Fråga till Stilpolisen...

ruslan

Ny medlem
Fråga till Stilpolisen...
Det vore jobbigt att bryta mot gällande regler, nämligen.

Vad gäller för riserstyre på odämpad MTB?

Skulle vilja få upp styret en aning men tror att det ser galet ut med brantare styrstam, och det finns inte plats för fler spacers.

Eller, är det någon som har tips på stela gafflar för MTB?
 
Fråga till Stilpolisen...
Helstelt+Riser & tempodräkt äger

file=14582
 
Fråga till Stilpolisen...
Singular skrev:
-------------------------------------------------------
> Bara man inte har barends...

Exakt, inga barends...

Vad gäller stela gafflar så kan jag bara tala för den DMR Trailblade jag har. Rätt stadig och inte så lätt, men det är en stabil gaffel jag behöver. Min modell är ersatt av en nyare (Trailblade II) med bättre utrymme för däcken. På den jag har är 2,5" så brett det går at köra. Maxxis Highroller funkar precis, medan Conti Diesel får hovtångs-behandlas i ytternabbarna.

:)
 
Fråga till Stilpolisen...
Ok, jag är övertygad.. Skippar lycradräkten dock.

Stela gafflar för mtb verkar skapligt dyra, den jag har nu kostade visserligen i stort sett inget men det är kinesisk noname. Cykelcity har en för strax under en tusenlapp och det känns lite som överkurs.

Hmm, kollade Cyclecomponents precis, lite lägre priser där men så ska ju gaffeln monteras också..
 
Tillbaka
Topp