Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Var det senaste jakten du deltagit vid?
Klockan är åtta och ur den gråa bilens öppna baklucka delar pappa Tom Englund ut vapen åt sina barn.
Amanda får sitt konfirmationsgevär, en Tikka 308 kaliber med kortare kolv än standard, en dammodell. Anton har inget eget gevär, men tar det som pappa ger honom.
| År | Antal omkomna |
|---|---|
| 2010 | 266 |
| 2011 | 319 |
| 2012 | 285 |
| 2013 | 260 |
| 2014 | 270 |
| 2015 | 259 |
| 2016 | 270 |
| 2017 | 252 |
| 2018 | 324 |
| 2019 | 221 |
| 2020 | 204 |
| 2021 | 210 |
Färre vådaskjutningar
Trots att sådana incidenter förekommer tyder statistiken på att de dödliga jaktolyckorna blir allt färre. Under 1983–2008 inträffade i snitt 1,9 dödliga vådaskjutningar vid jakt per år.
Efter 2008 finns inga säkra siffror, eftersom Socialstyrelsens dödsorsaksregister utgår från vapenslag, inte relationen till jakt. Under 2013–2017 avled fem människor efter skott av gevär, hagelbössa eller tyngre vapen – men i de siffrorna räknas även icke jaktrelaterade skott in.
- Det verkar som att det fortsätter att minska, säger Mensura Junuzovic.
Pappan lever med andra ord genom sina barn.Det låter ju jävligt amerikanskt för att vara finskt.
Ungefär som när ungarna tävlar i cykel.Pappan lever med andra ord genom sina barn.
Inte så konstigt egentligen. 1985 infördes kravet på jägarexamen för att kunna erhålla vapenlicens, så sedan dess har alla som erhåller licens genomgått utbildning i säker vapenhantering på ett helt annat sätt än tidigare. I takt med att de som fått sina licenser innan dess droppar av så lär risken för olyckor minska, även om det såklart är omöjligt att nå ner till noll.Alltid tragiskt med dödsolyckor, men som vanligt är det roligare att raljera om specifika grupper. (Jag är skyldig till det jag med. :) )
Jakten är i alla fall nära att realisera "nollvisionen" på riktigt.
Hur många dog i trafiken?
![]()
Statistik över vägtrafikolyckor - Transportstyrelsen
Här hittar du statistik för tidigare år och preliminär statistik för innevarande år på nationell och regional nivå. Statistiken uppdateras månadsvis i mitten av e...www.transportstyrelsen.se
Omkomna 2010–2021
År Antal omkomna 2010 266 2011 319 2012 285 2013 260 2014 270 2015 259 2016 270 2017 252 2018 324 2019 221 2020 204 2021 210
Svårare att hitta årlig statistik på jaktolyckor med dödlig utgång men det finns ett snitt på 1,9/år:
![]()
Mänskliga faktorn oftast bakom jaktolyckor
Den mänskliga faktorn är den vanligaste orsaken till dödliga jaktolyckor – antingen att vapnet hanteras olämpligt eller att en människa förväxlas med ett djur.www.gp.se
Undrar hur länge det skulle vara tillåtet för oss att cykla i skogen om det dog 1.9 per år pga mtb-krock.Alltid tragiskt med dödsolyckor, men som vanligt är det roligare att raljera om specifika grupper. (Jag är skyldig till det jag med. :) )
Jakten är i alla fall nära att realisera "nollvisionen" på riktigt.
Hur många dog i trafiken?
![]()
Statistik över vägtrafikolyckor - Transportstyrelsen
Här hittar du statistik för tidigare år och preliminär statistik för innevarande år på nationell och regional nivå. Statistiken uppdateras månadsvis i mitten av e...www.transportstyrelsen.se
Omkomna 2010–2021
År Antal omkomna 2010 266 2011 319 2012 285 2013 260 2014 270 2015 259 2016 270 2017 252 2018 324 2019 221 2020 204 2021 210
Svårare att hitta årlig statistik på jaktolyckor med dödlig utgång men det finns ett snitt på 1,9/år:
![]()
Mänskliga faktorn oftast bakom jaktolyckor
Den mänskliga faktorn är den vanligaste orsaken till dödliga jaktolyckor – antingen att vapnet hanteras olämpligt eller att en människa förväxlas med ett djur.www.gp.se
Vid Erstavik finns ju jakttorn så där jagas nog, sen vet jag inte om det jagas just älg.Jagas det i "friluftsområdena": Nackareservatet, Lovön och Ursvik?
Antal jägare har minskat vilket väl bidrar.
Nämns knappt? Jag vill minnas det var väldigt mycket fokus på säkerhet både teoretiskt men också praktiskt. Sen är jägarexamen både en kurs i säker vapenhantering och fauna och att man ska kunna skjuta hyfsat bra.Tror knappast det är jägarexamen som är anledningen till minskade vådaskjutningar, den är närmast rena skämtet och det finns snabbkurser där personer som aldrig tidigare hållit i ett vapen får sin examen efter två dagars träning och utbildning. Viktiga saker som kulfång nämns knappt ens utan fokus ligger på jaktfrågor som att känna igen olika fåglar och jakttider.
Nu får vem som helst tillstånd att skaffa upp till fem gevär efter att ha fått sin "jägarexamen", tidigare krävdes det att man kunde visa att man hade jaktmark att jaga på vilket jag tycker var långt mycket bättre än dagens system.
Jag tror antalet olyckor minskat på grund av dels en allmänt ökad säkerhets- och trygghetsmentalitet i samhället och sen mycket på den tekniska utvecklingen med mobiltelefoni och spårningsutrustning samt att man inte dricker sprit på passen i samma utsträckning som förr.
Har de skjutit av varandra?Antal jägare har minskat vilket väl bidrar.
Jag tror antalet olyckor minskat på grund av såna här varningstrådar.
Har de skjutit av varandra?
Ja, jag vill också minnas att det var ganska mycket fokus på det, utöver att det som du säger är en bred utbildning som nog sorterar bort de värsta stolpskotten. Men visst, det fanns säkert oseriösa utbildare tidigare, men sedan Naturvårdsverket tog över proven så är det tydligen endast ca 50% av de som försöker som faktiskt klarar sig.Nämns knappt? Jag vill minnas det var väldigt mycket fokus på säkerhet både teoretiskt men också praktiskt. Sen är jägarexamen både en kurs i säker vapenhantering och fauna och att man ska kunna skjuta hyfsat bra.
Väljer man bort skjutvapen så är det nog en bra kompromiss. Träning gynnar ju även hälsan!Ungefär som när ungarna tävlar i cykel.