Idioter i trafiken, igen

selstam

Aktiv medlem
Idioter i trafiken, igen
Träningsläger, 35 mil cykling i helgen och det enda som fick mig riktigt jäkla förbaskad var det här som fångades av velolink på video ... Jag låg längre bak i ytterledet och kände värmen från bilens plåt när den körde förbi ...

Varför?! Blir så riktigt jäkla ledsen ... :-(

Har skickat ett mail till företagsgruppens ägare/VD/ordförande ... så får vi se vad han säger!

GOPR00042013-04-07_22-46-32.jpg


GOPR00042013-04-07_22-46-33.jpg



Så här såg mailet jag skickade ut men som inte gav något svar ...

Hej Markus,

Du känner inte mig, men jag känner till dig. Eller snarare, jag har stiftat en rätt nära kontakt med ditt bolag och en av dina servicebilar.

De flesta bolag brukar ha någon form av policy för sina bilar och då kanske framförallt de med stora logotyper på sidorna som tydligt visar vilket bolag och vilket varumärke som bilen tillhör. Det man kanske inte tänker på vid det tillfället som förare är att man i princip rullar runt som en levande reklampelare för just detta företag.

Anledningen till att jag skriver det här är enkel. Det var i fredags då vi var ett gäng som cyklade i trakterna runt Båstad när en av era bilar i praktiken försökte köra över oss. Otacksamt, kanske, fastnade allt på film och logotypen för ditt bolag syntes tydligt tillsammans med förarens namn och telefonnummer. Jag kan förstå inställningen mot cyklister på väg, men jag kan aldrig förstå hur man kan använda en två-tons reklampelare med din företagslogotyp på som skrämselredskap med risk för människors liv.

Jag kan aldrig tänka att det är den här typen av reklam du vill ha för ditt bolag och ditt varumärke som du byggt upp under 30 års tid. Jag tänkte att du kanske ville veta hur din personal hanterar ditt varumärke och vilka eventuella konsekvenser det kan eller hade kunnat få.

Mvh och telefon,
yada yada

Uppdatering 2013-04-12 11:00 ...

Nu hände det grejor ...

VD'n ringde upp mig - han var själv cyklist. Killen som körde hade blivit ordentligt tagen i örat och får inte ut sin bonus då de har en "hur jag uppför mig privat"-del i bonusen och den får han inte ut. De bjöd även in oss cyklister på en kaffe om vi hade vägen förbi Malmö. ;)

Så i och med detta anser jag att HGM Dryckservice har gjort allt de kunnat för att rektifiera situationen!

So there's hope ... still.

Frågan är vad han gör med sin privata bil.
 
Senast ändrad:
Idioter i trafiken, igen
PeterA skrev:
-------------------------------------------------------
> Trist.
> Fick ni regnumret?
> Antar att polisen inte tar vårdslöshet i
> trafiken baserat på video...
> /Peter

Om det fanns någon rättvisa skulle de ju göra det men det hade nog stött på problem iom att man inte ser föraren även om de faktiskt skulle ta upp det.
 
Idioter i trafiken, igen
Servicebil för ett kaffeföretag ... Det skall väl föras loggbok?

Regnr, namn och telefon syns tydligt på videon. Har mailet en bekant som är polis och frågat om det är ngn idé att dra det vidare.
 
Idioter i trafiken, igen
Precis, aldrig förstått varför man cyklar i bredd. Kan bero på att jag tränar själv mest hela tiden, är inte med i klubb.

Men, jag har märkt att det retar upp medtrafikanter. Lite det jag fiskade efter, det var inte menat som påhopp på cyklisterna.
 
Idioter i trafiken, igen
Jag hade offrat en vattenflaska på den bilen, hade han stannat kunde ni lära honom veta hut!! :D

Sen klassas väl en klunga med cyklister som ett fordon så cykla i bredd kvittar ju, bilarna som kommer bakom får ju ändå inte köra hur som helst.
 
Senast ändrad:
Idioter i trafiken, igen
Jag ser absolut en poäng i att ta plats på vägen. Envisas vi cyklister med att ligga på rad ute i vägrenen så får vi dessa idiotomkörningar. Bilisten bakom oss får möte, men tror sig ändå kunna klämma sig mellan utan att gå över mittlinjen. Tar vi däremot lite mer plats så krävs det att bilisten bakom oss har fri sikt innan en omkörning kan påbörjas, just på grund av att hen måste över i mötande körfält.
 
Idioter i trafiken, igen
Nja, jag säger inte att det är rätt av bilen, men det ser ganska drygt ut för icke cyklister och kan kanske framkalla lite pissigt beteende? Rätt eller inte så att säga. Vad är bra med det förutom den sociala biten?
 
Idioter i trafiken, igen
Jag ser inga bilister som ondgör sig på traktor med släp men cyklister verkar reta upp av någon anledning. Kan det vara lycran?
 
Idioter i trafiken, igen
Halderot skrev:
-------------------------------------------------------
> Jag ser absolut en poäng i att ta plats på
> vägen. Envisas vi cyklister med att ligga på rad
> ute i vägrenen så får vi dessa
> idiotomkörningar. Bilisten bakom oss får möte,
> men tror sig ändå kunna klämma sig mellan utan
> att gå över mittlinjen. Tar vi däremot lite mer
> plats så krävs det att bilisten bakom oss har
> fri sikt innan en omkörning kan påbörjas, just
> på grund av att hen måste över i mötande
> körfält.

Rätt eller fel men det är just det som skapar irritationen.
 
Idioter i trafiken, igen
Fliken skrev:
-------------------------------------------------------
> Halderot skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Jag ser absolut en poäng i att ta plats på
> > vägen. Envisas vi cyklister med att ligga på
> rad
> > ute i vägrenen så får vi dessa
> > idiotomkörningar. Bilisten bakom oss får
> möte,
> > men tror sig ändå kunna klämma sig mellan
> utan
> > att gå över mittlinjen. Tar vi däremot lite
> mer
> > plats så krävs det att bilisten bakom oss har
> > fri sikt innan en omkörning kan påbörjas,
> just
> > på grund av att hen måste över i mötande
> > körfält.
>
> Rätt eller fel men det är just det som skapar
> irritationen.

Jag vet faktiskt inte om det finns något rätt eller fel här. Det var mest på hur jag själv ser på situationerna som uppstår.
 
Idioter i trafiken, igen
grump skrev:
-------------------------------------------------------
> Jag ser inga bilister som ondgör sig på traktor
> med släp men cyklister verkar reta upp av någon
> anledning. Kan det vara lycran?


Kanske det hade fungerat smidigare med läder istället för lycra?
 
Idioter i trafiken, igen
Stervelo skrev:
-------------------------------------------------------
> Nja, jag säger inte att det är rätt av bilen,
> men det ser ganska drygt ut för icke cyklister
> och kan kanske framkalla lite pissigt beteende?
> Rätt eller inte så att säga. Vad är bra med
> det förutom den sociala biten?



Man roterar. Det blir dessutom bara hälften så lång omkörningssträcka om man kör tvåpar isf alla på ett led. Den sociala biten är nog bara en bisak om ens det. Tränar man ordentligt så orkar man inte prata. ;)
 
Idioter i trafiken, igen
Lite så jag tänkte, man cyklar långsamt om man cyklar i bredd. Jämför "stora klungor" ju fortare det går, desta med på rad. :)
Du kan väl rotera även om du cyklar på ett led? Bara att hoppa av förningen på lämpligt ställe, gärna slänga en blick över axeln.

Men men, det är en annan diskussion kanske. Pissigt beteende av bilföraren är det.
 
Idioter i trafiken, igen
Halderot skrev:
-------------------------------------------------------
> Fliken skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Halderot skrev:
> >
> --------------------------------------------------
>
> > -----
> > > Jag ser absolut en poäng i att ta plats på
> > > vägen. Envisas vi cyklister med att ligga
> på
> > rad
> > > ute i vägrenen så får vi dessa
> > > idiotomkörningar. Bilisten bakom oss får
> > möte,
> > > men tror sig ändå kunna klämma sig mellan
> > utan
> > > att gå över mittlinjen. Tar vi däremot
> lite
> > mer
> > > plats så krävs det att bilisten bakom oss
> har
> > > fri sikt innan en omkörning kan påbörjas,
> > just
> > > på grund av att hen måste över i mötande
> > > körfält.
> >
> > Rätt eller fel men det är just det som skapar
> > irritationen.
>
> Jag vet faktiskt inte om det finns något rätt
> eller fel här. Det var mest på hur jag själv
> ser på situationerna som uppstår.

Menade snarare att trots att cyklister har rätt att ta plats genom att cykla i bredd, så vet bilister i gemen inte om det och då blir de irriterade (mot bättre vetande). Och, en irriterad bilist har ett ton stål, vi har i bästa fall en hjälm och dryga sex kilo plast att kontra med. Lite som grekisik väjningsplikt - den som har mest att förlora på en smäll väjer.
 
Idioter i trafiken, igen
Från NTF:s hemsida:

"Cykla inte i bredd
Cyklister ska färdas efter varandra. Kan det ske utan fara eller olägenheter för andra trafikanter får man dock färdas i bredd.

Om två cyklister färdas i bredd och hör en bil närma sig bakifrån är det lämpligast att den cyklist som åker närmast vägkanten saktar in och låter den andra köra in framför honom."

Jag både cyklar och kör bil och cyklister som inte lägger in sig efter vägkanten när det kommer bilar gillas inte!
 
Idioter i trafiken, igen
Oskar skrev:
-------------------------------------------------------
> Ser jag fel eller är det en cykelbana till höger
> om vägen?

Jag hade hoppat av lite tidigare, så jag vet inte exakt var detta hände, men jag tror inte att det är en cykelbana där, utan nåt som hör till åkern. Inte många cykelbanor i de här trakterna.
 
Idioter i trafiken, igen
Stervelo skrev:
-------------------------------------------------------
> Lite så jag tänkte, man cyklar långsamt om man
> cyklar i bredd.

Varför skulle det vara så?

> Jämför "stora klungor" ju fortare det går, desta med på rad. :)
> Du kan väl rotera även om du cyklar på ett led?
> Bara att hoppa av förningen på lämpligt
> ställe, gärna slänga en blick över axeln.
>

Klart man kan "rotera" på ett led också, men effektivare och kompaktare att köra tvåpar om man grupptränar. Du kanske skulle pröva på det så du får insikt i varför man gör på det viset.

> Men men, det är en annan diskussion kanske.
> Pissigt beteende av bilföraren är det.

Helt oförsvarligt beteende av bilisten.
 
Idioter i trafiken, igen
Belse skrev:
-------------------------------------------------------
> Från NTF:s hemsida:
>
> "Cykla inte i bredd
> Cyklister ska färdas efter varandra. Kan det ske
> utan fara eller olägenheter för andra
> trafikanter får man dock färdas i bredd.
>
> Om två cyklister färdas i bredd och hör en bil
> närma sig bakifrån är det lämpligast att den
> cyklist som åker närmast vägkanten saktar in
> och låter den andra köra in framför honom."
>
> Jag både cyklar och kör bil och cyklister som
> inte lägger in sig efter vägkanten när det
> kommer bilar gillas inte!

Fast det där är rent hittepå av någon bilälskare.

Jag både cyklar och kör hyfsat mycket bil såväl i stan som på landsväg och om man inte klarar av att samsas med cykelklungor eller folk som går på vägen ska man fanimig inte ha körkort alls.
 
Idioter i trafiken, igen
geologen skrev:
-------------------------------------------------------
> Oskar skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Ser jag fel eller är det en cykelbana till
> höger
> > om vägen?
>
> Jag hade hoppat av lite tidigare, så jag vet inte
> exakt var detta hände, men jag tror inte att det
> är en cykelbana där, utan nåt som hör till
> åkern. Inte många cykelbanor i de här
> trakterna.


OK, det ser så väldigt jämnt och slätt och rakt ut. Vilka trakter är det?
 
Idioter i trafiken, igen
Oskar skrev:
-------------------------------------------------------
> geologen skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Oskar skrev:
> >
> --------------------------------------------------
>
> > -----
> > > Ser jag fel eller är det en cykelbana till
> > höger
> > > om vägen?
> >
> > Jag hade hoppat av lite tidigare, så jag vet
> inte
> > exakt var detta hände, men jag tror inte att
> det
> > är en cykelbana där, utan nåt som hör till
> > åkern. Inte många cykelbanor i de här
> > trakterna.
>
>
> OK, det ser så väldigt jämnt och slätt och
> rakt ut. Vilka trakter är det?

Med tanke på solens riktning och hur det ser ut till vänster i bild bör det vara nånstans mellan Torekov och Grevie, eller kanske lite förbi Grevie åt sydöst.
 
Idioter i trafiken, igen
Oskar skrev:
-------------------------------------------------------
> geologen skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Oskar skrev:
> >
> --------------------------------------------------
>
> > -----
> > > Ser jag fel eller är det en cykelbana till
> > höger
> > > om vägen?
> >
> > Jag hade hoppat av lite tidigare, så jag vet
> inte
> > exakt var detta hände, men jag tror inte att
> det
> > är en cykelbana där, utan nåt som hör till
> > åkern. Inte många cykelbanor i de här
> > trakterna.
>
>
> OK, det ser så väldigt jämnt och slätt och
> rakt ut. Vilka trakter är det?

Ser ut som ett välfyllt utfallsdike. :)
 
Idioter i trafiken, igen
geologen skrev:
-------------------------------------------------------
> Oskar skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > geologen skrev:
> >
> --------------------------------------------------
>
> > -----
> > > Oskar skrev:
> > >
> >
> --------------------------------------------------
>
> >
> > > -----
> > > > Ser jag fel eller är det en cykelbana till
> > > höger
> > > > om vägen?
> > >
> > > Jag hade hoppat av lite tidigare, så jag vet
> > inte
> > > exakt var detta hände, men jag tror inte att
> > det
> > > är en cykelbana där, utan nåt som hör
> till
> > > åkern. Inte många cykelbanor i de här
> > > trakterna.
> >
> >
> > OK, det ser så väldigt jämnt och slätt och
> > rakt ut. Vilka trakter är det?
>
> Med tanke på solens riktning och hur det ser ut
> till vänster i bild bör det vara nånstans
> mellan Torekov och Grevie, eller kanske lite
> förbi Grevie åt sydöst.


Det ser ut att vara Grevie kyrka på bilden, och att cyklisterna cyklar i sydsydostlig riktning på väg 105/Stålhögavägen mot Grevie kyrka. Tittar man på flygfoton över platsen tycker åtminstone jag att det ser ut att gå en cykelbana längs just den vägen...
 
Idioter i trafiken, igen
Intressant rubrik.
Språkpoliser och besserwissers gillas sällan, och får oftast på truten pga. egna fel.
Men...
En idiot. Flera idioter.
En bilist. Flera bilister.
En cyklist. Flera cyklister.
Vems sida är du på?

Fler och fler sätter denna dekal på bilen.
Varför? Jag blir så ledsen :(
888BM017-Cykelfri-innerstad.jpg


Lars.E. Trött och dumdryg.
Godnatt.

PS.
Imorgon när jag inte är lika trött kommer jag att tycka att bilisten är livsfarlig och vårdslös.
Nu ifrågasätter jag lämpligheten i dubbla led på den vägen.
 
Idioter i trafiken, igen
Lars.E skrev:
-------------------------------------------------------
> Fler och fler sätter denna dekal på bilen.
> Varför? Jag blir så ledsen :(

Okunnighet och egoism.

Jag har för övrigt inget emot folk som kör bil, eller ens de som titulerar sig bilister, men jag anser att det är på tok för lätt att få och för svårt att bli av med ett körkort. Det är ingen jävla mänsklig rättighet att köra runt med två ton metall men tyvärr behandlas det så av såväl individ som samhälle.
 
Idioter i trafiken, igen
Oskar skrev:
-------------------------------------------------------
> Ser jag fel eller är det en cykelbana till höger om vägen?

Och vad skulle det ha med saken att göra?

Bilisten gör fel då denne inte håller ett betryggande avstånd i sida till de fordon denne kör om. Så är det bara.

"33 § Den förare som kör om skall lämna ett betryggande avstånd i sidled mellan sitt fordon och det fordon som körs om."


https://lagen.nu/1998:1276

Och om man inte gör det kan man få en bot a 1000kr


"Vid omkörning ej lämnat betryggande avstånd i sidled
A motordrivet fordon utom moped klass II 1000:-"


http://trafikjuristen.se/boter/polisboter/allmanna/allmanna2.htm
 
Idioter i trafiken, igen
Nu var det någon här som missuppfattat reglerna också...det är inte omkörningsförbud vid heldragen linje, det är förbjudet att köra över linjen, men får man på ett säkert vis plats emellan linjen och den man kör om så får man det. Men i regel kan man ju inte det och därför är det i 99% av fallen samma sak.

Nu hade ju inte det med diskussionen i övrigt att göra, men det var någon som skrev om det.

Självklart är det idiotiskt att ligga sådär tight, men jag tycker nog att vi cyklister ska vara bättre på att själva visa hänsyn och inte hindra trafiken i onödan. Man får ju både ge och ta i trafiken.
 
Idioter i trafiken, igen
selstam skrev:
-------------------------------------------------------
> Servicebil för ett kaffeföretag ... Det skall
> väl föras loggbok?
>
> Regnr, namn och telefon syns tydligt på videon.
> Har mailet en bekant som är polis och frågat om
> det är ngn idé att dra det vidare.


Jag tycker det är självklart att anmäla med kopia till vem nu bilen är reggad på. Ni har ju jättebra dokumentation och massor av vittnen. Det blir troligen ingen åtgärd från polisens sida, men företagare brukar vara känsliga för sånthär.

Vare sig företaget är stort eller litet så kommer det nå föraren och det behövs innan denne ställer till med en allvarlig olycka.
 
Idioter i trafiken, igen
access skrev:
-------------------------------------------------------
> Stervelo skrev:
> --------------------------------------------------
> Klart man kan "rotera" på ett led också, men
> effektivare och kompaktare att köra tvåpar om
> man grupptränar. Du kanske skulle pröva på det
> så du får insikt i varför man gör på det
> viset.
>
> > Men men, det är en annan diskussion kanske.
> > Pissigt beteende av bilföraren är det.
>
> Helt oförsvarligt beteende av bilisten.

+1! Det finns inga ursäkter för de trafikanter som använder sitt fordon som ett tillhygge i trafiken, om det så är motorfordon, cykel eller spark. Man får inte använda sitt fordon för att hota eller skrämma andra trafikanter som man "stör sig på". Har man inte förstått det så har man ingenting i trafiken att göra. Kanske har han fått "lappen" i ett flingpaket ;-)

Råkade för en liknande incident i lördags då en personbil sveper väääääldigt tätt förbi trots bred väg, fri sikt och inget möte. Vi cyklade 4 på ett led linje nära kanten men det tycktes ändå inte behaga "bilisten" som dessutom själv verkade anse att sträckans 50-skyltning på sin höjd var en undre rekommendation ...
 
Idioter i trafiken, igen
Stervelo skrev:
-------------------------------------------------------
> Nja, jag säger inte att det är rätt av bilen,
> men det ser ganska drygt ut för icke cyklister
> och kan kanske framkalla lite pissigt beteende?
> Rätt eller inte så att säga. Vad är bra med
> det förutom den sociala biten?

Min sarkastiska analys:
Ja, alla i samhället måste verkligen anpassa sig och vidta alla försiktighetsåtgärder så att vi inte retar upp diverse psykopater och triggar deras pissiga beteende.
Bäst vore det nog om alla får var sin jordhåla att krypa in i så det inte blir någon onödig friktion mellan oss homo sapiensindivider.

Min osarkastiska analys:
Man ska inte köra bil om man inte klarar av att anpassa sig till trafiken framför. Basta!


P.S.
Sen är det ju så fint ordnat att om det skulle finnas finns brådskande transporter på vägen som INTE får fördröjas av cykelklungor etc så har vi smart nog löst det problemet också. Det kallas utryckningsfordon och har små blåa ljus på taket. Låter högt gör de också.
Kafébilsägaren (?) på bilden kanske är bitter för att h*en inte fick bli brandman eller nåt...
D.S.
 
Senast ändrad:
Idioter i trafiken, igen
Fast nu är det ju så att man bara får köra i bredd där det kan ske "utan olägenhet" för trafiken bakom. Att cykla i säg 30km/h på en 70-väg och dessutom där det är heldragen linje, det är då enligt mig att göra sig till en olägenhet.

Lika mycket som bilister måste anpassa sig efter cyklister, så måste cyklister anpassa sig också. Att köra i bredd sådär, och sen rycka på axlarna och säga "jag får, alla som stör sig kan skylla sig själva" är ju i sig lite psykopatiskt...
 
Idioter i trafiken, igen
Omkörningssträckan blir dubbelt så lång om man kör på ett led och då har bilister svårt att köra om. De kan ju inte hålla tillräckligt avstånd i sidled när dom passerar.
 
Idioter i trafiken, igen
Större grupper (>8) körs säkrast i tvåled, men det är bra att öva på att växla mellan tvåled och ettled eftersom det kan uppstå situationer längs resan som kräver det. Det här med att den som kör vid vägkanten ska "sakta in" är som gjort för olyckor om någon får för sig att bromsa. Bättre att fortfarande trampandes "glida" isär i längsled med en cykellängd så att personen i vänsterledet får plats att smita in.

Fast det är bra löjligt av bilister att reta upp sig på cykelklungor när det finns så många andra trafiksslag som är både bredare och kör sakta. Som traktorer, grävskopor, skördetröskor etc.
 
Idioter i trafiken, igen
Rattnalle skrev:
-------------------------------------------------------
>
> Fast det där är rent hittepå av någon
> bilälskare.
>
> Jag både cyklar och kör hyfsat mycket bil
> såväl i stan som på landsväg och om man inte
> klarar av att samsas med cykelklungor eller folk
> som går på vägen ska man fanimig inte ha
> körkort .

Hur svårt kan det vara att köra om en cykelklunga som färdas i förhållandevis låg fart och endast tar upp ett halvt körfält?

Att köra om andra i Sverige tycks närmast stigmatiserat, i många andra länder kör man om det upphunna fordonet utan vidare mankemang (i en & samma rörelse). Medans här hemma ligger folk & trycker bakom i evigheter och skapar därmed köer samt irritation/frustration.
 
Idioter i trafiken, igen
Ja det är märkligt hur människor när de sitter bakom ratten i en bil kan få för sig att agera åklagare, jury och domare. Det är inte bara "felande cyklister" som utsätts för detta livsfarliga sätt att "skipa rättvisa". Ofta är det andra bilburna medtrafikanter som får känna på dessa vägnätets självutnämnda rättskipare.

Visst kan vän av ordning tycka att cyklisterna bryter mot lagen både genom att cykla flera i bredd och dessutom vägra att använda cykelbana, men det ger ingen rätt att framkalla fara genom vettlösa omkörningar och farliga trängningar med motorfrdon på vägarna!
 
Tillbaka
Topp