DSC03443.sized.jpg

såja då var det klart, inte den snyggaste som finns, men vem bryr sig om det
när det är pissmörkt så är det ju ingen som ser den iallafall, skulle nån se den
så blir dom skapligt bländade så dom inte ser nått.

ett stort tack till enduromannen
 
Senast redigerad av en moderator:
En pannlampa för alla
Nice att du fixade bilder, det är så min också ser ut bortsett från den finurliga powerknappen.

Men, packa nu in hojen i bilen och kom hit så vi kan trampa loss lite i solskenet istället för att hänga här!
 
En pannlampa för alla
Snart drar mitt bygge igång. Skall först bara planera allt så det blir lätt som en plätt att bygga ihopa.

Bild från SebbeK
pbpic316101.jpg

Har en liten fundering på din slimade variant. Hur är det med fukten? Klarar den av regn?
Sedan en fråga till, Hur bra sitter lamphuset fast? (tanke på att dem ofta fästes med två stift)

Fråga till alla andra
Jag skall ha två lampor på styret och en på hjälmen. Vad tror ni att ni skulle föredrar, vilken spridning som skall sitta vart (24" eller 38")
Ex 1. Två 24" på styret och en 38" på hjälmen
Ex 2. Två 38" på styret och en 24" på hjälmen
Ex 3. En 38" på styret och en 24" på styret och en 38" på hjälmen
Ex 4. En 38" på styret och en 24" på styret och en 24" på hjälmen

Lamphållare hos Ikea:
26478_PE091313_S4.jpg

Känns at det är värt att köpa för bar hållarna.
http://www.ikea.com/webapp/wcs/stor...uctId=17600&langId=-11&parentCats=10111*10448

EDIT: Lamphållare
 
Senast redigerad av en moderator:
En pannlampa för alla
Lampan sitter över förväntan! Jag har kört Nightmare classic med den utan något som helst problem!!
Vad gäller fukten, så skall det nog regna ganska mycket innan det blir problem.
 
En pannlampa för alla
SebbeK skrev:
-------------------------------------------------------
> Lampan sitter över förväntan! Jag har kört
> Nightmare classic med den utan något som helst
> problem!!
> Vad gäller fukten, så skall det nog regna ganska
> mycket innan det blir problem.

Men så bra då. Slipper jag oroa mig för det.

Men jag har en fråga till. Lampor=Ljus + värme. Jag har en halogenlampa (12V 20W) och den blir mycket varm och går nästan inte att ta i. Kyller fartviden ner lampan mycket eller? Så efter en tur vill man hällst kunna ta av den utan att behöva ha handskar på sig eller få brännskador.

 
En pannlampa för alla
Jag låter min lampa sitta på hjälmen tills jag skall använda hjälmen nästa gång.

Sätt lampan med den smala spridningsvinkeln på huvudet, och den breda på styret.
Då lyser den på styret upp marken just framför hjulet och den på hjälmen lyser upp där du tittar, dvs ett par meter framför dig.
 
En pannlampa för alla
anta att vissa... hrm... EXTREM-nybörjare inom lampskapande skall förstå den här beskrivningen... :P
Nån som vill beskriva mer i detalj hur man bygger den och EXAKT vad som bör köpas eftersom jag inte riktigt får det att gå ihop.

tackar om folk orkar hjälpa :)
 
En pannlampa för alla
körde min första pannlamps tur igår, då även med två lampor gjorda av ikea lampan 2x20 på styret å 35w i pannlampan å kan bara säga att det funkar tamifan hur bra som helst. bygg på bara, det är värt det.
 
Senast redigerad av en moderator:
Tillbaka
Topp