D
Deleted member 77490
Guest
[OT] Vad lyssnar du på för musik just nu?
Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Bra där, tack, för jäkla bra låt, svartmetall från Kanada, varför inte, coolt. Låtnamnet också, "Canadian Denim Mountain Attack" *LoL*För en bra start på dagen…..
En av alla grupper med Worm- i namnet som jag hittills dissat tills just denna låt dök upp i shuffle listan. Tycker hela den skivan var riktigt bra ??Bra där, tack, för jäkla bra låt, svartmetall från Kanada, varför inte, coolt. Låtnamnet också, "Canadian Denim Mountain Attack" *LoL*
Kent är schyssta - på "skiva". Såg dom live på en Kalas-turné för ett antal år sedan, det var hyfsat, stod lite lugnt och diggade. Sedan var det Thåström, på skiva har jag alltid tyckt han var sådär, och det var första ggn jag hörde honom live. Det var magiskt! Jag lyfte från marken. Kent skall vara glada att dom inte var efter Thåström, dom hade framstått som rena söndagsskolebandet.
bruitofficial.bandcamp.com
Verkar intressant. Inte just den låten, tycker det är tråkigt med bara instrumentalt, men lyssnade lite på dom på Spotify
Jo det finns väldigt många olika stilar och låttyper inom Porcupine Tree (och även solo Steven Wilson) vilket är kännetecknande för just progressiv rock.Verkar intressant. Inte just den låten, tycker det är tråkigt med bara instrumentalt, men lyssnade lite på dom på Spotify
En av alla grupper med Worm- i namnet som jag hittills dissat tills just denna låt dök upp i shuffle listan. Tycker hela den skivan var riktigt bra ??
Efter viss tvekan fick du en gilla för anekdoten, inte för ...musiken?Cannibal Corpse frontman släpper eget
En liten rolig anekdot.
Hamnade i en ölhävartävling med George och LG Petrov(Entombed) på Gefle Metalfestival för några år sen. 50cl Mariestads skulle svepas fortast möjligt. Mr Corpsegrinder hade tömt sin innan jag och LG fått i oss 1/4 av ölen ?
Förstår inte vad du menar, Kent var fantastiska live.Kent är schyssta - på "skiva". Såg dom live på en Kalas-turné för ett antal år sedan, det var hyfsat, stod lite lugnt och diggade. Sedan var det Thåström, på skiva har jag alltid tyckt han var sådär, och det var första ggn jag hörde honom live. Det var magiskt! Jag lyfte från marken. Kent skall vara glada att dom inte var efter Thåström, dom hade framstått som rena söndagsskolebandet.
Det var innan Thåströms "deppe-period", när han fortfarande körde på med full gas.
Panteras sångare i den låten, straight from New Orleans.
En artist jag saknat på Spotify länge. Hennes Milk Eyed Mender ligger i den bortglömda cd-samlingen nånstans.Förstår inte vad du menar, Kent var fantastiska live.
Idag är vi lite deppiga
JA! Det är kass. Där kommer Roon in :)En artist jag saknat på Spotify länge. Hennes Milk Eyed Mender ligger i den bortglömda cd-samlingen nånstans.
Jag är inte helt såld på Roons prismodell... visst är det någon typ av premium spelare inklusive bra equalizer som också fungerar om man låter Roon ta exclusive kontroll av ljudenheterna (mycket bra!) och har en jäkla massa funktionalitet för att binda ihop låt/skivsamlingar, ge information om alla samlingar, knyta ihop ljudanläggningar, multiroom men ändå.JA! Det är kass. Där kommer Roon in :)