Hövding 3 skyddar inte heller mot direktträff från fordon med platt front, som till exempel en buss, menar Konsumentverket som skriver att utredningen visar: ”att användare av Hövding 3 inte kan förlita sig på att huvudskyddet ger nödvändigt skydd mot risker i de vanligt förekommande trafikmiljöer där skyddet är avsett att användas och att det förekommit huvudskador i situationer där Hövding 3 borde ha skyddat sin användare”."
Haha, jag bråkade järnet med hövding 2018 på FB för att få dem att erkänna det där med direktträff, det var rätt uppenbart att det var en öm punkt... :)
"Johan Sandström Berättar ni nån stans i er kommunikation att Hövding inte hjälper om man krockar med annan cyklist eller fast föremål? (förutom sekundärt, när man faller till marken förstås) Jag förstår att det är en ovanlig olyckstyp men tror samtidigt att många inte tänker på hur Hövding funkar vid en krock. Gillar er produkt men väljer själv vanlig hjälm på min snirkliga pendlingsväg med backar, mötande cyklister och skymda kurvor.
Skicka meddelande
GillaVisa fler reaktioner · Svara · 21 tim
Hantera
Hövding
Hövding Hej Johan, tack för din fråga och intresse i Hövding.
Hövding är konstruerad så att när Hövding är aktiverad jämför den ditt rörelsemönster med algoritmen 200 gånger per sekund. Det är gjort över 3000 tester på hur cykelmönstret ser ut och rörelsemönster som ligger utanför det normala cykelmönstret, kan Hövding tolka som en olycka och blåser då upp för att skydda dig. Hövding kan inte på förhand veta om du kommer slå i huvudet eller ej och tar alltid det säkra före det osäkra vilket betyder att kolliderar du med en cykel eller fast föremål kommer Hövding alltså lösa ut även om du inte slår huvudet i marken.
Ha en fin dag och cykla säkert.
Med vänlig hälsing/Hövding
GillaVisa fler reaktioner · Svara · 1 tim
Hantera
Johan Sandström
Johan Sandström Tack för svaret, tyvärr blev det ett yxskaft. Min frågan handlar om er kommunikation kring att Hövding inte skyddar vid krock. Ser ut som att ni klistrat in ett standardsvar om felutlösningar.
GillaVisa fler reaktioner · Svara · 1 tim
Hantera
Hövding
Hövding Hej igen Johan, nej det var inget standardsvar utan mer en förklaring hur Hövding är konstruerad och fungerar vid krock och vad det är som gör att Hövding vet när den ska lösa ut.
Med vänlig hälsning/Hövding
GillaVisa fler reaktioner · Svara · 1 tim
Hantera
Johan Sandström
Johan Sandström Ok, men ni är förhindrade att erkänna i text att Hövding inte gör nån nytta vid första smällen om man tex frontalkrockar med annan cyklist eller kör in i en balk vid ett bygge?
GillaVisa fler reaktioner · Svara · 32 min
Hantera
Hövding
Hövding Hej igen Johan, Hövding löser ut på 0.1 sekund så det du nämner är inget vi behöver erkänna eftersom Hövding skyddar även vid ovan nämnda scenario och är en av våra vanligaste registrerade olyckor.
Allt gott och cykla lugnt.
Med vänlig hälsning/Hövding
GillaVisa fler reaktioner · Svara · 14 min
Hantera
Johan Sandström
Johan Sandström Ok, det är inte sant förstås. Utan radar eller liknande är det omöjligt för Hövding med endast rörelsesensorer att lösa ut för en smäll som saknar förvarning. Men jag skulle köpa om ni argumenterade för att det är en ovanlig olyckstyp. Undrar lite om ni inte förstår frågan eller låtsas att inte förstå.
GillaVisa fler reaktioner · Svara · 9 min
Hantera
Hövding
Hövding Med Hänsyn till så kallad direktträff om det är det du menar så står det i vår användarmanual på sidan 78 såhär:
"Det krävs en onormal rörelse i cyklisten vid en olycka för att Hövding ska kunna reagera och blåsa upp. Airbagen i Hövding är fullt uppblåst på ca en tiondels sekund (0,1 sekund). Huvudislag som inträffar innan Hövding har reagerat och är fullt uppblåst, kallas för direktträff.
Exempel på direktträff kan vara en istapp som faller uppifrån, rakt ner på cyklistens huvud, eller om cyklisten cyklar in i en trädgren i huvudhöjd. Direktträff är dock en mycket ovanlig cykelolyckskategori.
Ingen cykelhjälm kan skydda dig mot alla typer av cykelolyckor. I en kollision med motorfordon är påkörningshastigheten alltid en begränsande faktor för vilket skydd en cykelhjälm kan erbjuda. Vid högre hastigheter ökar risken för direktträff samt att cyklisten får andra inre skador – skador som en cykelhjälm inte kan skydda mot."
Mvh/Hövding
GillaVisa fler reaktioner · Svara · 9 min
Hantera
Johan Sandström
Johan Sandström Topp, tack! :)"