Sweden Bike Expo är Sveriges största cykelmässa. HappyMTB var där och kollade in nyheter, cyklar och prylar.
Text, foto och video: Anders Jansson (aj@happymtb.org)
För tredje året i rad slog Bike Expo upp sina portar på Kistamässan strax utanför Stockholm. Nytt för i år var att den tidigare enbart helgöppna mässan utökats med en dag. Halva fredagen var vigd åt branschfolk medan eftermiddagen öppnades upp för allmänheten. Att suget efter nya prylar är stort märktes på den kö av vardagslediga besökare som bildades strax innan mässan öppnade. Lördagen var precis som tidigare år den mest välbesökta dagen och det var tidvis rejält tjock av mässbesökare i montrarna. Söndagen började lite trevande men när alla morgontrötta vaknat kring lunch fylldes mässan allt mer. Totalt 8000 personer besökte mässan under de tre dagarna.
Med drygt 100 utställare på plats i mässhallen var omfattningen i stort sett som ifjol. Några nya utställare hade tillkommit och några hade försvunnit. Bike Expo är tänkt att vara en tillställning för all sorts cykling så utbudet är rikligt blandat. Cykel- och tillbehörsutställare blandas med tävlings-, event- och researrangörer. En hel del cykelbutiker erbjöd (ut)försäljning av cykeldelar, tillbehör och kläder.
Mässan innehöll även en aktiv del med testbana för provcykling samt uppvisning av trial och enhjulingar. Det var dock inte bara på testbanan det cyklades. Även inne bland montrarna trampades det för fullt på testcyklar och trainers. Förutom äran att bli inofficiell svensk mästare i watt-cykling erbjöd utställare priser till de som tog i mest.
Några större nyhetslanseringar presenterades inte på Bike Expo. Den som följer cykelbranschen via www och tidningar har redan läst om den mesta som kommer till 2015. Mässan är dock ett bra tillfälle att få se och klämma på prylarna i verkligheten för första gången.
Vad fick då besökarna se? Vi spanade in lite av det som är på gång till 2015.
Hjulformaten har satt sig
Förra året var 27,5 det stora dragplåstret i montrarna och som många gärna skyltade med. Under året har 27,5 etablerat sig ordentligt och är nu tillsammans med 29 de rådande hjulstorlekarna. I stor sett alla tillverkare har de båda storlekarna i sina sortiment och därmed har nyhetsvärdet kring själva hjulstorleken helt försvunnit.
Det finns dock fortfarande en osäkerhet bland vissa konsumenter om vilken storlek som passar dem bäst. Svaren från utställarna är inte heller alla gånger glasklar. Vissa menar att kroppslängden ska avgöra hjulstorlek medan andra menar att det är terrängen som bestämmer. Så för och nackdelar med 27,5 och 29 kommer säkert att stötas och blötas framöver så länge som formaten existerar.
26 då kanske någon undrar över. 26 finns fortfarande kvar men är helt ute som volymmodell hos de stora tillverkarna. 26 återfinns främst hos långslagiga DH-riggar och hos vissa lågprismärken vars utveckling ligger lite efter. Men det är säkert bara en tidsfråga innan 26 är borta även där.
Feta däck kommer stort
2015 blir ett fett år. Från att ha varit lite av en nischprodukt hittar Fatbikes ut från allt fler tillverkare. Det märktes även på Bike Expo. Många cykelutställare kunde visa upp något fett i montern vilket gav besökarna tillfälle att på allvar bekanta sig med med den ”nya” cykeltypen.
Fatbikes med sina 4-5 tum breda däck har tidigare ofta förknippas med snö och mjuka underlag vilket är helt förståeligt med tanke på de breda däckens bärighet. Cyklarna fungerar dock bra på barmark och stigar då de stora däcken ger fjädring på stökiga underlag, även om all form av dämpning saknas. För att passa skogen ännu bättre kommer allt fler tillverkare med mer stig-inriktade Fatbikes som får geometrier för mer teknisk terräng.
Enduro trenduro
En cykelkategori som seglat upp ordentligt i popularitet det senaste året är Enduro. I stort sett alla MTB-märken kan erbjuda en 27,5 eller 29 i antingen kolfiber eller aluminium med lämplig slaglängd och de rätta vinklarna. Det handlar dock inte bara om speciella cyklar utan även kläder, hjälmar, ryggsäckar, skor med mera anpassas till att vara Enduro.
Tävlingsformatet Enduro lockar även till sig en hel del traditionella XC-cyklister. En av de som fastnat för disciplinen är Sveriges bästa MTB-cyklist Emil Lindgren.
Elcyklar i massor
Landsvägscyklar, MTB, Fatbikes och enduro i alla ära. Den absolut största kategorin cyklar på Bike Expo utgjordes av elcyklar. Vart blicken än vändes på mässan så fanns där en elcykel. Det gavs även möjlighet att få cykla med elcyklar på provbanan, vilket många besökare sågs göra med stor behållning.
Elcyklar för citycykling och pendling har funnits sedan en bra tid tillbaka och blivit ett naturligt inslag i stadsbilden. Det som kommer stort till 2015 är elcyklar för MTB. Många av de traditionella MTB-märkena satsar stort och utvecklar elmodeller parallellt med normala trampdrivna cyklar.
Tillverkarna försöker även få en bredare målgrupp att börja elcykla. Tidigare har fokus mest legat på att hjälpa äldre och lite mer åksvaga cyklister uppför backarna. Nu vill tillverkarna få en mer modern och sportigare bild av elcyklar för att även ungdomar ska börja cykla med el. Om de märkt av att unga av idag kräver assistans för att komma ut och röra på sig låter vi dock vara osagt.
Ett steg på vägen är att göra designen mer tilltalande.Tidigare har elcyklar bitvis varit riktiga ruggiga skapelser vars utseende lämnat rejält mycket att önska. Som ett led i detta går allt fler tillverkare över till centralt placerad mittmotor vilket ger ett mer integrerat utseende än motorer i naven, som ser mer eller mindre påhängda ut i efterhand. Bosch som tidigare varit dominerande inom mittmotor börjar nu också att få konkurrens. Märken som Yamaha, Shimano med flera vill gärna vara med i leken. På grund av sin konstruktion kräver mittmotor speciella ramar. Någon gemensam monteringsstandard finns dock inte så alla motormärken monteras i sina speciellt avsedda ramar.
Många riktiga cyklister hyser dock en viss aversion mot elcyklar. Cykelpendlare känner sig kränkta av elcyklister på cykelbanorna och skogscyklister vill inte ha ut dessa ”monster” på stigarna då de är rädda för att konflikterna med andra grupper riskerar att öka.
För cykelbranschen är dock elcyklar mycket välkommet. Omsättningen för elcyklar har ökat rejält på vissa marknader och är till och med högre jämfört med vanliga traditionella cyklar. Utan kundernas intresse för el hade många lokala cykelbutiker fått packa ihop och lägga ner sin verksamhet.
Elektronik i skogen
En något mindre kontroversiell elanvändning i skogen är de elektriska komponenter som kommer till 2015. För första gången finns nu elväxlar för MTB. Shimano presenterade sin elektriska XTR i våras och på Bike Expo fanns gruppen till allmän beskådan att klämma på och prova på trainer.
Av intresset att döma så verkar elväxlar vara en välkommen, om än lite dyr, konkurrent till mekaniska växlar.
Röster om Bike Expo
Årets Bike Expo har fått lite blandad kritik. De utställare vi talade med kände sig nöjda med mässan. Närheten till Stockholm innebär ett stort upptagningsområde för både normala vardagscyklister och mer cykelfrälsta, vilket ligger helt i linje med Bike Expos breda utbud.
Bland besökarna är intrycken lite mer blandade. Många är nöjda efter att fått se nyheter och klämma på sitt favoritmärke. Andra upplever mässan som något sämre än tidigare år. Mest beroende på avsaknaden av vissa märken och företag. För trots sitt breda utbud speglar mässan inte riktigt cykelmarknaden i Sverige. Många populära märken som finns att se i butiker runt om i landet finns inte representerade på mässan.
Några av de märken som är med saknar dessutom närvaro från tillverkaren eller svenske distributören. De representeras istället av någon cykelbutik som för märket. Även om butiksrepresentanterna är kunniga och pålästa så vill säkert många besökare komma lite närmare ”källan” med sina frågor och funderingar. Att besöka en mässa ska vara lite mer än ett besök i den normala cykelaffären.
För förstagångsbesökaren kan Bike Expo säkert upplevas som något nytt och spännande. De som besökt mässan i alla dess tre år vill säkert se att något nytt händer till nästa år för att de ska komma tillbaka.






