Jag har köpt mina hojar sen 90 talet kontant, jag vet vad andrahandsvärdet är på hojar, speciellt highend hojar är..
Bil och hus lånar man till, sen så finns ju andra småkrediter som ALLA med få undantag utnyttjar däribland jag.
Generellt sett, köpa en hoj på avbetalning för att det skall ersätta busskort eller bilkostnaden ekonomiskt sett är njaa, varför inte pendla för motionens skull och för att du VILL det.
Jag har också lång pendelavstånd, ca 3.5mil enkel väg och det på en riksväg och jag skulle inte pendla där alla dagar i veckan, särskilt inte just nu med snöblandat regn..
Köpa hojar är vettigast kontant egentligen men alla gör som de vill, ingen ide att moralisera över rätt och fel, misstycker sambon, hon är vettig i övrigt?, så sätt er ner och diskutera, det är inte alltid vi som har cyklar som har alla rätt hela tiden.
Kort och gott, pendla INTE för pengarnas skull utan för din framtida hälsoinvestering istället!