Stulna cyklar hittade i lastbil i Falun + ANNAT (vi har ju passerat sid 3...)
Hur ska polisen/gränskontrollanten veta om någon är född i Sverige innan de kontrolleras? Ska de gå på utseende, eller hur har du tänkt dig det hela?-Andy- sa:JKolmo sa:NAnders sa:plumse sa:Tycker för övrigt diskussionen kring härkomst är högst relevant för att underlätta för samtliga inblandade i arbetet att stävja problemet med cykelstölder.
...
Och ang öststatdiskussionen var det ingen som påstod att alla öststatare själ cyklar.
Om inte alla av en viss härkomst (eller hudfärg, eller religion, eller...) kan misstänkas stjäla, hur kan då spekulationen om tjuvarnas härkomst vara till hjälp i det förebyggande arbetet mot cykelstölder?
Om utländska ligor är överrepresenterade vad gäller stöldbrott så skulle det ju t ex underlätta om vi fick ha fungerande gränskontroller. Detta är inte att påstå att alla av en viss härkomst stjäl. Det är inte heller rasism.
Kommer man kontrollera personer födda i Sverige lika mycket som utlänningar i dessa gränskontroller? Dvs. samma behandling oavsett utseende, härkomst, religion, osv. Annars är det ett klockrent exempel på rasism.
Personligen tycker jag att polisen/gränskontrollanten ska få agera utifrån den underättelseinformation de har. Säger den att de ska titta efter en man med röd näsa, så är det ok för mig om de inriktar kontrollerna på män med röda näsor.
Senast ändrad:

