TCR 2026 - Transcontinental Race no 12

TCR 2026 - Transcontinental Race no 12
Bland vännerna så cyklade precis Ulf #297 (tillbaka efter sin sjukhusvistelse - vet fortfarande inte vad som hänt, vurpa, påkörd, hundbiten är bästa gissningar) förbi vännen Martin Carlsson #91 som har gjort ett riktigt strakt TCR - Kudos. Skulle vara kul om de kan hålla ihop sista 150 milen.
 
TCR 2026 - Transcontinental Race no 12
Det är tillåtet att korsa förbjudna vägar, även i rondeller. Men man får inte åka längs med t ex 50-100m till nästa korsning. Många brukar få några minuters/timmars tilläggstid, det är bara få vägar som är förbjudna enligt kartan. Utöver det är alla Europavägar (E) vägar förbjudna, dessa är lätt att missa i städer och så, att man cyklar någon kilometer på en väg som är en E-väg. I städerna är ju väldigt många vägar flerfiliga och då är det lätt att missa om det är ok eller inte.
Då har jag ingen aning om var brottet kan ha begåtts. Är den här kartan alltid up-to-date, eller kan det finnas förbjudna sträckor som kommuniceras på annat sätt?
 
TCR 2026 - Transcontinental Race no 12
Nynäshamnkändisen #345 Falk D kämpar på vidare. Gänget som var kring honom vid parcours 1B har verkligen spridits ut, förutom #196 James A, från den förste Karskrona-Gdynia färjan.
1785339742829.webp


De är praktiskt taget inom synhåll från varandra.
1785339996358.webp
 
TCR 2026 - Transcontinental Race no 12
CP3 Stänger vid midnatt på söndag, dvs ca 3d10h från nu. De jag kollade på som är vid CP3 nu tog lite knappt 3 dygn på sig, så omöjligt är det inte, men det finns en anledning till att de som är bakom är 3 dygn efter. Så det kommer vara stressigt för de som klarade CP2 med lite marginal.
 
TCR 2026 - Transcontinental Race no 12
Sista att klara cut-offen vid CP2 är 212:e i racet #241 Alexander L-b. Han hade en knapp halvtimme till godo. Först att missa är #121 Michael G. Han har gett sig ut i spenaten:
Visa bilaga 844333
Blir han först att korsa berget rakt söderut? Det ska enligt TCR-bloggen vara strängt förbjudet av nationalparksvakterna.
#343 Kritian B gjorde ett försök i tisdags, fick vända (av för mig okänd anledning) strax innan kammen.
1785412179893.webp



Några timmar senare var det två till som försökte ge sig på terrängen men fick vända lite längre ner:
1785412375603.webp


Tidigt imorse gjorde #339 ett försök också:
1785412799020.webp
 
Senast ändrad:
TCR 2026 - Transcontinental Race no 12
Såg för någon dag sedan att hon hade ont i knät och var osäker på om det skulle gå och fortsätta. Hon postade det i hennes Händelser på Instagram.
Hoppas det löser sig. Gemperle tog under 4 dygn på sig därifrån där Anna är, och det är mer än 8 dygn kvar innan finishers party. Hon kan rehabba i 2 dar utan att det blir panik.
 
TCR 2026 - Transcontinental Race no 12
Är det något som hindrar att ställa upp med tandem i par-racet?
Wiki: “To ensure that everyone is riding somewhat similar equipment, recumbent bicycles are not allowed and neither are tandem bicycles“ men inom rimliga gränser är ju allt tillgängligt för alla, det har ju med plånbok att göra mer än ngt annat. Går ju bra att ställa upp på måttbeställd standardcykel / brompton etc.

Har läst att det även är för att den som vid singelolycka i ett par inte blir skadad ska kunna hjälpa till/fortsätta men det känns svagt som argument. Den risken kan ju den vuxne cyklisten själv bestämma om den vill ta eller inte på en tandem. Iaf tror inte det är ngn hausse på just detta :)
 
TCR 2026 - Transcontinental Race no 12
Vandringen verkar vara en ok-ish short cut. #65 Koen H vände på toppen av parcours 2b kl 06:30 imorse. Han måste ha sölat nånstans för #241 Alexander L-b är nästan ikapp. Han var på samma ställe 11:40. Bergsklättraren #121 Michael G började vandringen 13:00. Ser ut att #241 och #121 skulle kunna mötas i Brezno ungefär. Så en timmes tidsvinst kanske, men förmodligen ganska mycket energi som går åt.
1785428910696.webp
 
Tillbaka
Topp