ostrand
Aktiv medlem
Visa din Miyata!
haha. jodå, det har jag nog någonstans i gömmorna ;)Ser att också du har originalvajerhölje.
Men några Campatubfälgar har du inte, hehe.![]()
Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
haha. jodå, det har jag nog någonstans i gömmorna ;)Ser att också du har originalvajerhölje.
Men några Campatubfälgar har du inte, hehe.![]()
I gömmorna ja, men på hojen? I original!haha. jodå, det har jag nog någonstans i gömmorna ;)
Hmm, kom den verkligen med campa tubfälgar i original?I gömmorna ja, men på hojen? I original!
Specialbeställda av första ägaren.Hmm, kom den verkligen med campa tubfälgar i original?
Nice, det är nog ett skönt styre. Testa med stammen, är ju ingen extrem bakåtvinkel på styret.Visa bilaga 732477
Lunchtur igen, man blir lokalpatriot och hemkär på kuppen, gamla mamma hann få kaffesällskap också, delad tur på jobbet ger så fina cykelmöjligheter
För återkoppling: ”crumbworks*nitto kt bar” är påväg med posten. Funderar nu på stamlängd med mina 187cm och 91 cm innerben. Vad tror ni? Rak i ryggen men med god klättringskontroll är min tanke då jag bor i Jönköping brantaste backe. Har en Nitto technomics 80mm men är rädd att den blir för kort?
Nytt för dagen var lila dimmans nya pedaler, flatpedaler med sjukt bra fäste, på tips från LWB
Snyggt styre, vilken modell?Nice, det är nog ett skönt styre. Testa med stammen, är ju ingen extrem bakåtvinkel på styret.
Jag kör med en stam i kortaste laget på min rosa, men det är bekvämt så kör nog vidare på det.
Visa bilaga 732489
Det är vackert så att folk har fällt tårar för mindre. Jag blev knappt avundsjuk alls, mitt på dagen-tur, kaffe med morsan, konsultväder, storstålis…Visa bilaga 732477
Lunchtur igen, man blir lokalpatriot och hemkär på kuppen, gamla mamma hann få kaffesällskap också, delad tur på jobbet ger så fina cykelmöjligheter
För återkoppling: ”crumbworks*nitto kt bar” är påväg med posten. Funderar nu på stamlängd med mina 187cm och 91 cm innerben. Vad tror ni? Rak i ryggen men med god klättringskontroll är min tanke då jag bor i Jönköping brantaste backe. Har en Nitto technomics 80mm men är rädd att den blir för kort?
Nytt för dagen var lila dimmans nya pedaler, flatpedaler med sjukt bra fäste, på tips från LWB
Jag har sannerligen ingen anledning att stå här och lipa, jag fick med mig LWB Jr. ut på en nu-är-fotbollsträningen-slut-för-säsongen-då-tränar-vi-själva-på-tisdagarna-tur ikväll.Jag blev knappt avundsjuk alls…
Jag älskar verkligen att vi i församlingen slänger oss med styren som är dyrare än resten av cykeln och att det dessutom framstår som både rimligt och fullt naturligt.Ron's Ortho bars
Du får inte stirra dig blind på kostnaden. Tänk på värdet.Jag älskar verkligen att vi i församlingen slänger oss med styren som är dyrare än resten av cykeln och att det dessutom framstår som både rimligt och fullt naturligt.
Tänk ifall nitto bara hade förlängt sina ordinarie styren så att dom är vuxenbredd.Jag älskar verkligen att vi i församlingen slänger oss med styren som är dyrare än resten av cykeln och att det dessutom framstår som både rimligt och fullt naturligt.
Du har en poäng!Tänk ifall nitto bara hade förlängt sina ordinarie styren så att dom är vuxenbredd.
Då hade dom ju dödat marknaden för alla märken som gör custombeställningar hos nitto och bara lägger på 15cm bredd
Vad fan, jag justerade ju lagren i bakhjulet. Är dock lite nojig och vill inte dra för hårt, så jag brukar dra åt snabbkopplingen lite mer istället, av ren lathet..Ikväll blev det tid för lite garagehäng. Min fru skrapar gammal färg av ett gäng stolar vi köpte på loppis och tänkte få liv i igen och jag passade på att få till lite Miyata-mys!
Visa bilaga 732921
@Kashmirsocialist skickade med två uppmaningar när jag glatt rullade från honom som nybliven medlem i kulten...ehrm... ägare av en Miyata. Att jag skulle smörja kedjan och att det kanske vore bra att kolla över växlarna.
Med två väldigt tydliga och enkla uppgifter framför mig så började jag med något helt annat! För nog fanns det ett litet, litet glapp i bakhjulet? Bäst att justera lagerspänningen!
När det var gjort och verktygslådan ändå var framme så var det kört! Passade på att kolla över alla skruvar och ge dem lite fett. Flyttade ner framväxeln lite. Spanade på hur jag ska få dit skärmar och flak.
Nu var det dags att ge sig på växlarna och kedjan. Började med att smörja och sedan justera. Men det ville sig inte riktigt. Tog en stund innan polletten trillade ner och jag hittade problemet.
Visa bilaga 732923
En av kedjenitarna hade lossat från plattan. Här någonstans började en jakt på ett kedjelås som hade rätt många likheter med Pettsons försök att baka pannkakstårta. Efter att ha letat på ett otal ställen (inklusive lådan med cykeldelar) hittade jag låset i sadelväskan på gravel-cykeln.
Visa bilaga 732924
Med låset väl på plats gick det lite bättre igen.
Avslutade med att ta några varv på gatan utanför och kan konstatera att det är en cykel jag kommer trivas med, trots att den är i minsta laget.
Lustigt nog var problemet med lossnande kedjelänkar vanligare tidigare. Dvs då kedjorna ofta fick nitas för hand, med lösa nitar och verktyg. Har dock goda erfarenheter av mod kedjelås. Detta under förutsättning att dom monteras noggrant på 1 väl rengjord kedja.Vad fan, jag justerade ju lagren i bakhjulet. Är dock lite nojig och vill inte dra för hårt, så jag brukar dra åt snabbkopplingen lite mer istället, av ren lathet..
Det där med nit som lossnar hände mig förra året på en nästan helt ny kedja. Också Shimano sjudelad av enklare kvalisort. Märkligt.
Lagerjusteringen var väl mer av akademiska dimensioner. Hade inte varit några problem att köra utan att göra det. Men har något satt sig i huvudet (som dessutom erbjuder möjlighet att skruva cykel) är det svårt att låta bli!Vad fan, jag justerade ju lagren i bakhjulet. Är dock lite nojig och vill inte dra för hårt, så jag brukar dra åt snabbkopplingen lite mer istället, av ren lathet..
Det där med nit som lossnar hände mig förra året på en nästan helt ny kedja. Också Shimano sjudelad av enklare kvalisort. Märkligt.
Jag kan tänka mig att toleranserna är större på kedjor för färre växlar. Det i kombination med handpressning gör säkert att det så.Lustigt nog var problemet med lossnande kedjelänkar vanligare tidigare. Dvs då kedjorna ofta fick nitas för hand, med lösa nitar och verktyg. Har dock goda erfarenheter av mod kedjelås. Detta under förutsättning att dom monteras noggrant på 1 väl rengjord kedja.
Ps Vill inte vara elak, men fler nitar på din kedja, som ut att vilja gå sin egen väg. Kanske dags att byta kedja?
Jag har ett par svarta XT canti där man sågat av växelfästet. Syns inte när tunmisarna ligger mot. Kan det passa herren?Kära dagbok,
Jag behöver hjälp.
Jag har ett par fina xt-tummisar på ingång och jag är på jakt efter passande bromshandtag (canti) till dem. Snyggast i klassen är nog ändå bl-mt63, men i väntan på att ett par sådana ska falla från skyn och landa i mina händer, har ni förslag på några liknande men kanske mer lättillgängliga? Finns det gamla xt att hålla span på?
Finns det någon som nytillverkar gamla stammens moto grips, liknande de fina Suntour mfl från mtb:ns barndom? På den stora lila har jag ett par Lee Chi som är en smula rackliga men i övrigt hur sköna som helst.
Tack kära dagbok.
Det jämnar ut sig, tänk inte på det AxelKära dagbok…
Tack @Peth och @Carl Edfeldt!
Hot roddade xt låter som rätt upp i min allé, som talesättet lyder. Den typen av reglage är precis lagom balans mellan gammalt-och-snyggt och nytt-och-bra. Hade sådana funnits att köpa nya och utan integrerade växelreglage så hade jag hängt på låset. Men nu behöver jag varken hänga på låset eller sörja att de inte finns, för jag har kung Sebbe som vakar över mig.
Vad önskas ur ölkällaren, suröl, stout eller cassis?![]()
Kan hända att det finns en rosa stål-valley modell lång i Bollnäs.Min brukscykel (GT Outback med korg fram och komfortstyre) blev stulen i veckan. Finns det någon som sitter på en ram/cykel som dom inte behöver? Helst en triple cross el någon mtb. Är 177cm med hyfsat ap-index så något i storlek 55-57cm/18-22" borde passa mig.
Bor i Hälsingland men ska jobba i sthlm i början av december.
Intressant! Hur lång är en lång?Kan hända att det finns en rosa stål-valley modell lång i Bollnäs.
Någon som sitter på skärmar av finare kvalifax, Honjo eller liknande, i ca 62mm bredd? Ska på cykeln med 650b 48mm däck. Bytte precis ner till 42mm däck + skärmar pga höstslask men det kändes skitläskigt och vill tillbaka till feeeeta däck men nuvarande skärmarna är för smala för det.
pelagobicycles.com
Storleken är 18,5, men den är 57 cm lång (c-c), vilket är 2 cm längre än första generationens stålmiyatas.Intressant! Hur lång är en lång?
Aha. Jag kommer gärna och kollar på den, fortsätter i pm.Storleken är 18,5, men den är 57 cm lång (c-c), vilket är 2 cm längre än första generationens stålmiyatas.
Är man tveksam kan man alltid svara "cykel"!Jr. fick i uppgift i skolan att skriva ord som innehåller bokstaven A. Han må ha valt att spara ”Miyata” till att de kommer till y, i, m eller t, och han fick en vagnretur för mycket mellan ”bra” och ”pappa”. Det är sånt som händer. Men ”cykel” glömde han minsann inte!
Visa bilaga 733467
Anders har slut på 650b 62mm breda skärmar och får inte hem fler förrän i januari.
Om man hade köpt Pelagos 55mm breda variant för 700c. Hur mycket bredare kan de tänkas bli när man har masserat om dom ner till 650b?
@jolov hur mycket förändrades bredden på skärmarna som du nyligen justerade radien på?
![]()
ALUMINIUM FENDERS 700C / 55 MM
Pelago Aluminium Fenders are our standard fender set which can be installed on many other bikes aswell.pelagobicycles.com
Jr. fick i uppgift i skolan att skriva ord som innehåller bokstaven A. Han må ha valt att spara ”Miyata” till att de kommer till y, i, m eller t, och han fick en vagnretur för mycket mellan ”bra” och ”pappa”. Det är sånt som händer. Men ”cykel” glömde han minsann inte!
Visa bilaga 733467
Har en komplett 18" Diamondback från -89 med Deore DX som var tänkt som reservdelscykel. Finns i hufvudstadens arbetarkvarter så skicka PM om du är sugen så diskuterar vi saken.Min brukscykel (GT Outback med korg fram och komfortstyre) blev stulen i veckan. Finns det någon som sitter på en ram/cykel som dom inte behöver? Helst en triple cross el någon mtb. Är 177cm med hyfsat ap-index så något i storlek 55-57cm/18-22" borde passa mig.
Bor i Hälsingland men ska jobba i sthlm i början av december.
Man vet att man är ute på halt vatten när självaste lut-jesus i all sin milda fromhet fördömer i så pass skarpa ordalag.@Vintagemuppen är igång igen och försöker lura i folk att en alujonne värd på sin höjd 1500 kr är en titanraket värd 12 500 kr. Sicket kräk.
Snygga! Vad är det för nått/kommer de ifrån?