Raggamuffin
Aktiv medlem
Hardtaildrömmar - buskul bröt stigcykel, inspirationstråd
Många rätt, men prislappen är lite väl tramsig. Jag kan betala mer för just exakt rätt grej efter vad jag vill ha men..
Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Kommer väl säkert carbon 2023?
Du har sliding dropouts? Nu har de vändbara istället men de kunde varit 5+ mm kortare ja.
Ja, jag försökte inbilla mig att en ram skulle kosta 6000-7000 men ser att en 2021 ALU kostar 10000 på bike24. Lär inte bli billigare med -22.Många rätt, men prislappen är lite väl tramsig. Jag kan betala mer för just exakt rätt grej efter vad jag vill ha men..
Ja, jag försökte inbilla mig att en ram skulle kosta 6000-7000 men ser att en 2021 ALU kostar 10000 på bike24. Lär inte bli billigare med -22.
Ja, det är inget som är aktuellt för mig. Det blir spännande att se om det kommer fler nyheter på ALU HT fronten. Allebike ska visst lägga ut nytt Dec/Jan men ingen aning om vad det kan bli.Det ryktades snarare om 13-14k. Sen får man klart se.
Tanken har slagit mig, men det går ganska mycket emot den typen av cykling jag främst ägnar mig åt (bröt och att hoppa in i saker). Men när man vill ge gamla stigar nytt liv så är det helt klart effektivt, precis som SS gör att man måste cykla på ett helt annat sätt så lär ju helstelt dra det ännu längre. Även om jag tror det är fööör långt för mig då. :-)Byte till stel gaffel är ännu bättre lösning. Framänden har blivit tyngre och att tar bort växlarna hjälper inte mycket det. Det är otroligt hur lätt det är att lyfta framhjulet på hinder med min stig-HT med karbångaffel, även med tung 2.6" stigdäck fram
Tanken har slagit mig, men det går ganska mycket emot den typen av cykling jag främst ägnar mig åt (bröt och att hoppa in i saker). Men när man vill ge gamla stigar nytt liv så är det helt klart effektivt, precis som SS gör att man måste cykla på ett helt annat sätt så lär ju helstelt dra det ännu längre. Även om jag tror det är fööör långt för mig då. :-)
(Delen med viktbesparing ovan skrevs ffa som ett skämt fö, om man är jättebrydd om det så kör man nog inte en stålhoj till att börja med.. utan SS:ifieringen görs mest för o(m)växlings skull.)
Pipedream Sirius och MoxieVilka alternativ finns numera om man vill ha möjlighet att bygga om till ss enkelt utan att köra med spännare? 27,5 eller 29 och någorlunda modern geo.. om de finns i lager är inte viktigt, för det är det väl ingen ram som är ändå… mest för att kanske planera ett framtida bygge.
..Testcyklat några gånger och insett att mina ben är alldeles för klena (och/eller backarna för branta) för de 16 eller 18-tändersdrev som följde med mitt singlespeedkit (29"-hoj, 30T fram). Nu slaktade jag en gammal XT-kassett och kör med 21T från den (och även kedjan som hade körts med den kassetten), vilket kändes betydligt bättre. Man trampar ur vid ~20km/h vilket kanske är lite trist på transporter, men störde inte i övrigt.. Så det kanske blir att beställa ett sånt ss-drev (tips någon?) då jag gissar att det skulle hålla längre och bättre än nuvarande setup..<single-speedad Ragley Big Wig>
..Testcyklat några gånger och insett att mina ben är alldeles för klena (och/eller backarna för branta) för de 16 eller 18-tändersdrev som följde med mitt singlespeedkit (29"-hoj, 30T fram). Nu slaktade jag en gammal XT-kassett och kör med 21T från den (och även kedjan som hade körts med den kassetten), vilket kändes betydligt bättre. Man trampar ur vid ~20km/h vilket kanske är lite trist på transporter, men störde inte i övrigt.. Så det kanske blir att beställa ett sånt ss-drev (tips någon?) då jag gissar att det skulle hålla längre och bättre än nuvarande setup..
Bra tips, har en ovalklinga liggandes som jag skulle kunna testa med (har för mig det är 32T, ev. 34). Och ska definitivt kolla efter nåt ss-drev då ja, tänkte inte ens på att det kommer äta sig in rejält i bodyn trots att jag nyligen svor en hel del över en kassett som hade fastnat (sen slipade jag givetvis ner graderna/hacken, men det kommer ju att ske igen).Jag kör 34t oval fram, 22t bak. Oval hjälper mycket på branta backar. Man trampar ut snabbt, men jag använder oftast 32/21 på min stig-HT, så det är lämpigaste utväxling.
SS drev med bredd basis är bra så att den inte grävar sig in i bodyn. Jag köpte en Wolf Tooth, som är gjort i alu som är lätt och finns i fina färger (tyvärr slutsålt hos Bike24 och dyrare vid andra tysken). Surly ståldrev verkar populära.
Du som kör helstelt en massa! Behöver tips efter dagens runda.Ja, om man tycker om att hoppa mycket är stel kolgaffel inte optimalt. Jag tycker framförallt om stök och noggranna linjeval, och för mig är det är ännu bättre med helstel än med stig-HT med dämpad gaffel. Hoppar dock också lite, som är roligt med lätt cykel, men man måste då har slätt landningställe och avlasta framhjulet vid landningen. Tycker dock att jag har blivit lite duktigt på det :)
Kan man köpa bara själva skruven och fästa i vanlig klämma?En QR för 70 spänn är väl givet i alla fall....
Det tror jag inte. Skruvad är värdelöst utan dropper.Kan man köpa bara själva skruven och fästa i vanlig klämma?
Vill ju ha Nukeproofs koppar klämma kvar ?
Kan man köpa bara själva skruven och fästa i vanlig klämma?
Vill ju ha Nukeproofs koppar klämma kvar ?
Fast där har du iaf rätt färg. Hade det funnits koppar färgad med qr så lätt val.
Fel färg. Hade gjort ont i själen!![]()
XLC PC L04 saddle clamp, Orange | Bikeinn
Get XLC PC L04 in Orange for 71.99 kr. Ideal for bike with fast delivery. Buy Saddles at Bikeinn!www.bikeinn.com
Är väl bra nära, och rätt billig, ifall du vill testa. Tror inte en QR-skruv funkar på en klämma som inte är avsedd för det, men testa? :)
att köra med sadeln nån cm lägre gör rätt stor skillnad ändåMen frågan är om det är värt det för vikten?
Får kanske testas. Eller helt enkelt stå upp hela tiden. För nu var det riktigt hemskt utför med den ivägen ?att köra med sadeln nån cm lägre gör rätt stor skillnad ändå
Finns det?! ??Svart är alltid rätt färg.
Noterar att det inte ser ut som du har NP koppar på sadel rails? Inte bra
självklart. Jag har en (eftersom svart var slut)Finns det?! ??
Haha förstår dig! Vill du testa en ful-lösning så bör den här funka istället för vanliga skruven.Fel färg. Hade gjort ont i själen!
Har ju nukeproofs koppar på stam, klämma och pedaler ?
Edit: även ventiler!
Hade man kunnat ta bara railsen och behålla min Ergon sadel så hade det där varit som gjort för den cykeln! ?självklart. Jag har en (eftersom svart var slut)
Visa bilaga 519424
Omg vi har en meet-cute. 100kr på att ni kommer byta med varandra!självklart. Jag har en (eftersom svart var slut)
Visa bilaga 519424
Ev sant! Just sånt här som gör sporten så jävla dyr ??Du ska ju ändå inte sitta ner...
Du som kör helstelt en massa! Behöver tips efter dagens runda.
Gav mig ut på min helstela som definitivt inte är kittad för skog och stök men insåg hur roligt det var med en så pass lätt cykel i stöket.
Minns jag rätt med att du kör sadeln lågt hela tiden? QR på sadelklämman?
Började själv fundera på om man skulle slänga på dropper idag. Nukeproofs sadelklämma finns inte med QR.. Men frågan är om det är värt det för vikten?
Däck måste jag definitivt byta om jag ska fortsätta med den cykeln i skogen. Racing Ralph/Ray är inte gjorda för hala rötter och stenar ?
Har du några tips gällande landning av hopp? Kände av direkt i handlederna märkte jag trots bara få låga hopp/dropp.
Bjuder på en bild från dagens blöta runda. ?
Tack! Bekräftade lite vad jag funderade på efter dagens runda!Jag kör med sadeln alltid ner. Men en QR eller dropper är trevligt om man har mer än 1 km till stigen eller mycket slätt stig.
Ja, jag kör greppigt, stor och framförallt bra dämpad fram och lättrullat bak.
Jag drar upp cykeln och framförallt framänden innan jag landar så krafterna blir mindre. Det kräver lite övning.
Fint!
Tack! Bekräftade lite vad jag funderade på efter dagens runda!
Tipsen för hoppen ska jag tänka på nästa gång. Idag landade jag nog tungt fram och det kändes. Man är ju van att där är dämpning ?
Körde 2,35 med 1,8bar idag.. Så landningen var allt annat än dämpad.. ?Jag kör 2,6" väldämpad frandäck med 0.5 bar. Det ger helt ok dämpning på små hopp. Men man måste avlasta framhjulet för att förhindra genomslag med så lågt däcktryck.
Går det ens att svänga med 0.5bar i 2.6"-däck utan att hela däcket kränger som satan? Känns som att vi nog cyklar på helt olika sätt.. :-D
Går det ens att svänga med 0.5bar i 2.6"-däck utan att hela däcket kränger som satan? Känns som att vi nog cyklar på helt olika sätt.. :-D
2.6or vet jag inte, men 2.8 går det iallafall! För parkberms är det dock inte att rekommenderaGår det ens att svänga med 0.5bar i 2.6"-däck utan att hela däcket kränger som satan?