Hasse#7 skrev:
-------------------------------------------------------
> Jag förstår vad du menar. Problemet är bara det
> att Brompton är mest hopfällbar, och bekväm,
> och bäst att cykla på. Prova en om du har
> möjlighet, du kommer bli positivt överraskad.
> Är du rädd om den kommer den ha ett
> andrahandsvärde som andra vikbara cyklar inte är
> i närheten av. Men du kommer ändå inte vilja
> sälja om du köpt en. :-)
Det där känner jag igen. Jag köpte själv för nårgra år sen en Brompton S2L som jag hade när jag tågpendlade Knivsta-Stockholm och sedan cyklade till Liljeholmen. När jag bytte jobb och flyttade upp till Dalarna ville jag inte sälja den trots att behovet av den inte blev lika stort, den tog ju ändå så liten plats att den fick följa med flyttlasset :-)
Nu använder jag den bland annat till om jag vet att det ska bli dåligt väder, då kan jag cykla till jobbet på morgonen och ta bussen hem med cykeln i handen om det ösregnar på eftermiddagen. Två växlar räcker långt.
Jag kan också hålla med om att det är en kvick och stabil liten rackare, men några systemkassar eller pizzakartong på styret är inte att rekommendera. Jag har inte testat frontväskan som finns som tillbehör, exempelvis den snygga från Carradice:
http://www.carradice.co.uk/index.php?page_id=product&under=type&product_id=17
Men det skulle vara trevligt med navväxel istället för utanpåliggande och slippa alla vajrar som skaver på lacken. Moulton har ju en snygg remdriven med Sturmey-Archers 2-växlade Kick-shift-nav:
http://www.moultonbicycles.co.uk/models/TSR2.html
En av baksidorna med Brompton är att man näst intill är tvingad att köpa genom lokal återförsäljare, då de har någon märklig prispolicy så att man inte kan köpa en via en utländsk nätbutik och samtidigt har alla återförsäljare samma pris. Reservdelar blir därmed dyrt att införskaffa då nästan allt är special.
Men jag säljer den inte för det, +1 på Brompton (och Moulton som jag inte har testat)