Kom och diskutera cykling i Hellas och Nacka 16/6

  • Trådstartare Trådstartare oxr
  • Start datum Start datum
Kom och diskutera cykling i Hellas och Nacka 16/6
Jag gillar allt jag läst, och är nu topptaggad på att dra ut med ett gäng happyiter i skogen och fixa spänger!
 
Kom och diskutera cykling i Hellas och Nacka 16/6
Bara inte stigfixardagen infaller i nära anslutning till ett SBR eller Trenduro, då lär det bli hopp i stället för spänger som byggs :D
Skämt o sido, härligt att se engagemanget, viktigt att vi cyklister visar att vi kan"ge tillbaka något" till övriga nyttjare av reservatet.
Därav mitt tidigare inlägg tidigare om att riva NS-byggena o ersätta med spänger, gärna breda (typ 3-4 plankor).

// Larsa
 
Kom och diskutera cykling i Hellas och Nacka 16/6
Efter tråden med fantastiska bilder från Vancouver måste denna bumpas. Vad kan man som enskild cyklist göra för att bidra till att det blir organiserat stigfixeri i Hellas? Finns förening att gå med i (antyds att det åtminstone funnits)?
 
Kom och diskutera cykling i Hellas och Nacka 16/6
Foxis skrev:
-------------------------------------------------------
> Efter tråden med fantastiska bilder från
> Vancouver måste denna bumpas. Vad kan man som
> enskild cyklist göra för att bidra till att det
> blir organiserat stigfixeri i Hellas? Finns
> förening att gå med i (antyds att det
> åtminstone funnits)?


Jag är också på!
 
Kom och diskutera cykling i Hellas och Nacka 16/6
Jsmacko skrev:
-------------------------------------------------------
>
> Jag är också på!

Hur ska du hinna?
Vi ska ju bygga om "din backyard" till Östertälje NorthShore ;D
BTW är du hemma nu, eller kvar i BC?
// Larsa
 
Kom och diskutera cykling i Hellas och Nacka 16/6
BTW - lite OT men ändå:

Vet någon vad som gäller ute i "vanlig" skog respektive reservat (specifikt Tyresta - inte parken dock): Får man fixa/bygga normala spänger, stena surhål etc. utan lov eller måste någon tillfrågas? Samma sak med fallna träd - kan man ta med sig en såg och skapa ett cyklings/vandringsbart hål om det trillat något modell stort över en annars bra stig...?
 
Kom och diskutera cykling i Hellas och Nacka 16/6
Jag tror man får röja en etablerad stig från fallna träd. Jag har också svårt att tänka mig att någon blir allt för upprörd av att man stenar ett surhål. Annars tror jag inte du får göra så mycket.
 
Kom och diskutera cykling i Hellas och Nacka 16/6
I lokalskogen finns ju dock en del diken m.m. som både stenats och försetts med nedslängda plankor för att underlätta för vandrare. En hel del av dessa går inte riktigt att cykla på (de riskerar helt enkelt att knäckas om man kör upp/ner på dem i allt annat än snigelfart).
Skulle lätt kunna tänka mig att förstärka/ersätta dessa. Men trist att lägga ner energin om det sedan rivs av en eller annan anledning.... Hm.
 
Kom och diskutera cykling i Hellas och Nacka 16/6
Alltså, vid större ingrepp som att bryta kvistar från träd etc så måste man ha markägarens tillstånd och handlar det om betydande vattenverksamhet så har man tillstånds-/anmälningsplikt. Sådana lovvärda initiativ per se som att fixa till saker ska ändå förankras hos markägaren och berörd tillsynsmyndighet* (*ofta kommunen så börja med att prata med handläggarna där.). För nationalparker och reservat finns dessutom föreskrifter som anger vad som går utöver allemansrättslig sedvanerätt.

Det är heller inte fel att dokumentera vad man kommit överens om. Det kan man ha nytta av senare om det skulle uppstå en tvist.
 
Kom och diskutera cykling i Hellas och Nacka 16/6
oxr skrev:
-------------------------------------------------------
> Det var en bra sammanfattning.
>
> Jag har blivit kontaktad av Nacka kommun med
> anledning av att Nacka kommun och Erstavik
> tillsammans ska rusta upp den gröna och blå
> leden. De ville då ha synpunkter från
> cyklisterna kring vad som kan göras för att gör
> dem bättre för cykling. Till en början fanns en
> idé om att låta den ena leden vara främst
> avsedd för vandring och den andra främst för
> cykling, men den idén övergavs snabbt.
>
> Jag, Aron och Johnny (jorhn) var på ett möte och
> diskuterade med dem och hade en bra dialog. Vi sa
> då att vi trodde att det inte skulle vara några
> problem att få ett stort engagemang från
> cyklisterna, till exempel frivilligt arbete för
> att hålla spåren öppna.
>
> Efter mötet har Aron lämnat in förslag på
> vilka spångar som är särskilt prioriterade att
> åtgärda.
>
> Vi har haft en bra dialog och det är bakgrunden
> till att jag och Aron ville ha detta möte.
>
> En sak som vi kom fram till på mötet är att det
> bästa vore om vi fick börja jobba praktiskt och
> itne bara snacka. Vi kom därför överens om att
> vi ska be om att få röja fram en stig på
> försök. Om det går bra och alla är nöjda så
> kan vi ta det därifrån.


Så, nu har skyltarna kommit upp vad som gäller för Erstavik (iallafall i Älta). Kring cykling finns följande att läsa.

"Cykla inte på odlad mark eller där du skadar växtligheten och vandringsstigar eller stör djurlivet"

Det här med att "inte skada vandringsstigar" får man väl använda sunt förnuft.
 
Kom och diskutera cykling i Hellas och Nacka 16/6
Tracer skrev:
-------------------------------------------------------
> Det här med att "inte skada vandringsstigar" får
> man väl använda sunt förnuft.

+1, att bara hoja på en redan upptrampad vandringsstig är ju inget som skadar den. Det gäller ju även att våga cykla på stigen och inte bredvid så att den inte breddas i onödan.


Fast det där vet ju alla redan.
 
Tillbaka
Topp