Om man sen tittar på när det går 60-milare i Sverige i år så är det (antal inom parentes om det går fler än en runda på den dagen)
April: 23/4
Maj: 7/5, 21/5 (2), 28/5
Juni: 1/6, 4/6 (2), 11/6 (5), 18/6 (3), 30/6
Juli: 2/7 (2), 9/7, 16/, 22/7, 23/7, 30/7
Augusti: 6/8 (2), 27/8
Detta är ganska centrerat kring den ljusaste tiden på året, med några "outliers". Om man skulle starta senare skulle man få lägga om schemat enligt något av följande koncept:
a) Bara förskjuta hela programmet. Nackdelen är att det blir mer mörkerkörning på den längsta distansen.
b) Öka på distanserna snabbare s.a. man trots allt kan köra 60-milarna under den ljusaste perioden. Då får man antingen färre brevethelger eller så blir det en förskjutning med fler sådana på hösten. Det blir i så fall en kortare period man har på sig att "bygga upp sig" för 60-milaren.
Som det är nu finns det åtminstone i storstadsregionerna rätt gott om möjligheter att köra en hel serie med successivt ökande distanser även om man missar någon/några helg(er).
Dessutom: Om du ägnar dig åt randonnécykling har du aldrig problemet att påklädning/avklädning är någon speciellt stor overhead relativt sett. ;-)