Dunkar Mathias i ryggen och säger samma sak en gång till, eftersom det är så man gör när man är "HK":
1. Tråden är offtopic men är inte markerad som det, därför har många läst den. Märk offtopictrådar som just OT i ämnesraden. Det är lätt att missa så det ska vi inte hänga upp oss på.
2. Det här är ett cykelforum. Någon måtta på kontroversiella politiska utsvävningar får det faktiskt vara. Som många tidigare påpekat så avhandlar man lämpligtvis dylika diskussioner på t.ex. Flashback. Folk får faktiskt ta och skaffa sig fler sätt än Happy MTB för att kanalisera känslor och funderingar i sitt liv. Internet är ganska rymligt, allting måste inte pressas in här.
3. Vissa rikspuckon satte ribban rätt lågt tidigt i tråden.
4. Det är 25 cm sorbetsnö i hela Hellasskogen, det i sig är skäl nog att bli frustrerad.
Argument som att om man inte gillar något så kan man väl låta bli att titta har aldrig hållit. "Om du inte gillar nazistisk propaganda i TV kan du väl byta kanal" känns t.ex. inte helt klockrent?