Träningspolare för VR sub10 04:30

MattiasA

Ny medlem
Träningspolare för VR sub10 04:30
Tjena

Tänkte kolla om det finns några som vill träna lite tillsammans i Stockholm inför VR som har samma starttid (eller kan tänka sig att byta om det nu är möjligt)?
Tanken är att öva klungkörning så att man blir ett gäng som kan hänga ihop hela vägen. Förstår att det finns en hel del snabba klungor att hänga på vid den här starttiden men är tempot fel känns det bra att kunna köra tillsammans i en mindre klunga tills man hittar nästa.

Blir premiär för VR för min del så jag vet inte om upplägget verkar vettigt/onödigt?
Om inte annat är det roligare att träna fler..

Testade snabbpasset på Färingsö men där blev man ju löjligt ifrånåkt... Dom grabbarna har å andra sidan något högre ambitioner..

Har även tänkt att köra Carrera Vårklassiker och Roslagsvåren.


- Mattias
 
Träningspolare för VR sub10 04:30
Hofvets träningar är bra annars.
http://fredrikshof.se/1006
Dom brukar dela upp sig i olika grupper med olika tempo.
Oftast organiserad klungkörning varvat med fartsträckor där man kan leka lite tävling om man har lust (alla väntas alltid in dock).

Edit:
Informationen på sidan är inte komplett dock. Tex helgträningarna från Farsta har både snabb- mellan- och lugna grupper (och tex inte bara nybörjarpass som man kan tro när man läser på sidan).
 
Senast redigerad av en moderator:
Träningspolare för VR sub10 04:30
Just 04:30 gruppen är ju den snabbaste av alla snabba grupper...
Att få nån dit lär det vara kö.....
Antagligen den grupp även flest myglar sig in i..Samt flest rakade ben finns i...


07:30 som sluttid hade flera förra året från denna "mytomspunna" grupp..
Roger
 
Träningspolare för VR sub10 04:30
OK tack för svar. Får testa o köra med Hofvet..

Låter som 04:30 inte är nån bra grupp om man ska köra på sub10? Bättre för toksnabba åkare?

- Mattias
 
Träningspolare för VR sub10 04:30
Fast nu verkar som om många av de snabba i 4:30 gruppen, kommer att starta 4:46, t ex många starka från Avesta och legenderna Bernt Johansson och Sven-Åke Nilsson.
/Patrik
 
Tillbaka
Topp