*Växel-problem*

Devotional

Ny medlem
*Växel-problem*
Hej!Jag är relativt ny inom detta med cykling och mountainbike.Men jag har iaf ett problem som jag hoppas få hjälp med på forumet.

Det är så att när man är ute och cyklar,så hoppar plötsligt växeln ur sitt läge,och sedan tillbaka igen.Sedan kan man cykla några kilometer igen,för att detta skall upprepas.Detta gäller för alla växlar,men mest på de högre som 11:an och upp till 21:an.

Är det någon som kan förklara på ett enkelt sätt hur man skall fixa detta??Vart skall man skruva t ex?

Är ny på detta,så ett enkelt och lättförståeligt svar uppskattas.

Cykeln är en 21 växlad Greenfield,med Shimano växlar.

Tack på förhand.

Mvh,

/Devotional.
 
*Växel-problem*
Till att börja med, så har du har 7 växlar bak och tre klingor fram. Alla 21 växlar existerar bara i teorin, rent praktiskt så används kanske bara ca 10-12st då många lägen överlappar varandra.

När du använder mellanklingan fram så kan du använda alla 7 bak, men försök undvika att använda tunga växlar bak med lilla klingan fram och undvik även att använda lätta växlar bak med stora klingan fram. Detta pga att kedjan löper då väldigt snett/diagonalt, det sliter på både kedja, kassett och framklingor och kan även skapa problem med att växlarna hoppar så som du beskriver det.

Om det nu inte är så som jag skrev ovan, så kan du ta och prova justera växelvajerjusterskruven på det bakre växelreglaget som sitter på styret. Skruva in den ett halvt varv, prova cykla. Hjälper det inte så skruva ett halvt varv till, blev det sämre? Skruva åt andra hållet. Lycka till!

/Leo
 
*Växel-problem*
Hej Leo.Tack för de fina tipsen.Men jag fattar inte riktigt vad du menar när du säger att man skall skruva på reglaget uppe vid styret?Jag trodde det var någonstans nere vid växlarna vid bakdäcket man skulle justera?

Om du vill så kan jag kanske meila dig bilder på min cykel,så du ser exakt hur det ser ut?

Tack på förhand.

Mvh,

/Mikael.
 
Senast redigerad av en moderator:
*Växel-problem*
Klicka på nedanstående länk. Jag gjorde en liten beskrivning på hur man justerar bakväxeln i vintras. Hoppas att den är begriplig. Det finns i alla fall en del bilder som visar hur man gör. Lycka till, om du inte fattar så kan du skicka ett meddelande till mig så kan jag försöka förbättra beskrivningen.

Justeringsbeskrivning bakväxel:
http://happymtb.org/forum/read.php/1/180310
 
*Växel-problem*
Hej! Det behövs inga bilder. Det ska finnas en justerskruv vid växelreglaget, där växelvajern går in i reglaget så ska det vara en svart "plasthylsa" med räfflor, vrid på den ett halvt varv åt något håll och prova växla därefter. Det finns även en liknande "plasthylsa" vid bakväxeln, men det är lättare att skruva på den vid styret.

För mer info och bilder på hur du ska göra kan du kolla på Park Tool's hemsida, de har en hel cykelmekarhandbok där, med klickbara bilder och allt. Spana in: <http://www.parktool.com/repair/>

/Leo

 
*Växel-problem*
Inte för at göra reklam men cykloteket har en bra bok (Mekhandboken eller nåt sånt) för såna här problem.
Är relativt newbe själv så den har hjälpt mig en hel del.
Sen har det två små grå suttit i varsin solstol med paraplydrinkar iblans så man försökt ställa växlar med hojen uppochner osv..
Viktiga är att man ger sig på dom tills del blir löst och att lära sig av sina misstag tycker jag....
Sen har jag märkt att vissa hojar a'la biltema inte går att få perfekta hur många timmar man än lägger och skruvar fram och tillbaks - tur att man inte har en sån längre :)
 
*Växel-problem*
Hej igen Leo.Tack för det fina tipset ang. att skruva på plasthylsan vid handtaget.Det verkar som det blivit något bättre.Har tatt en tur och skruvat hylsan mot mig ett par tre hack.Är det bara att testa sig fram eller?Är det bara på höger sida man behöver skruva eller?

Det verkar som det blivit bättre på det sättet att det går längre tid mellan "växelurhoppningarna".

Känner mig inte så inne på detta,så det bästa kanske vore att åka till en cykelaffär och få det riktigt inställt eller?

Har köpt cykeln ny utav en person som endast i all hast verkar ha skruvat ihop den för att få sålt den(till mig).Den fungerar jättebra annars,och jag är supernöjd med denna hojen.Vore skönt om man bara kunde få justerat detta lilla problem.oerhört störande när man har fått upp ett bra tempo,och sedan hackar det till i tramporna......

/Mikael.
 
*Växel-problem*
Ja, bara på höger då det är bakväxelreglaget, eftersom det var bak det hoppade som du sa. Bara att testa sig fram, exakt så gör man. Skruva lite till, du märker när inställningen är rätt, när det slutar rassla/hoppa.

/Leo
 
*Växel-problem*
Du kan ju titta på bakväxeln om det övre kugghjulet som sitter på växeln ligger snett i förhållande till dreven i kasetten bak. Bakväxelns kugghjul ska ligga så rakt under dreven som möjligt för att det inte ska hoppa. Det är detta du ställer in med skruven som Leo beskrev.
 
*Växel-problem*
har du böjt växel örat så kan man få problem med växlarna.
deta på grund utav att hela växel siter snät och lutar åt något håll.
bara ett tips att kola up det ;D
 
*Växel-problem*
Kolla oxo om kasetten (drevpaketet på baknavet) sitter fast/rakt. Jag hade nyligen problem liknande dina, med att kedjan tjuvväxlade bak. Gick inte att justera med nämnda skruvar. Märkte vid närmare efterforskning att kasetten var "glapp". Plockade isär och försökte fixa problemet, men det lyckades inte. På cykelverkstaden konstaterades att "bodyn havererat" ("bodyn" är innehållet i baknavet).

Med ny body och 500+ SEK mindre i plånboken går nu växlandet som en dans igen.
 
*Växel-problem*
Ok.Skall kolla upp allt detta.Kul med så många som svarar när man är ny här på forumet.Hoppas att man får lika snabba svar nästa gång man behöver fråga om något.

Mvh,

/Devotional.
 
Tillbaka
Topp