Jag står över ikväll, lämnade blod i går och då kommer mjölksyran mycket fortatre än vanligt så jag tänker inte plåga min kropp idag.
www.geblod.nu är en bra site om blodgivning för den som är intresserad.
Attila - har du för mycket på dig? och blir svettig och fartvinden kyler (om man inte har typ windstopper ytterst), sedan är det som Bang säger - det får inte sitta för tight, luft behövs mellan lagren för att värma, alla andra tips är också helt korrekta, man får testa sig fram till vad som passar en själv, väldigt individuellt, men är det för trångt så fryser du ovasett hur rätt klädd du än är.
www.ullmax.se är en bra site om du vill köpa ullkläder/Merinoull, lite billigare än butik samtidigt som du kan stödja din favorit förening, i mitt fall Haninge SOK (skid o Orienterings Klubb), det kostar dig inget extra och klubben får några kronor, välj förening när du ska fylla i leverans adress (uppe till höger på skärmen).
Bang - saknar fickor, men är jag i minoritet, så böjer jag mig för majoriteten, ser fram mot designförslagen.
Vi syns nästa vecka.