Jag tycker att det är lite kul när ETT mått verkar bestämma om cykeln går att cykla på eller inte :) Har precis köpt en Codeine 29 som tydligen inte funkar alls. På papperet i alla fall. Kort, hög, långa kedjestag, tung, billig gaffel. Men den är så fantastiskt rolig att cykla på! Lekfull, lagom rapp, smidig, stabil. Tydligen inte helt långsam heller då jag senast idag tog ett KOM :)
Sen är det väl alltid roligt att köpa nytt, men cyklar är gjorda för olika saker. Codeine 29:an är en lekfull AM-cykel kan man säga, och det funkar den perfekt till.
Nu ska inte jag störa mer med mina tråkigheter, köp nåt du vill ha och försök inte att hitta den perfekta cykeln för den finns inte. Allt är kompromisser :) Den som just du känner att du vill ha är perfekt för dig!