Sixten Fors
Aktiv medlem
Wheelproject.com?
Nu är det vare sig en vinterpendlare eller kolfiberfälgar som var på tapeten. Utan XC-hjul med alufälg för rådjursstig.
Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
HåkanC sa:Styrkan hos även en 1,5mm eker, tex Sapim Laser eller DT Revolution, räcker mer än väl för även ett hjul med hårt spända ekrarSixten Fors sa:* Sapin Race 2.0-1,8-2,0 mm är utmärkt val av ekrar. Skulle du välja Sapim D-Light 2.0-1,65-2,0 mm istället (alla ekrarna) blir hjulen 60 gram lättare (från 374 till 314 gram ekervikt i hjulen). Jag skulle inte byta till D-Light som är en klenare eker. Spara 60 gram på något annat än ekrarna.
glöm inte att sträckgränsen ligger på nästan 2kN
Däremot kan det vara svårt att bygga hjul med hårt spända ekrar som är så tunna, därför kan det vara bra att använda tjockare (>1,6mm) på åtminstone höger sida bak och vänster fram.
Sixten Fors sa:* Symmetric/standard är rätt, ingen tvekan. Förskjuten fälgbana är till för konstiga cyklar från Cannondale.Som Jensen skriver: Asymmetriska fälgar erbjuder många fördelar även för andra cyklar än C-daleJensen sa:Varför skulle en asymmetrisk fälg vara bättre för en cannondale?
Se bilden nedan
Bild från: http://www.noxcomposites.com/technology
/Håkan
Jag nämnde Cannondale eftersom det är svaret på varför det finns två val på WP's ordersida.Jensen sa:Men Sixten, nu är det ju så att detta är ett öppet forum, det är inte DITT forum även om du ofta verkar tro det (eller i alla fall bete dig som att det du säger är lag och alltid det rätta valet). Det var du själv som blandade in cannondale genom att nämna det i ett sammanhang där du inte hade behövt det, och genom ett otydligt inlägg. OM du vill hålla ett samtal ostört och privat så finns det en PM funktion. men det är klart, då får inte alla andra se alla dina "rätta svar".
Men du kan vara lugn, ska inte "besudla" denna tråd med nått irrelevant, men bara trött på din ton som på senare tid blivit väldigt domderande, på gränsen till elak.
pennan sa:https://www.wheelproject.com/index....h=61_62&product_id=575&sort=p.price&order=ASC
ok xc hjul till en 80kg gubbe?
pennan sa:har du provat båda mailadresserna?
E-Mail: pwb.cycling1@gmail.com, info@wheelproject.com
här är ägarens egen sida http://www.wojczal-bike.pl/index.php?route=information/contact
Pawel Wojczal
polskt landsnr+ tel: 533 075 100
Snakepit sa:Uppdatering: Testade de två mailadresserna som fanns på den polska hemsidan, small bara till så hade jag svar att hjulen skulle skickas idag.
Ett tips om den internationella kontaktvägen inte ger något :)