Raggamuffin
Aktiv medlem
Finns det ”perfekta” multiverktyget?!
kais01 sa:Astraboy sa:Tyckte det lät som en bra ide att köpa ett par billiga set med torx och insex av samma fabrikat, som man kan skruva isär och sätta ihop som man vill och så köra med separat kedjebrytare om man nu vill ha det. Jag för min del kör aldrig 8-10 mil, så inga jätteproblem att gå ett par kilometer om det råkar vara så att något går seriöst knas med hojjen.
om växelörat böjs, så är cykelturen över...
bra tips med transplantation:)) tycker jag.
om växelörat böjs, böjer jag tillbaks det. det händer ju då och då, och är man ett gäng på tio ute kan man närmast räkna med att det händer någon. har numera reservöra med, men det är väl lite överdrivet egentligen.
Väger nästan inget och reserv bör man äga ändå. Har alltid det med mig även på lvg, för mtb har jag övre länken till bakväxeln med om jag är ute på äventyr.

