mtb i schweiz

Elak

Ny medlem
mtb i schweiz
Hej

Jag tänkte åka till Schweiz och cykla lite mtb i en vecka. Jag har varit ute på nätet och letat efter orter med bra hotell/pensionat som passar för cyklister. Behöver bl a kunna låsa in cyklarna, äta gott, etc. Tyvärr ingen tur så här långt och tänkte därför kolla här om det finns några bra konkreta tips om orter och hotell? Jag letar framför allt efter XC/AM, inte downhill, lite svettostuk av typen stigcykling i bergen.

//Elak
 
mtb i schweiz
mtb i schweiz
Frostic skrev:
-------------------------------------------------------
> Jag ska köra där en vecka nu till sommaren,
> närmare bestämt denna sträcka:

Hoppas du får lika kul och spännande som det verkade på filmen!
Hoppas på en utförlig rapport.

/Tobias
 
mtb i schweiz

Bilagor

  • 05.15.2011-13.17.37[1].png
    05.15.2011-13.17.37[1].png
    88.2 KB · Besök: 43
mtb i schweiz
Kolla in Grindelwald, området är bland det vackraste som finns i Schweiz tycker jag med Eiger Nordwand och Jungfraujoch.
Jag bodde i Wengen på andra sidan berget några år i början av 90talet och då cyklade vi en hel del på sommaren och och det fanns mycket fina leder då och efter vad jag har hört så har det bara blivit bättre.
http://www.hotel-lauberhorn.ch/

Om du vill kan du tävla också...
http://www.eigerbike.ch/
 
Tillbaka
Topp