Vilken MTB till 7-åring?

Vilken MTB till 7-åring?
Vilken MTB till 7-åring?
Jag kör med vanlig 35mm /31.8mm styrstam för mtb. Ont om 25mm korta.
Kör med shims istället så vi har hela familjen på samma standard.
 
Vilken MTB till 7-åring?
Fanns fina grejor om man inte vill såga

Annars var det nog dessa som jag tänkte på

Ja, min son kör med denna Procraft.

Vet inte om dom är elegantare, silverfärgad emellan svart stam och styre, men hur fulare hur bättre på en cykel som parkeras ute i stan.
 
Vilken MTB till 7-åring?
Hej.
Jag har tre barn som tycker d e kul att cykla. Inga mtb-entusiaster, utan mest fart-o-fläkt-entusiaster. Ålder på barnen e 9-14 o två yngsta e pojkar. Jag har byggt deras cyklar o således rekommenderar jag att bygga. Men, fattar att inte alla har lust, tid eller tid att lära sig, så mitt råd är att inte köpa en för stor cykel om barnet (eller du vill att barnet) ska cykla i skog. Hellre en för liten än för stor, till att börja med. Med betoning på "till att börja med". Du kommer själv upptäcka när barnet e stadigare, snabbare, starkare - barnets förmåga överstiger cykelns, och då e d dax att skaffa nästa. För ett 130 cm långt barn hade jag valt en 24", men inte vilken somhelst såklart. Och här kommer vi till frågan om hur mycket du e villig att lägga ut på en mtb, eller en barncykel som ser ut som mtb. Det är stor skillnad på dom två. En dyrare är inte nödvändigtvis bättre. Allt beror på komponenter. De flesta barncyklar, som ser ut som mtb, är i stort sett likadana. Vill du ha en sån så ska du välja en som barnet själv tycker e snyggast. Vill ditt barn cykla i skog på en bra cykel, så e d du som förälder som ska välja.
Helrätt, det bästa är att barnet får "maxa ut" varje hoj innan man byter den. Annars kan utvecklingen stagnera kraftigt eller utebli om man går på en stor hoj som bara blir klumpig och leder till felaktig teknik/rädsla.
 
Tillbaka
Topp