Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Vilket avstånd har du inställt på follow me?Lite video då. Ta det för vad det är, ville bara testa främst side track-funktionen. Den funkar inte bra när det svänger men helt ok när det är raksträcka.
Är lite follow-me oxå som jag tycker är den funktion som fungerar bäst med X1. Så länge det inte svänger för mkt eller är för brant och går fort så känns den ganska klockren.
Och som jag sagt tidigare, den är lite yvig i svängarna. Önskar att den kunde gå lite tightare och närmare för att undvika krascher.
Ta fram popcornen...
Det är nog mer det som är tanken.Verkar optimalt för folk som kör trailrunning på vackra ställen typ..
Close/low. Man kan ju tänka sig "lowest" om man kör utför. Ska testa det.Vilket avstånd har du inställt på follow me?
Nja...
Efter ett par öl så kändes revbenet hanterbart och jag blev sugen på en kort testrunda, men jag kan säga redan nu att den är inget jag kommer att ta med mig på cykel häromkring något mer, förutom kanske på nån mysrunda med dottern...Det bara small i tallarna och till slut gick en propeller sönder också, hoppas det finns reservdelar?
Men dottern gillar den på gården, och jag har tidigare tagit ett par löpsteg framför den också och det har funkat fint.
Kan väl släga upp filmerna här sen, ska bara lista ut hur (om ingen kan tala om det för mig?)
Jäkligt bra action där i början, när den zappade mellan stammarna ?Repair Kit - Out of stock... :-(
Lite dumt att höjden ökar med farten, det var tydligen bara en kvist som tog livet av propellern...
Orkar inte ladda upp allt, här kommer dödsklippet:
Edit: OK, ett till då:
Nej vilken farlig prislapp!Åkejj, här kommer nästa drönare till samlingen. FPV den här gången. Detta är insteget till FPV-världen med olika modes från nybörjare till avancerat. När man har kraschat sönder den så kan man gå vidare till ngt dyrare och mer riktigt med bättre räckvidd och framför allt bättre bild.
Har läst lite om den. Man ju först tro att det bara är en leksak, vilket det i och för sig är men tydligen ska den uppföra sig hyfsat likt större grejer och ska vara en bra maskin att lära sig på.
Den ligger hos Postnord just nu. Ska hämta ut den imorgon.
Visa bilaga 705204![]()
Aquila16 FPV Kit
The Aquila16 FPV kit is a more advanced kit for beginners. It's an inverted quadcopter with a modular aerodynamic design. Fly for up to 8 mins, covering a maximum video transmitter distance of 200 meters. Enjoy stable hovering and enhanced frame protection, allowing for consistent flight...betafpv.com
Vet inte vad den kostar i Sverige, tyvärr. Fick den gratis.Nej vilken farlig prislapp!
Vad kostar den inkl allt hem till Sverige?
Ser fram emot lite tester
Den är inte på ngt sätt väderskyddad. Lite fukt tål den väl men undvik att flyga i regn.Hoverair - Hur är de att flyga med den i regn? Kan man de eller bör man undvika?
Man får väl cykla baklänges eller nå't... Har bett om ett test-ex men dom finns inte ännu så det kanske kommer en om några månader eller inte alls.Den nya HoverAir, hanterar den hinder bättre (eller över huvud taget...)? Står något om "rear sensors" men vad hjälper det om den flyger framåt? Dåligt med info...
![]()
HOVERAir X1 PRO & PROMAX - 4K/8K Action Flying Camera Drone
HOVERAir X1 PRO & PROMAX are action flying cameras that offer high-quality footage from any angle, ideal for capturing action-packed moments. These sport drones that follow you and always keep you framed.hoverair.com
Fanns det några sköna filmer på dom då? :-)Visa bilaga 722199Visa bilaga 722198
Varning för att köra drönare om man inte har koll ?
Hittade av mig under semestern.
Läste att den följer din väg, men inte tar hänsyn till hinder över personen den följer.Den nya HoverAir, hanterar den hinder bättre (eller över huvud taget...)? Står något om "rear sensors" men vad hjälper det om den flyger framåt? Dåligt med info...
![]()
HOVERAir X1 PRO & PROMAX - 4K/8K Action Flying Camera Drone
HOVERAir X1 PRO & PROMAX are action flying cameras that offer high-quality footage from any angle, ideal for capturing action-packed moments. These sport drones that follow you and always keep you framed.hoverair.com
Vet ej, lämnade in dem på abisko fjällstation.Fanns det några sköna filmer på dom då? :-)
Nya nedskräpningstrenden?Visa bilaga 722199Visa bilaga 722198
Varning för att köra drönare om man inte har koll ?
Hittade av mig under semestern.
Är det ett grafikkort i bakgrunden?!Visa bilaga 722199Visa bilaga 722198
Varning för att köra drönare om man inte har koll ?
Hittade av mig under semestern.
Det var nog en del av drönarenÄr det ett grafikkort i bakgrunden?!
42km/h lätt ju väldigt intressant, nu börjar ha-begäret komma igen.Den nya HoverAir, hanterar den hinder bättre (eller över huvud taget...)? Står något om "rear sensors" men vad hjälper det om den flyger framåt? Dåligt med info...
![]()
HOVERAir X1 PRO & PROMAX - 4K/8K Action Flying Camera Drone
HOVERAir X1 PRO & PROMAX are action flying cameras that offer high-quality footage from any angle, ideal for capturing action-packed moments. These sport drones that follow you and always keep you framed.hoverair.com
Gissar att den sortens teknik är begränsad. Jag är dock mer intresserad om den kan hålla exakt mitt spår och inte ta ut svängarna för mkt.Det jag inte lyckats förstå är om den är begåvad med antikrockteknologi eller inte?
Ja det skulle ju iofs räcka. Om man själv inte klotar då förståss :-)Gissar att den sortens teknik är begränsad. Jag är dock mer intresserad om den kan hålla exakt mitt spår och inte ta ut svängarna för mkt.
Finns tydligen ngn "beacon" för att hjälpa till med trackingen, som på Skydio 2. Om jag får med den eller inte vet jag inte i nuläget.
Flyg inte över folksamlingar. En mini har dessutom "öppna" propellrar som kan göra skada (fråga hur jag vet) så håll flygfäet en bit bort från människor överhuvud taget.
Har också trassliat in mig i det här med drönare och sitter nu med en DJI Mini som jag tänkte lära mig flyga med under våren för att kunna filma ungarnas framfart på sina cyklar i olika lopp under 2025.
Någon som har koll på oskrivna regler och allmån kotym runt detta med drönare och MTB? Har hysad koll på skrivna paragrafer för drönare med registreringar, kartor, vikt osv men vill helst undvika att trampa i klaveret för att man har missat något som man borde ha förstått om man hade utrustats med normalt hyfs och vett :D
Tack!Ta drönarkortet även om du har en Mini som är sub 250g och använd appen så du har koll på var du flyger. Lite trist att skapa problem om nån ser drönaren på fel ställe.
Flyg _aldrig_ över eller mot folk. Jag har flugit modellplan och drönare i åtminstone 30 år och det händer saker nästan hur petig man än är. Planen tenderar att flyga vidare och man kan ofta rädda situationen med mindre fel men ibland dör elektroniken och då störtar drönaren handlöst.
Flyg inte utanför LOS med bara skärm eller utan spotter. Det är kanske det vanligaste man ser. Det är väldigt frestande men inte smart.
Ha en plan för din flygning. Hur länge, var du skall vara, var kan det komma folk, hundar och ryttare på hästar mm. Var uppmärksam på fullskalaflyg och ha en plan för om det kommer något och om det spelar roll vilken riktning de kommer från. Helikoptrar framförallt kommer fort och flyger ofta under lägsta höjd. Ligger vinden fel är det svårt att höra dem.
Man kan tro att drönare är säkra men stora som små är känsliga för vindar och effekter av vind. De små jag flugit (Mini/Mavic)) blåser bort och då måste du behärska Sport mode eller vara beredd att landa innan du tappar kontakten. De stora (Inspire) är luriga om man råkar komma nära ställen där de skapar egna virvlar (nära hus, klippor mm) och de är genuint farliga med sin vikt och fart.
RTH teknologin är bra men rätt korkad. Några av mina gamla DJI (har inte haft nån senaste åren) hade för låg höjd på RTH så då flyger den rätt in i träd mm.
Att inte störa är svårt…men försök. Jag har blivit utskälld för en fotoflygning, vindförhållanden över en ås gjorde att det blev smatter i propellrarna men där vi var var det vindstilla så det lät otroligt irriterande. Men man måste ju tillbaka och landa.
Du behöver också tillstånd för att publicera bilder eller film lite beroende på vad du filmat; inget konstigt egentligen - jag har skickat in och fått godkänt efter några veckor.
Mycket problematiserande i min text men det är slarv med ”common sense” som ställt till det för det traditionella modellflyget och lett till alla regler kring drönare.
Ha skoj och lek med den! Det är roligt och ger väldigt bra filmmaterial. Och vilka minnen du kan få med barnen.De kan också flyga drönaren utan problem, det är lite svårare med traditionella flygplan.
Vilken drönare är det? Många handkontroller som kommer med FPV-kit kan man koppla direkt in i en PC så funkar det med en gång. Plug-n-play liksom.Flyga FPV kan ju vara lite kul runt kvarteret inbillar jag mig. Innan jag kraschar en nyinköpt drönare i grannens pool vore det kanske kul att köra en sim för att lära sig ratta. Vet någon om det finns en billig handkontroll som man kan koppla till PS5 och öva i en simulator? Förmodar att dualsense-controllern bara skulle ge en felaktig muskelinlärning.
Också nyfiken.Några nyheter på billiga drönare?
Jag hade tänkt den för cykling men även skidor och långfärdsskridsko
https://eu.hoverair.com/
Som nämnt tidigare ser smidig ut men 24km/h känns lite väl lågt för skidor utför och downhill på cykel
Va hittar dörnaren på om man kommer för långt bort?