Pedalarm med sprickor, monark.

K.I.D

Aktiv medlem
Pedalarm med sprickor, monark.
Hej
Vad tror ni om detta?
Risk att pedalen går av?
1000006485.webp
 
Pedalarm med sprickor, monark.
Har knäckt en vevarm när jag ställde mej upp i en uppförsbacke och tog i, kullerbytta över styre och sedan en inte så diskret möte med asfalten. Det gjorde on!
Byt omedelbart.
 
Pedalarm med sprickor, monark.
Beror också på hur cykeln används såklart. Skulle cykeln under hela sin kvarstående livstid enbart rulla i chilltempo till och från affären med fjäderlätta tramp och helt platt väg skulle den nog hålla, och om vevarmen skulle gå i bitar skulle nog konsekvenserna inte bli så allvarliga. Men jag hade ändå bytt för säkerhets skull. Speciellt om det är fotbroms, då kan det mycket lätt uppstå en farlig situation även om man inte hamnat över styret redan.
 
Pedalarm med sprickor, monark.
Vissa modeller fulade monark sig med. Dvs så var det en stålvevarm med ett tjockare plastskal. Ingen aning om varför de hade det, men kolla det innan du fimpar vevpartiet. Är det bara plasten som är kass så kan du fortsätta cykla. Annars hade jag bytt till något annat.
Jag tror också att det är en metallkärna på vevarmen med ett tjockt plastskal som nu börjat ge sig.
Får bli ett byte så broms finns när man behöver det.
 
Tillbaka
Topp