Valhalla_ skrev:
-------------------------------------------------------
> Du har helt rätt i att aluminium inte har en
> utmattningsgräns som t.ex stål har (även om man
> nu har börjat inse att wöhlerkurvan även för
> stål inte planar ut helt). Men att säga att
> kolfiberkomposit inte utmattas är fel, för det
> gör det. Dock har jag inte tillräcklig
> erfarenhet inom utmattningsprovning av kompositer
> att jag kan svara på om det har en
> utmattningsgräns eller ej.
Jag tror vi talar förbi varandra. Man kan säga att alla material drabbas av utmattningsbrott om lasten är tillräckligt stor. Vad som är intressant är om utmattningsbrott inträffar alls om ramen är "rätt" tillverkad, det vill säga ligger under utmattningsgränsen.
Det är inte helt lätt att hitta tillförlitliga data över sånt här, men kikar man på kurvor efter lite googling så ser kolfiber ut att klara sig enormt bra:
> I länken i mitt tidigare inlägg gjorde de ett
> utmattningsprov av olika ramar, däribland en
> kolfiberram, som efter ca 181000 lastcykler sprack
> i ett av kedjestagen. Ett utmattningsbrott.
Den ramen var visserligen inte helt i kolfiber. Nu har jag inte läst hela artikeln än, men var inte kedjestagen av aluminium? Oavsett så kan man ju även där säga att ramen är feldesignad om den utmattas, förutsatt att testet över huvud taget var inom rimliga belastningsgränser.
Aluminium utmattas hur man än gör, så där handlar det om att dimensionera för "tillräckligt" många cykler för förmodad livslängd och belastning:-)