Mekställ i garagetak

katten

Aktiv medlem
Mekställ i garagetak
jag har vill ha ett bra sätt att häng upp cyklar i garagetaket för att meka med dom. -biltema har den här http://www.biltema.se/products/product.asp?iItemId=84699 grejen men det ser lite vekt ut. Kommer man kunna meka med den eller hamnar allt i pendling när man snurrar runt med pedalerna, borde det inte vara lite längre avstånd mellan fästkrokarna om man mekar? Dessutom är det 77cm mellan fästhålen och det passar inte riktigt om regelavståndet följer svensk standard.

Funderar på att fixa ngt liknande nu när snön ligger överallt. ngn som har mått som dom tycker fungerar bra? hur sätter ni fast cykeln, knopar eller krokar?

/andreas
 
Mekställ i garagetak
Om du mekar med hojen upphängd i ett sådant så kommer du få cykeln på dig.

Om du har en gnutta väggutrymme så kan jag rekommendera en sådan här:

parkprs4w.jpg ht=350


Eller köp ett mekställ med fast fot och skruva fast i taket, alt ett uppfällbart.
 
Mekställ i garagetak
Jag har sett flera mekverkstäder som hänger cyklarna från taket när dom mekar. Jag gissar att man måste tänka lite avståndet mellan krokarna och hur man sätter fast cykel för att den inte skall slänga runt.


/Andreas
 
Mekställ i garagetak
Att hänga i taket har ju flera fördelar.

- man kan gå runt som man vill
- inget besvärligt ställ att sparka tåna i.
- Enkelt och snabbt att hänga upp hojen.
- Inte någon som helst risk för klämskador på ramen.

Nackdelen blir väl att det kan gunga lite
och att cykeln kan rasa ner om man slarvar med krokarna.
jag kommer iallafall inte på några andra nackdelar.
 
Tillbaka
Topp