Oj, omtumlande rejs och kval. Bäddat för det med bortregnat P1 och P2.
Synd att Lotus inte vågade köra med "the device" som skulle ge Kimi vinstchans. Dubbelsynd att dom av ngn anledning valde hög downforce för att vara snabba i kurviga sektorn på bekostnad av rakan. Kanske bra i kvalet, men knappast i rejset.. Kimi gjorde ju en del fantastiska omkörningar (skrek när han tog skomakarna i Eau Rogue!) och Schumi kunde bara trycka på knappen på rakan för att kontra.. Någon helg detta året vore det ju trevligt om Kimis bil funkade som den ska och allting bara klickade. Hur många gånger har han haft strulande KERS nu?
Mercedes föll igenom totalt, igen. Dom kan verkligen inte hantera däcken snällt nog, även nu när dom fick en gratischans.
Sauber, tycker ruskigt synd om dom..
Grosjean, ja felet var nog hans. Undrar om han inte såg Hamilton eller bara klantade sig? Snabb är han dock, så hans framtid är nog inte så hotad. Han måste bara lugna sig lite på första varven.
Maldonado, vilken sopa. Den mest uppenbara tjuvstarten i F1s historia? Om det är någon som ska bannas ett rejs är det väl han. Det lär ju dessutom ha stört förarna runtomkring och ev bidragit till Grosjeans misstag. Vad är det nu, åttonde gången han är hos domarna? Tre bestraffningar på en helg.. killen är ju inte riktigt med, även om han är snabb. Senna är försiktig, men har ju inget pace, så Williams borde byta båda tycker jag. Bottas + Sutil?
Vettel impade tycker jag, snygga omkörningar och bra race pace.
Många som kommer vara revanschsugna på Monza nu..