Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del 9

Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del 9
I fredags kände jag mig som Moses som delade på vårfloden.

Trots skoöverdrag och exemplarisk sick-sack körning förbi dom värsta sjöarna, var fötterna blöta, både till jobbet och hem. Lyckades time:a hemfärden med spöregn. Blev blöt genom regnbrallorna så det kändes som om jag kissat på mig väl hemma.

Idag var det bättre men aningen irriterande med snö/regn i ögonen. Slushen agerade broms.

Hemfärd ser ut att bli någon plusgrad och snöblandat regn (iaf är det så just nu när jag tittar ut genom fönstret). Nästan motvind. Helt klart trist. Tar hellre -14 och 10cm snö.

Klarat mig bra utan incidenter på senare tid, inga feta vurpor trots odubbat, inga blinda bilister, inga rabies galna hundar. Det har bara rullat på om än långsamt. Man får hoppas det håller i sig och att vintern strax är över.
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del 9
Ser lovande ut.
P_20230328_174336.jpg

28:e mars 2023. (Stockholm)

P_20220405_193909.jpg

5:e april 2022 (Stockholm).

Att det skulle vara slut på vinterunderlag i Stockholm den 20:e februari får ses som optimistiskt.
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del 9
Fåglarna verkar ju tro att det är vår i alla fall. Jösses vad de kvittrar.
Dubbdäcken sitter på en månad till skulle jag säga.
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del 9
Bara skön cykling idag förutom 100m där jag fick gå på grund av att det är oplogat eller så behöver jag en elcykel. Definitiv oplogat då jag inte vill ha en elcykel.
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del 9
Ingen cykelpendling idag* men mina ben blev trötta och jag blev våt. Nästan ingen is kvar nu.
Inga korkade bilförare. Inga korkade medcyklister. Någorlunda tur med rödljus. Bra start på resten av veckan.

* enligt Strava
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del 9
Mitt nya liv som Zen1-Zen2 pendlare är rätt skönt, flyter omkring och lyssnar på fåglarna (bilarna menar jag), rätt många cyklar om en, det gör lite ont i själen men försöker att inte bry mig.

Har (äntligen) kommit fram till att det är bättre att träna när jag tränar samt att jag får lite mer energi till träningen om jag ser pendlingen som aktiv återhämtning, verkar funka rätt bra. Säkerhetsaspekten är ju bra också så klart (så länge som man inte somnar eller slöar till av Zencyklandet), det får man på köpet så att säga, hysterisk/snabb cykling i Stockholm är ju trots allt inte helt ofarligt. Känner mig otroligt PK men man är ju strax 54, lamporna lyser för det mesta också, man kan säga att jag numera är ett föredöme. :unsure: ?

En kraftig nackdel är att jag få gå upp lite tidigare på morgonen men det rör sig väl enbart om ca 10 min.
 
Senast ändrad:
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del 9
5,5h sömn inatt (småbarn, feber etc). Stod med bibsen i handen hemma och tänkte "jobbar jag kanske hemma idag???"

Men tänkte att jag måste ju ändå duscha, och jag har fan inte rört mig på ett bra tag. Så på med kläderna och till kontoret. Väldigt skön och bra pendling. Zen hela vägen, inga incidenter.

Gäspar framför teams nu
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del 9
Istället för att lurka så har jag bestämt mig för att bidra med mitt.
Första gången jag cyklat sträckan till kontoret, bara fyra gånger längre än tidigare längsta sträcka. Dagens insyn är att skor som inte andas, eller mindre iaf, är nog att föredra i detta 08 väder.
Välkommen.
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del 9
Hade kommit nästan till jobbet i morse när telefonen ringer. Sonen har feber, och hustrun har evenemang på jobbet som hon är ansvarig för, så det var bara att vända. Sjöstan-Torsgatan/Karlbergsvägen-Sjöstan. Götgatsbacken på vägen hem var lite extra jobbig. Duggregnet och engradigt gjorde det lite extra mysigt. Och tungtrampade däck på det.
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del 9
Groparna i cykelbanan mellan Enebyberg och Djursholms Ekeby får cykeln att studsa som en hjullastare som gungar fram växelvis på framhjul och bakhjul. Mycket obehagligt.
 
Hallå cyklist! Hur var dagens pendling? - Del 9
Åkte förbi biltema på hemvägen vilket blev dubbla sträckan. För packad snö för att sätta något rekord. Bara tysta hundar här. Fantastisk vinter i år.
 
Tillbaka
Topp