s
Aktiv medlem
26 vs 27,5
-Andy- sa:skogsvakt sa:...
Du har ju missat hela poängen med tråden. Vad säger du om man nu ENBART diskuterar skillnaden på hjulstorleken? Alltså just den 1av 20 punkter som du själv säger.
Läs kommentarerna i tråden så förstår du mitt inlägg. Det som en del skriver gör att man höjer på ögonbrynen.
Att bara diskutera hjulstorleken är ganska ointressant. Det är också en hint till TS att hjulstorleken bara är en av många faktorer att ta hänsyn till.
Hjulstorleken är nog det mått som är mest konsekvent om man skall jämföra cyklar. I princip alla andra geometrimått samspelar med varandra på ett komplext sätt och gör det väldigt svåra att jämföra olika cyklar på papperet. En viss vinkel eller ett visst mått går inte att jämföra rakt av om inte resten av måtten är lika. Rullegenskaperna blir däremot samma lika oavsett övriga mått på cykeln. De har också stor påverkan på hur cykeln beter sig. Med dagens utbud är det inte heller så svårt att hitta en ram med de egenskaper man önskar oavsett hjulstorleken. Summa summarum så tycker jag att hjulstorleken en vettig startpunkt. Om man utifrån det inte kan hitta en cykel som uppfyller resten av kriterierna så, ja då får man väl tänka om och spana på en annan hjulstorleken. Att låta samtliga variabler vara okända gör det bara onödigt svårt.

