Kolla här!

Selast

Ny medlem
Kolla här!
Kan detta vara svaret på problemet med vindbrus i öronen när man försöker lyssna på iPod när man cyklar?
http://www.tunebug.com/tunebug-shake-specs.html
Såg på TV just hur man satt på "shake" enheten med "tune-strap" på en ordinär cykelhjälm och det såg helt OK ut. 120 USD är på gränsen till lite dyrt kan man tycka, speciellt om det inte funkar ordentligt. Någon som sett någon review någonstans?
 
Kolla här!
JLarsson skrev:
-------------------------------------------------------
> Bra rubrik!
>
> /stf Jansson99

Hahahaha! Men du kollade eller hur? ;-) "It's all about marketing"
 
Kolla här!
Om man har hörlurar när man cyklar så kommer det fram en tomte och skjuter en i nacken utan att man märker det för man hör honom inte.
 
Kolla här!
carl-pedal skrev:
-------------------------------------------------------
> Available soon.
>
> Det låter sådär om detta. Men vindbruset i
> öronen blir ändå kvar.


Problemet som jag upplever är att när jag petar in sk. "in-ear" lurar så ökar det upplevda bruset något enormt. Vet inte vad det beror på men jag har fått för mig att någonting med sladden eller själva snäckan gör att det brusar mer med lurar än utan. Jag provade ett par traditionella lurar med bygel bakom huvudet men gillade inte att ha hela örat täckt, det blev för varmt... (gjorde testen på sommaren nu skulle det väl snarast vara en fördel).
 
Kolla här!
Ett billigare fulmek:
Ett par Koss the plug eller liknande lurar +en sax +en håltång +öronproppar.
Gör så här: Plocka av de svarta orginalplupparna och släng skiten. Gör hål i öronpropparna på längden, har du ingen håltång funkar en het ståltråd fint. Klipp av dem i lagom längd och trä på dem på lurarna.
Inte snyggt men problemet löst.
 
Kolla här!
ratatosk skrev:
-------------------------------------------------------
> Ett billigare fulmek:
> Ett par Koss the plug eller liknande lurar +en sax
> +en håltång +öronproppar.
> Gör så här: Plocka av de svarta
> orginalplupparna och släng skiten. Gör hål i
> öronpropparna på längden, har du ingen
> håltång funkar en het ståltråd fint. Klipp av
> dem i lagom längd och trä på dem på lurarna.
> Inte snyggt men problemet löst.

Va? Jag fattar inte... har du bilder?
 
Kolla här!
ännu bättre ljudkvalle med en sån
 

Bilagor

  • accessories_earwarmers_picture_1.jpg
    accessories_earwarmers_picture_1.jpg
    12.7 KB · Besök: 19
Kolla här!
JLarsson skrev:
-------------------------------------------------------
> Bra rubrik!
>
> /stf Jansson99

Tack Jonas för dina uppmärksamma rubrikögon. Jag missade det då jag är fullt upptagen med att jobba på distans och titta på skidskytte. Heja Norge!
 
Tillbaka
Topp