Viktuppgång av cykling
Jag vet visst att det fungerar så. Vi talar inte om "ökat fettingtag" här, utan ökat fettintag OCH minskat intag av kolhydrater. Givetvis fungerar det inte att öka både och.
VM i anekdotisk bevisföring? ? Jag vet en hel bunt utanför Happy som kör lågkolhydratkost. Jag vet också många som slutat (inklusive jag själv, förra gången). Det beror oftast på att omvärlden fortsätter enligt konsensus och att det därför kan vara svårt i praktiken att hålla den kost man vill. Till exempel om man äter ute på lunchen eller om man har en partner eller familj som inte vill äta samma sak som man själv vill. Det beror inte på att kosten inte ger önskvärt resultat, är tråkig eller dålig på något sätt.
Jag har inte hört talas om någon endaste en som slutat med LCHF på grund av komplikationer. Har du?
Du vet att det fungerar så. Du är underbar.
Nä jag vet ingen som orkat med det mer än enstaka månader så inte hört om det. Inte för att jag tror det behöver leda till problem för den delen.

