Nicathu skrev:
-------------------------------------------------------
> ratatosk skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Heja, heja!
> >
> > Perioder när jag tränat hårt har jag använt
> > gainers. Inte alls dyrt jämfört med mat, om
> man
> > köper maltodextrin o proteinpulver på någon
> > web-shop kostar det runt en femma per portion,
> som
> > motsvarar 2 st gainomax.
> > Eftersom jag åt:
> > enorm frukost
> > rejält mellanmål
> > enorm lunch
> > gainer träningsdag / enormt mellanmål icke
> > träningsdag
> > enorm middag
> > rejäl kvällsfika
>
> Herregud, hur mycket tränade du egentligen för
> att förbruka den abnorma mängden energi
> ovanstående meny borde innehålla? Jag tror
> snarare Jenny W känner sig trött pga den
> eländiga "sommaren" och den regniga hösten, att
> då lägga på sig ett antal extrakilon gör
> oftast inte gott för humöret:
Jag styrketränade mest, fick dra ner ordentligt på cyklingen för att få resultat. 1 timme varannan dag, plus anti-västtrafik-cykling. Jag kom av mig av överträning, psykbryt, separation etc, o kommer inte igång igen för att jag inte orkar hålla på i den omfattning som ger resultat o inte kan motivera mig att hålla på med nåt som inte ger resultat.
Men även nu när jag inte tränar (anti-västtrafik-cykling och lite hund promenader) förvånar jag de flesta med vad jag tycker är en lagom mängd på min tallrik. Äter godis så gott som varje dag, o håller mig på ett bmi på 21 o en fett% på 22.
Om Jenny inte vill ha mer energi ska hon givetvis inte, men hon uttrycker att hon gått ner i vikt, ökat träningen kopiöst, har en förkylning på gång, är trött, samt har svårt att äta så bra som hon tycker hon behöver.