Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
För att inte tala om den som kom på idén att bygga Spånga.Bygga spång, vilket jävla ingrepp i naturen.
Va väl nån jäkel som som vill segregera, utesluta och ha Spånga för sig själv . Dom andra fick hålla till i Rinkeby ..För att inte tala om den som kom på idén att bygga Spånga.
Hör det inte till kista? Är väl Tensta som hänger ihop med spånga.Men Rinkeby ligger väl i Spånga?
Utredningen ser jättebra ut. I kombination med bötesfällning av cyklister utanför leder och som inte visar hänsyn på delade ytor kan det bli bra.Läser man på hellasgårdens hemsida så pratar dom mer om en led ska godkännas. ”I fjol blev en gedigen utredning – Cykelledsutredning Nackareservatet av Ekogruppen – klar och signaler som vi nyligen fått från Stockholms stad ger oss hopp om att cykelleden, som kommer att bjuda in till stigcykling från Hammarby sjöstad, Hammarbyhöjden, Björkhagen, Kärrtorp, Bagarmossen och Skarpnäck och passera bland annat Hellasgården, kan bli klar redan i år.”
Ska polisen börja patrullera i skogen eller kan andra vakter få befogenhet att utdela böter?Utredningen ser jättebra ut. I kombination med bötesfällning av cyklister utanför leder och som inte visar hänsyn på delade ytor kan det bli bra.
Det bör rimligtvis utkontrakteras till Sörmlandsleden. Dela ut ett bötesblock till varje vandrare.Ska polisen börja patrullera i skogen eller kan andra vakter få befogenhet att utdela böter?
I Jämtland har länsstyrelsen utsett naturvårdare med rätt att bötfälla (at least by proxy).Ska polisen börja patrullera i skogen eller kan andra vakter få befogenhet att utdela böter?
Japp, det är hög tid att börja bötfälla alla jävla vandrare som sliter sönder stigarna och hundägare som struntar i koppeltvång. Fast mest av allt önskar jag böter för irrelevant gnölande om aktiviteter som är fullt lagliga, samt uppmålande av skräckscenarier som i verkligheten inte existerar.I Jämtland har länsstyrelsen utsett naturvårdare med rätt att bötfälla (at least by proxy).
Så ja. Det vore toppen. Böter enda sättet att få bort vandalerna som jag ser. Helt oacceptabel situation som den är
Fast när det kommer till koppel förefaller det omöjligt att blidka människor i allmänhet; när jag låter jycken röra lite på sig utan koppel blir det ett herrans liv; när jag är ute och rastar min sub iförd koppel blir det ett herrans liv. Det är inte lätt att göra rätt. ?Japp, det är hög tid att börja bötfälla alla jävla vandrare som sliter sönder stigarna och hundägare som struntar i koppeltvång. Fast mest av allt önskar jag böter för irrelevant gnölande om aktiviteter som är fullt lagliga, samt uppmålande av skräckscenarier som i verkligheten inte existerar.
Jag är otroligt nyfiken på hur denna bötfällning kommer gå till i praktiken.Böter? Hagelbrakare har utlovats
?? Samhället är uppbyggt av en massa regler och sanktioner, inte så konstigt.Jag är otroligt nyfiken på hur denna bötfällning kommer gå till i praktiken.
Ebba 60 år med erfarenhet från skogsmulle och scouterna ska stoppa 5 testosteronstinna mtb cyklister och ge dem böter, jag skulle så himla gärna vara där just då och se hur det hela utspelar sig. Det här kan utan tvivel få plats som en sketch i en komedi på TV. Johan Glans skulle vara klockren i rollen som vakt. Tragiskt att vi har den här patetiska diskussionen överhuvudtaget, fjanteri.
Det är dagsböter på att bryta mot koppeltvång.Japp, det är hög tid att börja bötfälla alla jävla vandrare som sliter sönder stigarna och hundägare som struntar i koppeltvång. Fast mest av allt önskar jag böter för irrelevant gnölande om aktiviteter som är fullt lagliga, samt uppmålande av skräckscenarier som i verkligheten inte existerar.
Även som generellt välvilligt inställd till cykling och cyklister är det svårt att uppbåda någon som helst sympati för stigcyklisternas sak i den här tråden.
Jag tror du måste ha blandat ihop den här tråden med nån annan, då det är tillåtet att cykla i skogen och på sörmlandsleden (utom på ställen där förbud råder av skäl som har med leden som sådan att göra).Det är dagsböter på att bryta mot koppeltvång.
Liksom att cykla där det inte är tillåtet eller inte agera med tillbörlig aktsamhet i trafiken. När detta blir ett problem så ökar beivrandet. Jag tror att tålamodet är väldigt nära att ta slut med folk som beter sig. Hoppas.
Där är du i vägen och bromsar upp bilisterna. Om man nu måste cykla är det bäst att hålla sig på trainern, där stör man ingen annan ?Det finns ju en massa fina vägar att cykla på?
Säg det till mina stackars grenar efter ett av mina 90-minuterspass på balkongen. För att inte tala om när jag sparkar igång min gamla Tacx Neo - då här halva än att det är cykling på gång. ??Där är du i vägen och bromsar upp bilisterna. Om man nu måste cykla är det bäst att hålla sig på trainern, där stör man ingen annan ?
Är det du Lavskägge?Säg det till mina stackars grenar efter ett av mina 90-minuterspass på balkongen. För att inte tala om när jag sparkar igång min gamla Tacx Neo - då här halva än att det är cykling på gång. ??
Jag gör mig dessvärre inte alls i skägg.Är det du Lavskägge?
Intressant teori. Vi har alltså inte några problem alls i samhället eftersom det alltid bara är en liten missnöjd klick som hörs mest och tycker att något är ett problem. Majoriteten skriver ju inga insändare och är därmed nöjda. Det ska jag lägga på minnet.Bara för att några få skriker sig hesa betyder inte att det är ett stort problem.
Det är alltid så att de som är missnöjda med något hörs och syns hela tiden medan de som inte har något att klaga på inte hörs och syns vilket resulterar i att ”problemet” verkar större än vad det egentligen är.
Det är sällan man läser nyheter eller insändare som tar upp något positivt helt enkelt för att det har sämre nyhetsvärde än något negativt.
Att det skulle finnas något reellt problem med att det cyklas i våra skogar runt om i landet är bara något som finns i några fås huvuden.
Då finns det inget problem från början, för det är bara en liten klick av vandrare som vill förbjuda cykling.Intressant teori. Vi har alltså inte några problem alls i samhället eftersom det alltid bara är en liten missnöjd klick som hörs mest och tycker att något är ett problem. Majoriteten skriver ju inga insändare och är därmed nöjda. Det ska jag lägga på minnet.
Ex.vis borde det inte vara något problem att Sörmlandsleden vill förbjuda cykling eftersom det bara är några få cyklister som rasar över det.
Din tolkning visar bara på att du inte ens försöker förstå vad som skrivs. Här diskuteras konfrontationer i skogen mellan olika brukare och du applicerar glatt resonemanget på samhället i stort. Försök hålla dig till ämnet som diskuteras tack.Intressant teori. Vi har alltså inte några problem alls i samhället eftersom det alltid bara är en liten missnöjd klick som hörs mest och tycker att något är ett problem. Majoriteten skriver ju inga insändare och är därmed nöjda. Det ska jag lägga på minnet.
Ex.vis borde det inte vara något problem att Sörmlandsleden vill förbjuda cykling eftersom det bara är några få cyklister som ylar och rasar över det. Folkmajoriteten säger inget alls och tycker därför att det är bra med förbud.
Det finns ju en massa fina vägar att cykla på?
Haha, nån grinar i chatten att markägarna sätter upp bommar på sina privata vägar ”så det blir för långt att parkera bilen och gå ner till havet”?![]()
Avgifter och stängsel stänger ute vanligt folk
Rädda allemansrätten innan det är försentwww.aftonbladet.se
Allemansrätten urholkas, strandskyddet är på väg att upphävas och äganderätten skall förstärkas i markägares favör. Det går onekligen utför...![]()
Avgifter och stängsel stänger ute vanligt folk
Rädda allemansrätten innan det är försentwww.aftonbladet.se
Var helt övertygad om att du hade rätt eftersom allemansrätten inte är motoriserad, men verkar faktiskt mer komplicerat än så fast då rör det strandskydd och miljöbalken och inte allemansrätten.Haha, nån grinar i chatten att markägarna sätter upp bommar på sina privata vägar ”så det blir för långt att parkera bilen och gå ner till havet”?
De får nog ta och läsa på lite vad allemansrätten innebär…
Det är antagligen för att vägsamfälligheten får statsbidrag för vägunderhållet, då måste vägen vara öppen för allmänheten.Var helt övertygad om att du hade rätt eftersom allemansrätten inte är motoriserad, men verkar faktiskt mer komplicerat än så fast då rör det strandskydd och miljöbalken och inte allemansrätten.
![]()
Omplacerad vägbom ställer till det för badgäster | Sveriges Radio
Markägare flyttade en vägbom i Kyrkviken vid Haknäs i Knivsta kommun så att en parkering inte längre är tillgänglig för allmänheten. Magnus Malmström, miljöinspektör på Knivsta kommun, har anmält att bommen ska tas bort då allmänheten ska ha tillträde till parkeringen. "Är det något som behöver...sverigesradio.se
Visa bilaga 503984
Det gör den inte, däremot kan den hindra att du uppför en anläggning som ändrar allmänhetens tillträde. Dvs har allmänheten tidigare haft tillträde med bil kanske du inte får ändra på det med en bom? I det här fallet var det nåt med parkeringen som kommunen tog upp också.Jag tvivlar starkt på att den texten betyder att strandskyddet garanterar åtkomst med bil på annans mark
Fast du får inte hindra framfart för det som tillåts under Allemansrätten även om du inte erhåller statsbidrag.Det är antagligen för att vägsamfälligheten får statsbidrag för vägunderhållet, då måste vägen vara öppen för allmänheten.
Privat väg (som inte erhåller statsbidrag) sätter man bom för hur man vill, det finns ingen skyldighet att hålla privata vägar öppna för kreti och pleti i motorfordon. Tvärtom är det ju ofta en nödvändighet för att slippa besök av tjuvar i sommarstugan under höst/vinter.
Den paragraf du hänvisar till i strandskyddet har inget med motorfordon att göra, det är allemansrättsligt tillträde (ex.vis till fots) som avses där.