När sätter ni på dubbdäcken?

När sätter ni på dubbdäcken?
Dubbisarna åker på CX:en ikväll. Tänkte köra in dem lite i kväll... Asfalt, men också grus. Nackdel att köra på grus under inkörning?

Mtb:n får vänta lite till...
 
När sätter ni på dubbdäcken?
Krängde på ett par WXC300 på MTBn igår, nu får isen ligga blank, köpte dem förra vintern efter ett otal vintervurpor genom åren, fattar inte att jag inte tänkt på det tidigare.
 
När sätter ni på dubbdäcken?
Det är med blandade känslor man ser fram emot den kommande tidens pendling. Långfärds-hybriden av fasansfullt tråkiga märket Trek ska nu bli vinterpendlare. Pakethållare, lowrider och skärmar har försvunnit. Bromsarna justeras. Dubbdäck är på.

Förändringens tid.

- Adjö min ärade kränkt-oskuld.
- Adjö 5 minuter frysa-som-hund, 15 minuter svettas-som-gnu.
- Adjö bockstyre och 23 mm slicks (men vi vänstrar isfria dagar).
- Adjö svetto-hets-stress.

- Hej laglydighet (alla reflexer, ringklocka osv).
- Hej mysiga(re) kläder och jämn(are) värme.
- Hej 15 (?) minuter längre pendlingstid.
- Hej kränk-kavalkad av CX-svennar.


Men jag är inte bitter ... Nu vill jag bara ha rejäl jävla misär så jag kan motivera och trivas med allt detta.


Fråga: Någon som kör 622-40-dubbisar på 622-15-fälgar? Köpte finska W240 och vågar inte pumpa upp trycket så mycket ännu p.g.a. 15 mm-fälgarna, känns lite på gränsen överdimensionerat. Hoppas det inte blir alltför svampigt :S
 
Tillbaka
Topp