MrSthlm
Aktiv medlem
[OT] Vad lyssnar du på för musik just nu?
En för mig överraskande/konstig upplevelse ikväll, inte haft någon skivspelare sedan tonåren ungefär men köpte en begagnad nu, hade väldigt låga förväntningar men tycker ljudet låter asbra, känner mig nästan snopen.
Plöjer igenom lite gamla Hendrix och Clapton skivor från 60-70 tal, klart roande.
Hmmm, ja, det var lite överraskande, jag hade dömt ut det här från början, såg det mest som en kul inredningspryl och att sporadiskt kunna lira gamla skivor. Tänkte att risken kanske är stor att jag inte kommer använda den alls. Hade varje fall inte spekulerat om att det skulle låta så här bra. ? Haft en bunt på ca 100 skivor liggande i ett par lådor i förrådet.
Visst, det är säkert en del placebo med i bilden, vi snackar ljud här. Kanske ett par bra inspelningar/mastrar samt att möjligen den här begagnade skivspelaren jag nu kom över lirar bra med min gamla Marantz förstärkare och Kef golvhögtalare. Fortsättning följer, det vore inte bra för mig att bli fast i LP träsket, den saken är klar. ? En negativ sak är att skivorna är korta, det är klart jobbigt att hålla på att vända samt byta skivor. Blir kanske indirekt så att en skivpelare inbjuder lite mera till aktivt lyssnande jämfört med när man bara har på musik och gör andra saker

