Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Borde vara ok att lämna, däremot att komma in blir nog svårt.Och där så stängde Spanien gränserna... Vid midnatt är det alltså kört.
Vet inte om denna varit uppe (publicerades igår), men visar återigen att experterna är långt ifrån så ense som vissa här i tråden vill påskina.
![]()
”Fler åtgärder krävs för att bromsa smittspridning”
DEBATT. De åtgärder som regeringen och Folkhälsomyndigheten har vidtagit för att bromsa smittspridningen räcker inte. Möten bör begränsas ytterligare och att stänga skolor är förmodligen nödvändigt, skriver flera experter på smittspridning.www.svd.se
Är väl svårt att få sin stund i solen med ett vanligen så ointressant jobb utåt sett. Gäller att passa på och haussa sitt CV. Eller så har man något otroligt viktig att förmedla. Jag hoppas att de med uppdrag och mandat berättar det viktiga.Ja det var onekligen tunga titlar som skrivit under artikeln. Jag tycker dock det är märkligt att man inte bemöter FHMs påstående att det finns flera studier och erfarenheter som visar att stängning av skolor i detta läge faktiskt inte har särskillt stor (om någon) effekt. Detta eftersom att barnen då kommer fortsätta träffa människor och ändå sprida smitta vidare fast istället för att det sprids inom skolan sprids det i övriga delar av samhället där det finns större risk för att äldre blir utsatta, för vi ska komma ihåg att det viktiga är att begränsa antalet smitade ffa bland äldre. Om man nu inte håller med FHMs hänvisningar till dessa studier borde man ju förklara varför de inte stämmer.
Rocklöv har ju i en tidigare artikel sagt att han inte förstår FHMs strategi för hur man ska hantera denna kris, kanske borde han först ta och förstå deras strategi och sen förklara varför de har fel?
Det märkligaste av allt i denna debatt mellan Rocklöv mfl som inte håller med FHM är att den sker publikt, varför i hela friden kan inte experterna prata internt om detta istället? Hur många experter inom epidemiologi kan vi egentligen ha i landet? Särskilt många kan det ju inte vara så man borde ju föra disskutioner med samtliga istället för att ha ett öppet mediakrig.
Flera universitet stänger. Malmö ialla fall och jag tyckte jag såg ett till.Ang stänga skolor så har det ju framgått med all önskvärd tydlighet att det skulle ha stor påverkan på tillgängligheten av vårdpersonal samtidigt som det enl statsepidemiologen har begränsad nytta. Att universiteten är igång kan man däremot fundera på, det skulle i så fall vara för att förhindra studenter från att supa skallen av sig...
Ang stänga skolor så har det ju framgått med all önskvärd tydlighet att det skulle ha stor påverkan på tillgängligheten av vårdpersonal samtidigt som det enl statsepidemiologen har begränsad nytta. Att universiteten är igång kan man däremot fundera på, det skulle i så fall vara för att förhindra studenter från att supa skallen av sig...
Har FHM redovisat vilka dessa studier är? Jag har sett ytterst lite evidens/motiveringar till deras val, men väldigt mycket snack och hänvisning till ”data som bara vi har”. Jmf Norges motsvarighet som publicerar utförliga lägesbestämningar, de åtgärder de rekommenderar och varför.Ja det var onekligen tunga titlar som skrivit under artikeln. Jag tycker dock det är märkligt att man inte bemöter FHMs påstående att det finns flera studier och erfarenheter som visar att stängning av skolor i detta läge faktiskt inte har särskillt stor (om någon) effekt. Detta eftersom att barnen då kommer fortsätta träffa människor och ändå sprida smitta vidare fast istället för att det sprids inom skolan sprids det i övriga delar av samhället där det finns större risk för att äldre blir utsatta, för vi ska komma ihåg att det viktiga är att begränsa antalet smitade ffa bland äldre. Om man nu inte håller med FHMs hänvisningar till dessa studier borde man ju förklara varför de inte stämmer.
Rocklöv har ju i en tidigare artikel sagt att han inte förstår FHMs strategi för hur man ska hantera denna kris, kanske borde han först ta och förstå deras strategi och sen förklara varför de har fel?
Det märkligaste av allt i denna debatt mellan Rocklöv mfl som inte håller med FHM är att den sker publikt, varför i hela friden kan inte experterna prata internt om detta istället? Hur många experter inom epidemiologi kan vi egentligen ha i landet? Särskilt många kan det ju inte vara så man borde ju föra disskutioner med samtliga istället för att ha ett öppet mediakrig.
Har FHM redovisat vilka dessa studier är? Jag har sett ytterst lite evidens/motiveringar till deras val, men väldigt mycket snack och hänvisning till ”data som bara vi har”. Jmf Norges motsvarighet som publicerar utförliga lägesbestämningar, de åtgärder de rekommenderar och varför.
Ang varför Rocklöv et al känner sig tvingade att gå publikt, är troligen för att FHM inte vill lyssna/diskutera med dem. I debatten i Agenda igår avbröt och avfärdade Tegnell det Rocklöv ville säga på ett inte snyggt, snarast arrogant sätt. Troligtvis finns det redan innan denna kris konflikter/motsättningar under ytan inom epidemiologin som vi inte känner till.
"I stället för att halva befolkningen blir smittad inom loppet av två-tre månader hoppas Folkhälsomyndigheten att förloppet kan dras ut under fem-sex månaders tid. Riskgrupperna ska samtidigt isoleras så långt det bara går, så att inte de blir sjuka. "
https://www.dn.se/nyheter/sverige/ewa-stenberg-det-som-ar-bast-for-halsan-ar-samst-for-ekonomin/
Här har vi alltså lite info om hur FHM resonerar. De har konstaterat att viruset inte går att stoppa. Vi kommer behöva möta det, men målsättningen är att hitta en metod för att ungefär dubblera tiden det tar för det att sprida sig i landet. De åtgärder som sätts in ska man alltså vara beredd att hålla i ett halvår. Betänk det.
Stängda skolor. Utegångsförbud. All form av nöje nedstängt. Stängda gränser. Förbud att träffa folk. Hemkarantän. I ett halvår.
Det är inte konstigt att man drar sig för att införa allt för långtgående åtgärder.
Att förhindra att studenter super skallen av sig är omöjligt att förhindra om inte stryper alkoholtillförseln. Däremot kan man ju stänga klubbar och pubar så supandet sker i mindre grupper, om alkoholen används på flera sätt kan man minska spridningen rejält. Att man samlar minst 300 studenter i tentasalar kan ifrågasättas.Ang stänga skolor så har det ju framgått med all önskvärd tydlighet att det skulle ha stor påverkan på tillgängligheten av vårdpersonal samtidigt som det enl statsepidemiologen har begränsad nytta. Att universiteten är igång kan man däremot fundera på, det skulle i så fall vara för att förhindra studenter från att supa skallen av sig...
Nä, frågan hur det blir här nere i Spanien, eller för all del i de andra länderna som stängt ner allt. Kommer ju bli samhällskollaps långt innan det där halvåret är till ända. Jag tippar på 7-8 veckor sen går det åt helvete på riktigt?Här har vi alltså lite info om hur FHM resonerar. De har konstaterat att viruset inte går att stoppa. Vi kommer behöva möta det, men målsättningen är att hitta en metod för att ungefär dubblera tiden det tar för det att sprida sig i landet. De åtgärder som sätts in ska man alltså vara beredd att hålla i ett halvår. Betänk det.
Stängda skolor. Utegångsförbud. All form av nöje nedstängt. Stängda gränser. Förbud att träffa folk. Hemkarantän. I ett halvår.
Det är inte konstigt att man drar sig för att införa allt för långtgående åtgärder.
Väsentligen detsamma för min del.På mitt jobb har man infört starka restriktioner from imorgon.
Alla som kan jobba hemifrån måste göra det.
Innan var det bara rekommenderat.
Och där var även Frankrikes gränser stängda. Nu blir det nog klurigt för de som tänkt köra till Sverige från Spanien...Borde vara ok att lämna, däremot att komma in blir nog svårt.
61 registrerade nya fall i Andalusien idag, på en befolkning på ca 8,5 miljoner och säkert 1,5 miljoner turister. Tar väl ca 300 år av karantän innan vi är igenom. #lLOCKDOWN
Ja, de reskåta som trotsade alla råd som haglat de senaste veckorna att inte ge sig ut att resa kanske har lärt sig en läxa nu. Är diverse snyftreportage i media idag.Och där var även Frankrikes gränser stängda. Nu blir det nog klurigt för de som tänkt köra till Sverige från Spanien...
Dom som rest ner med bil o husbil har oftast stannat i Spanien ett tag och kom antagligen hit innan allt det här började. Men visst, det är väl inte mer än att ställa bilen ngnstans och ta flyget.Ja, de reskåta som trotsade alla råd som haglat de senaste veckorna att inte ge sig ut att resa kanske har lärt sig en läxa nu. Är diverse snyftreportage i media idag.
Det var mer de som flugit ner de senaste 1-2 veckorna jag tänkte på, är en del reportage nu om karantän, flyget hem är inställt, UD måste hjälpa oss, etc.Dom som rest ner med bil o husbil har oftast stannat i Spanien ett tag och kom antagligen hit innan allt det här började. Men visst, det är väl inte mer än att ställa bilen ngnstans och ta flyget.
Har FHM redovisat vilka dessa studier är? Jag har sett ytterst lite evidens/motiveringar till deras val, men väldigt mycket snack och hänvisning till ”data som bara vi har”. Jmf Norges motsvarighet som publicerar utförliga lägesbestämningar, de åtgärder de rekommenderar och varför.
Ang varför Rocklöv et al känner sig tvingade att gå publikt, är troligen för att FHM inte vill lyssna/diskutera med dem. I debatten i Agenda igår avbröt och avfärdade Tegnell det Rocklöv ville säga på ett inte snyggt, snarast arrogant sätt. Troligtvis finns det redan innan denna kris konflikter/motsättningar under ytan inom epidemiologin som vi inte känner till.
Han gör naturligtvis allt detta själv, trots att han inte är själv. Han samtalar inte alls med andra epidemiologer utan han kör sitt eget rejs, bara för att folk ska tycka om honom (typiskt för smittskyddsläkare). Nu är sanningen äntligen avslöjad. Lita aldrig på vetenskap eller folk med titlar (de betyder ändå inget). För när har forskning och vetenskap hjälpt oss, egentligen?Det är inte helt otroligt att Tegnell har någon datasimulering som han kör och är helt insnöad på. Det kan förklara varför han var så emot att screena folk på Arlanda, han behövde några hundra sjuka att starta med.
Sedan kan han publicera en fin studie på hur hans model stämmer med verkligheten. Kanske innehåller den studier av vad som händer när man har skolor öppna som vanligt...
Livsfarligt med ”vetenskap” där han egentligen bara säger att vi ska lita på honom för han har en viktig titel, istället för att låta datan tala för sig. Det skulle också förklara varför han sitter o håller på data istället för att dela med sig.
Det är kanske inte deras fel? Informationen har väl inte varit nog bra.Ja, de reskåta som trotsade alla råd som haglat de senaste veckorna att inte ge sig ut att resa kanske har lärt sig en läxa nu. Är diverse snyftreportage i media idag.
Det är kanske inte deras fel? Informationen har väl inte varit nog bra.
Jag håller helt med. Jag har också förstått vad Tegnell och andra sagt. Men det verkar populärt att skylla på dålig kommunikation.Den har varit tillräcklig för alla jag känner.
Äh, FHM mörkar ju bara (man kan ju undra varför?). Så varför göra som de rekommenderar? Det är minsann inget fel på människors amygdalor.Problem med att hålla de strikta karantänerna i Italien nu tydligen:
![]()
Smitthärdar nu även i södra Italien – tusentals bryter mot karantänen
Utegångsförbudet hålls inte i Italien. Bara i lördags stoppades över 7 000 personer ute utan tillstånd. Nu har smitthärdar uppstått även i söder. – Det är 90 procent som är ansvarsfulla, 10 procent har inte förstått alls, säger Vincenzo De Luca, president för regionen Campania.www.svt.se
Det talar väl för att FHM tänker rätt när de vill köra så korta perioder med karantän/hemmaarbete/etc som möjligt. De sa på SVT igår att det gäller att vänta med att skicka hem folk från jobbet osv till det verkligen behövs, för folk orkar inte så länge och skiter i det efter ett tag. Och det är nog en klok insikt i människors natur tyvärr.
Det finns en del med andra diagnoser.Är det någon happyit som lyckats plocka upp en dos corona vid det här laget?
Problem med att hålla de strikta karantänerna i Italien nu tydligen:
![]()
Smitthärdar nu även i södra Italien – tusentals bryter mot karantänen
Utegångsförbudet hålls inte i Italien. Bara i lördags stoppades över 7 000 personer ute utan tillstånd. Nu har smitthärdar uppstått även i söder. – Det är 90 procent som är ansvarsfulla, 10 procent har inte förstått alls, säger Vincenzo De Luca, president för regionen Campania.www.svt.se
Det talar väl för att FHM tänker rätt när de vill köra så korta perioder med karantän/hemmaarbete/etc som möjligt. De sa på SVT igår att det gäller att vänta med att skicka hem folk från jobbet osv till det verkligen behövs, för folk orkar inte så länge och skiter i det efter ett tag. Och det är nog en klok insikt i människors natur tyvärr.
Du vet inte vad FHM gör, du vet inte vad Tegnell gör och gjort, men ändå kan du konstatera att Tegnell bara är en byråkrat. Det är nåt som inte stämmer. Epidemiologer i Norden och Europa träffas regelbundet. Svenska epidemiologer har fel. Utländska epidemiologer har rätt. Sverige gör fel. Alla andra gör rätt. Vad skulle Sverige ha gjort? Ingen "som vet" vill svara. Men Tegnell har fel. Det är det enda vi "vet". Nåt stämmer inte.Nu vet jag inte hur mycket forskning FHM gör själva, snarare borde det vara att sammanställa forskningsläget. Inte heller hur mycket forskningserfarenhet Tegnell har. Han är ju disputerad, men karriären därefter är ju smittskyddsläkare och sedan byråkrat. Har inte kollat hur många publikationer han har.
Tvärtom är det ju professorer, dvs dokumenterat välmeriterade forskare, som ropar efter en strategi mer lik andra länder. Det är faktiskt lite paradoxalt, för rent forskningsmässigt vore det ju en dröm för dem att senare kunna studera hur olika strategier (vilket vi nu har) visade sig fungera mot denna smitta.
Det är nåt som inte stämmer.
https://www.imperial.ac.uk/media/im...-College-COVID19-NPI-modelling-16-03-2020.pdf
Nu har det publicerats en studie som jämför strategierna som Sverige och UK har mot till exempel... ja resten av världen just nu i princip. Jag har ju varit inne på att FHM och UK har rätt eftersom de typer av extrema karantänregler som finns i många länder (det som kallas suppression i artikeln) inte är hållbart i längden eftersom man är tvungen att hålla på dessa regler tills ett vaccin kommer, vilket förmodligen är minst 12-18 månader bort, om man nu antar att det första vaccinet också faktiskt är effektivt och att det INTE har stora sidoeffekter.
Dessvärre visar studien att mitigation-metoden, den som FHM och UK initialt var inne på, kommer orsaka långt fler dödsfall och större börda för akutvården än man tidigare trott. Såpass mycket värre att UK nu gör en helomvändning i sin strategi och går på supression-metoden tills ett vaccin kommer. Det dröjer förhoppningsvis inte många timmar tills att Sverige nu gör likadant. Detta kommer alltså innebära att vi kan förvänta oss karantän i nivå med den vi ser i många andra länder i 12-18 månader... om vi är optimistiska. Alternativet är att vi låter hundratusentals människor dö.
https://www.theguardian.com/world/2...licy-why-uks-coronavirus-strategy-has-changed