Köpa heldämpad fråga... ursäkta frågan

Hakana1

Aktiv medlem
Köpa heldämpad fråga... ursäkta frågan
Hallå,

Ursäkta ny tråd om köphjälp av heldämpad hoj. Frågar bara kort efter vanliga lämpliga modeller från senaste åren med ok geometri (begriper mig inte på det). Pris 15000-25000 (hellre 15000). Nytt eller begagnat. 180cm lång, 90kg.

Körningarna här hemma blir lite joggingspår varvat med rotfyllda stigar med lite stenhögar - sånt jag undviker och kör runt med HT på min låga nivå. Tyvärr finns här inte så mycket mjuka rena rotlösa stigar som kanske passat min HT-nivå bättre.

Mycket stigningar har vi också och det kan väl bli upp mot 100 höjdmeter eller mer i någon klättring, så kanske är smidig låsning av dämpare vore något? Inga hopp och drop just nu, gillar mer att tugga mig igenom stigar helt enkelt och stå på i sköna utförskörningar på befintliga brötiga stigar då. Grusväg och joggingspår blir lite tråkigt i längden - men det blir flera km på sådant också oavsett.

Körde BST på en HT, men fick kramp lite för tidigt och studsade runt på stigarna även om det tekniskt inte var några problem. Kände att en fulldämpad kanske vore något ändå. Men man får kramp på den också såklart. BST var i övrigt grymt fint. Terrängen här hemma är dock mer krävande både i topografi och underlag.

Mvh
Uffe
 
Senast ändrad:
Köpa heldämpad fråga... ursäkta frågan
En vettig begagnad hoj ger oftast mycket för pengarna. Du kanske kan kika efter något i stil med en Scott Spark eller liknande. generellt borde du nog ha en strlk L.

Vill du ha nytt är det väl Canyon eller liknande. En Canyon neuron låter ju rätt lämplig för ändamålet, men det är ganska många Canyonhojar som går av, så det är ju lite av ett osäkert kort på det sättet. En Bird 120 är kanske kan vara något, även om jag tror att en 29" kanske är mer lämplig.
 
Köpa heldämpad fråga... ursäkta frågan
Köp inte en begagnad Canyon bara.

För begagnat så tittar du på de "stora" som Scott Spark, BMC Fourstroke, Giant Anthem, Trek Top Fuel t ex så går du inte bort dig geometrimässigt. Av dessa tycker jag du bör gå på L, att försöka göra den mer modern genom att välja en XL tror jag inte är så bra idé.
Visst de är på 69/70 grader HA så som cyklar var och faktiskt de flesta XC fortfarande är och kanske lite kortare än de absolut senaste modellerna (fåtal, de flesta är som förr) men på Bockstensturen går det precis lika bra. Att tänka på är om man vill eftermontera dropper så får man undersöka lite.
 
Köpa heldämpad fråga... ursäkta frågan
Jag rekommenderar naturligtvis någon av nedanstående Cube Stereo 120 som jag länkat i stigande prisordning. Storlek 20" blir bra till dina 180 cm. Jag orkar inte svara på några följdfrågor idag. ?

2019 Pro // Rea-pris på utgående modell, passa på, STL 20" finns ännu kvar!
https://www.bike-discount.de/en/buy/cube-stereo-120-pro-29-silver-n-green-774785

2020 Pro // Ny modell med Sram 1x12 vxl, ca 10-14 dgr leveranstid enligt Bike-Discount på STL 20"
https://www.bike-discount.de/en/buy/cube-stereo-120-pro-29-black-n-blue-898870

2019 Race // Rea-pris på utgående modell, passa på, STL 20" finns ännu kvar!
https://www.bike-discount.de/en/buy/cube-stereo-120-race-29-black-n-blue-774795

2020 Race // Ny modell med Shimano 1x12 vxl, ca 10-14 dgr leveranstid enligt Bike-Discount på STL 20"
https://www.bike-discount.de/en/buy/cube-stereo-120-race-29-lightgrey-n-flashyellow-898860

Observera vid prisjämförelse: Det är fri frakt på 2020-modellerna, medan 2019-hojarna i ovanstående exempel kostar ca 560 kr i frakt! Bara så det inte blir någon överraskning...

Lycka till, svårt att bli missnöjd med en Cube Stereo 120 som designats och utvecklats i Bayern precis som BMW. ?
Obs -> Ej skämt, det är sant.

Nu ska jag laga lunch.
 
Tillbaka
Topp