Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Finns ju redan.BigC.se sa:Ok, tänk såhär då: OP väljer om inlägget ska vara MTB, LVG, Mek, OT, lådcykel, eller någon annan fast kategori (får bestämmas i en otroligt fredagig omröstning). Som användare kan man då välja vilka inlägg man vill se i inläggslistan, dels manuellt genom nån liten gullig filterfunktion ovanför inläggslistan, men kanske även som den grundinställning i sin profil?
Jenny W sa:42Hz sa:PKJoacim sa:Neeej, inte HappyIPA! Blä! Vill jag ha grapefruktsmak i munnen så äter jag grapefrukt. Mycket bättre. Så kan man dricka riktig öl när man dricker öl.
Yes! Grapefrukt och tallbarr kan stanna kvar i träden, inget man vill ha i öl!
Hehe. Det finns alltså nått som heter Happy IPA!? Var tvungen satt googla.
Ångrar mig. Jag håller mig nog till Dead Pony. Och grillchips
NickeB sa:Harri, kan du utöva lite av din magiska trådarkeologi och visa i ett grafiskt diagram hur många gånger detta diskuterats?
Inte är det väl höst redan? Eller är det i mörkaste tråkigaste februari denna frustrations-tråd brukar dyka upp?
Henrik_E sa:Belgisk öl = tradition, stil och finess = LVG
Amerikansk IPA = Brölande bros, för mycket av det goda, anodiserat = MTB
Henrik_E sa:Belgisk öl = tradition, stil och finess = LVG
Amerikansk IPA = Brölande bros, för mycket av det goda, anodiserat = MTB
Henrik_E sa:Belgisk öl = tradition, stil och finess = LVG
Amerikansk IPA = Brölande bros, för mycket av det goda, anodiserat = MTB
BigC.se sa:Henrik_E sa:Belgisk öl = tradition, stil och finess = LVG
Amerikansk IPA = Brölande bros, för mycket av det goda, anodiserat = MTB
Amerikansk IPA kanske, men IPA är ju från Storbritannien från början för att klara resan till Indien. Och "finess" när det kommer till belgisk, njae t.ex. då lambic är spontanjäst = "Hoppsan vi fick bakterier i mashen men vafan, full blir man ju iaf."
IPA = Stark, uthållig, bitter, bryggd för att klara långa resor = Randonée
Belgisk öl = Dyr, rund, fyllig, kloster = LVG och tempomage
Fernet Branca = Mörk, jordig, stark, örtig = MTB
fdpettersson sa:Det känns ju som om såna här trådar väldigt ofta urartar i rena motsägelsekamperna och mycket dålig stämning. Skulle vi inte kunna ha en särskild sektion av forumet: "Happyoemotsagd", där bara trådskaparen själv får svara?
ToddyKrycka sa:Ett öppet forum utan egna rum/avdelningar är sjukt modernt. Mitt kontor ska byggas om nästa år till öppen planlösning. Happy var först!
me.I.am sa:Lite liknande erfarenheter från ett stort (största?) Volvoforum, även om dessa ändå kan ha lite intressanta trådar mellan fighterna.
eiskall sa:ToddyKrycka sa:Ett öppet forum utan egna rum/avdelningar är sjukt modernt. Mitt kontor ska byggas om nästa år till öppen planlösning. Happy var först!
Det genomfördes hos oss under 2015. Sen dess arbetar de flesta hemifrån två-tre dagar i veckan.
Hur översätter vi det på happy? :)
Man skriver till exempel att man är nöjd med Biltemas motorolja. Funkar varje gång.HejPåDej sa:me.I.am sa:Lite liknande erfarenheter från ett stort (största?) Volvoforum, även om dessa ändå kan ha lite intressanta trådar mellan fighterna.
Hur kan man fighta på ett forum där alla fightar för samma märke?
Beror nog mycket på kollegorna också. Hos oss funkar det rätt ok eftersom vi har bra ljuddiciplin på vårt våningsplan. På andra våningar verkar det vara hemskt..ToddyKrycka sa:eiskall sa:ToddyKrycka sa:Ett öppet forum utan egna rum/avdelningar är sjukt modernt. Mitt kontor ska byggas om nästa år till öppen planlösning. Happy var först!
Det genomfördes hos oss under 2015. Sen dess arbetar de flesta hemifrån två-tre dagar i veckan.
Hur översätter vi det på happy? :)
Som det är nu är arbetsgivaren väldigt restriktiv med att jobba hemma så det blir en inte särskilt angenäm förändring är jag rädd. Effektiviteten ska ju öka sägs det (dock inte hälsan för medarbetarna enligt studier) och det är kanske precis det vi ser här på Happy, ingen kan gömma sig med sin kunskap och man finns hela tiden tillgänglig i vimlet/loungen för vem som helst att hugga tag i dig och din kompetens?
eiskall sa:ToddyKrycka sa:Ett öppet forum utan egna rum/avdelningar är sjukt modernt. Mitt kontor ska byggas om nästa år till öppen planlösning. Happy var först!
Det genomfördes hos oss under 2015. Sen dess arbetar de flesta hemifrån två-tre dagar i veckan.
Hur översätter vi det på happy? :)
PKJoacim sa:Jag är nöjd med Biltemas motorolja.
Jag saknar Petri.
Jag surar för att min dropperpost gick sönder.
Jag gillar Fernet Branca.
Rattnalle sa:Man skriver till exempel att man är nöjd med Biltemas motorolja. Funkar varje gång.HejPåDej sa:me.I.am sa:Lite liknande erfarenheter från ett stort (största?) Volvoforum, även om dessa ändå kan ha lite intressanta trådar mellan fighterna.
Hur kan man fighta på ett forum där alla fightar för samma märke?
Fjärdebrunn sa:Är detta verkligen fredagstråden?
me.I.am sa:Så, lyckades vi avstyra ännu ett angrepp på Happys lilla skyddade verkstad? Denna högt älskade 90-talsrelik.
Som så ofta konstaterats, Happy är ett väldigt levande, och ovanligt trevligt, forum för en faktiskt ganska marginell företeelse. Jag har varit med i flera forum inom olika områden (tja, är fortfarande med men inte aktiv), och gemensamt för de flesta aktiva forum är att många trådar ofta övergår i blodiga Internetfighter. Gick t.ex. med i ett stort foto/kamera-forum inför ett köp och ställde en fråga om någon kameramodell vs. en annan kameramodell. Efter c.a 10 inlägg övergick tråden i en blodig kamp mellan några stycken stammisar på forumet. Jag sökte lite och konstaterade att det var ett vanligt beteende där, har inte postat något mer där. Lite liknande erfarenheter från ett stort (största?) Volvoforum, och även ett känt mobilforum, även om dessa ändå kan ha lite intressanta trådar mellan fighterna.
Det är kanske så enkelt att formen här på Happy helt enkelt är bra. Som tilltalar "rätt" folk. Det finns en stomme av väldigt trevliga och kunniga människor här, som oftast skriver seriösa och hjälpsamma inlägg, blandat med någon rolig kommentar då och då. För en strikt faktasökande person är förmodligen Happy inte optimalt, men hur roligt, och levande, skulle det vara i längden?
Vad gäller kategorier, på Volvo-forumet som har en ganska hyfsad kategoriindelning så tycker jag inte att det är enklare att hitta svar på frågor. Väldigt många frågor jag hade om just min (års)modell hittade jag svar på i en annan kategori. På stackoverflow som är väldigt, för att inte säga extremt, uppstyrt så tycker jag inte det är någon hjälp när jag söker svar på någon fråga, där använder jag uteslutande googlesökning, SO:s egen sökfunktion är mest kluddig trots alla taggar och forumindelningar.
Det finns dock något jag saknar här vad gäller att hitta i trådar. Sökning på enbart trådrubrik (och då inte få träff på alla inlägg i tråden), samt att kunna söka inom en tråd, orka läsa genom femtielva sidor. Men om det hade blivit perfekt hade kanske Happy imploderat, så jag kan leva med det.
Och modereringen här på Happy, verkar göras med en ovanligt bra fingertoppskänsla.
Varför ändra på ett vinnande koncept?
Jenny W sa:Fjärdebrunn sa:Är detta verkligen fredagstråden?
Verkligen!
Jag som har köpt både chips och finöl. Nu får nu skärpa er.