Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Hmm, undrar vad man har för speciellt... Nån RF10 från förra seklet? Eller en Stormaktsporter, en gammal Chimay, Gouden Carolus Cuvée van de Keizer Imperial Dark?Snart har vi 500 sidor! Jag hoppas, att alla stammisar ska dricka då nåt EXTRA![]()
Pripps blåSnart har vi 500 sidor! Jag hoppas, att alla stammisar ska dricka då nåt EXTRA![]()
Corona EXTRA?Snart har vi 500 sidor! Jag hoppas, att alla stammisar ska dricka då nåt EXTRA![]()
Tack för påminnelsen.Pinsamt är bara förnamnet! Hur kunde jag glömma ABT 12-dagen igår?!?
Kompenserar med en idag istället...
Visa bilaga 807778
så här https://www.systembolaget.se/produkt/ol/medal-af-mosaic-146535/Helt ny för mig. Hur var beskan?
återkommerSnart har vi 500 sidor! Jag hoppas, att alla stammisar ska dricka då nåt EXTRA![]()
He, He, He...återkommer
Svårt att missa att det är ett fd gruvsamhälle.Så lokalt det går, hade förväntat mig mer men på beskedliga 4% kanske det blir så här?
Klart drickbart.
Gränges Klassisk Lager
Visa bilaga 806758
Gruvligt god öl, som det så käckt står på burken. Undrar hur många som minns att det fanns en gruva i Grängesberg?
Du borde testa Rothaus Märzen, tror den skulle falla dig på läppen.
Jag undviker saison, sura öl är inget jag gillar."Bara goda grejer" - nope.
Visa bilaga 808352
En fin saison är ju inget som en riktig suröl, tack o lov! :)Jag undviker saison, sura öl är inget jag gillar.
Exakt! Älskar "rätt" Saison.En fin saison är ju inget som en riktig suröl, tack o lov! :)
Tar den sista idag.Firar in julledigheten med mitt allra äldsta öl. Skeppsgossen bryggde julöl under några år och kallade det för Tomtejevel. Detta är Tomtejeveltre från 2018, en mörk dubbelbock på 6 %. Jag tyckte att det var så fantastiskt gott till julbordet att jag gick tillbaka och köpte en hel låda. Så kom det sig att jag har två flaskor som fått stå i källaren i sex år. Det är inte någon avsiktlig lagring men det ska bli spännande att prova!
Kolsyran är kvar.
Ölet har nog ljusnat lite, jag har för mig på att det var mycket mörkare från början. Det är nu mörkt rödbrunt vilket inte framgår på fotot.
Doft och smak har drag av portvin och det är jag helt säker på att ölet inte hade från början!
På det hela taget har ölet inte alls förlorat på 6 års lagring.
Visa bilaga 743716