kristian_123
Aktiv medlem
Är "att blocka bilar" någon trend jag missat?
Plantera fler träd ?:)Lite svårt om skogen inte finns där man cyklar.
Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Plantera fler träd ?:)Lite svårt om skogen inte finns där man cyklar.
Det var lite min (andragrads)poäng. Man har ett ansvar för det man själv retar upp sig på.Nej, inte Epor däremot. Det finns inga rationella skäl att tycka illa om dem heller. Vi kan samsas i trafiken, kärlek och omtanke.
Det håller jag absolut med om. Ibland går det helt enkelt inte att köra om i mötande fil och då får man köra skitlångsamt istället. Vilket ytterst få bilister gör, tyvärr. Skulle dock säga att på de allra flesta landsvägar utom de allra smalaste och snirkligaste, kan du utan problem köra om en klunga cyklister på ett vettigt sätt om du bara väntar lite tills du får fri sikt.Ju närmare omkörningen sker desto saktare måste man köra. Klart man i låg fart kan smyga om en cyklist om utrymmet tillåter. Behöver inte köra vänstertrafik för det!
Precis. Det borde verkligen ingå ett moment i körkortsutbildning där man tvingas cykla på högtrafikerad landsväg så kanske fler skulle fatta.Ju snabbare man kör om desto större avstånd till cyklisten såklart, då räcker ofta inte 1,5 meter. Men det hajar ju alla. Som är cyklister. Inte så många andra dock :/
Detta kan inte nog betonas! Detta är den största skillnaden mellan att cykla i Sverige och Sydeuropa tycker jag. Här blir man ofta omblåst med en meters marginal av bilister som håller hög fart. I Sydeuropa smyger många om med ganska liten marginal men också med liten hastighetsskillnad. Jag föredrar verkligen det senare.Ju närmare omkörningen sker desto saktare måste man köra. Klart man i låg fart kan smyga om en cyklist om utrymmet tillåter. Behöver inte köra vänstertrafik för det!
Var på körbanan menar du att de ”seriösa” träningsgrupperna ska cykla? För att inte vara idioter då såklart.Detta kan inte nog betonas! Detta är den största skillnaden mellan att cykla i Sverige och Sydeuropa tycker jag. Här blir man ofta omblåst med en meters marginal av bilister som håller hög fart. I Sydeuropa smyger många om med ganska liten marginal men också med liten hastighetsskillnad. Jag föredrar verkligen det senare.
(Sen tycker jag också att det är på tok för många ”seriösa” träningsgrupper som cyklar som idioter i bredd och över halva vägbanan och jag har full förståelse för att många bilister blir förbannade då, även om jag inte har förståelse för farliga omkörningar…)
Obligatoriska körkort A-CE samt att man cyklat lite på landsväg för att man ska få körkort hade varit en bra sak! Som så många andra bekymmer i samhället är det brist på förståelse av den andres perspektiv som är problemet. Har man C-kort vet man att man blinkar i rondeller. Har man A-kort vet man att man tittar i döda vinkeln innan man byter fil. Har man cyklat landsväg vet man att man håller ut vid omkörning.Ju snabbare man kör om desto större avstånd till cyklisten såklart, då räcker ofta inte 1,5 meter. Men det hajar ju alla. Som är cyklister. Inte så många andra dock :/
Precis så! Psykologi. Och om man går ut lite för långt till vänster så upplevs det som provocerande. Det finns en ideal linje, jag brukar tänka ungefär i högra delen av högra hjulspåret för bilar. Ungefär.Det är en balansgång. Tidigare cyklade jag alltid så långt till höger som möjligt på landsvägen och fick nästan varje runda uppleva minst en obehaglig omkörning. Den här säsongen har jag därför börjat hålla mig ungefär en sjättedel ut från vägkanten, och ibland lite längre ut, särskilt när det varit mycket mötande trafik. När det lugnar sig, flyttar jag mig närmare kanten för att ge plats åt bilarna. Syftet är att markera min plats på vägen och undvika att uppmuntra omkörningar när det är mötande trafik.
Resultatet av denna mer defensiva cykling har varit att bilister genomgående kör om på ett säkrare sätt, väntar, saktar ner och visar mer hänsyn till alla inblandade trafikanter.
Tidigare tänkte jag att bilister var vårdslösa och inte brydde sig om cyklisters säkerhet. Nu inser jag att många av de osäkra omkörningarna snarare beror på okunskap om hur lite marginal det faktiskt finns för cyklister, särskilt vid mötande trafik.
Menar du att det ska vara obligatoriskt att ha C-kort för att på cykla på landsväg också då? Eller hur ska cyklister annars förstå yrkesförares behov?Obligatoriska körkort A-CE samt att man cyklat lite på landsväg för att man ska få körkort hade varit en bra sak! Som så många andra bekymmer i samhället är det brist på förståelse av den andres perspektiv som är problemet. Har man C-kort vet man att man blinkar i rondeller. Har man A-kort vet man att man tittar i döda vinkeln innan man byter fil. Har man cyklat landsväg vet man att man håller ut vid omkörning.
På ett led när det är lämpligt. Aldrig sick-sackandes över hela. Samt visa allmän rimlig hänsyn till övriga trafikanter.Var på körbanan menar du att de ”seriösa” träningsgrupperna ska cykla? För att inte vara idioter då såklart.
Ja, självfallet.?Menar du att det ska vara obligatoriskt att ha C-kort för att på cykla på landsväg också då? Eller hur ska cyklister annars förstå yrkesförares behov?
Varför måste så många bilister bli förbannade? Det har inte jag någon förståelse för. Tycker de inte om att vistas i sina bilar?(Sen tycker jag också att det är på tok för många ”seriösa” träningsgrupper som cyklar som idioter i bredd och över halva vägbanan och jag har full förståelse för att många bilister blir förbannade då, även om jag inte har förståelse för farliga omkörningar…)
Du menar att bara cyklister har rätt att bli förbannade när andra beter sig som arslen? Eller?Varför måste så många bilister bli förbannade? Det har inte jag någon förståelse för. Tycker de inte om att vistas i sina bilar?
Ööh, vi har nog olika uppfattningar om sydeuropeiska bilisterDetta kan inte nog betonas! Detta är den största skillnaden mellan att cykla i Sverige och Sydeuropa tycker jag. Här blir man ofta omblåst med en meters marginal av bilister som håller hög fart. I Sydeuropa smyger många om med ganska liten marginal men också med liten hastighetsskillnad. Jag föredrar verkligen det senare.
(Sen tycker jag också att det är på tok för många ”seriösa” träningsgrupper som cyklar som idioter i bredd och över halva vägbanan och jag har full förståelse för att många bilister blir förbannade då, även om jag inte har förståelse för farliga omkörningar…)
Men bilisten som nitiskt håller 30 kan inte vara samma som körde om på 50-sträckan.. Personlighetstypen stämmer liksom inte .. Jag misstänker att det snarare handlar om att jävlas med cyklisterna.Det orimliga är att klungan med cyklister blockerar vägen för att kunna hålla en högre hastighet än 30 på 30-väg.
Dom kör alltså 30 på 50-väg, och säkerligen 50 på 30-väg. Hade klungan haft samma hastighet som innan backen så hade det inte varit något problem för då hade dom inte kommit ifatt bilen som tidigare körde om dom.
Nej. Hade jag råd så skulle jag bo på promenadavstånd till jobbet, förskolan och affären, eller i alla fall cykelavstånd. Jag avskyr vardagskörandet. Och jag är knappast ensam om att tycka det är ett dyrt tidsslöseri.Varför måste så många bilister bli förbannade? Det har inte jag någon förståelse för. Tycker de inte om att vistas i sina bilar?
Tror tyvärr det är lite mer komplicerat än så. Många av dessa bilister som blir högröda av ilska anser att de har 100% rätt i sin sak (inklusive lagen på sin sida), detta gör dem enligt mig extra farliga, som en galen ilsken polis på steroider ungefär.Men bilisten som nitiskt håller 30 kan inte vara samma som körde om på 50-sträckan.. Personlighetstypen stämmer liksom inte .. Jag misstänker att det snarare handlar om att jävlas med cyklisterna.
och för att du inte har råd att bosätta dig närmre dina intressen så ska inga cyklar vara ute på vägen? För att inte slösa din tid alltså.Nej. Hade jag råd så skulle jag bo på promenadavstånd till jobbet, förskolan och affären, eller i alla fall cykelavstånd. Jag avskyr vardagskörandet. Och jag är knappast ensam om att tycka det är ett dyrt tidsslöseri.
Va? Jag tycker inte om att vistas i bilen. Och förklarade varför jag och många andra inte gör det.och för att du inte har råd att bosätta dig närmre dina intressen så ska inga cyklar vara ute på vägen? För att inte slösa din tid alltså.
Alla kan väl bli förbannade nån gång. Men jag kan inte förstå varför "många bilister blir förbannade då" [när cyklister cyklar i bredd]. Det är som att det är självklart att folk ofta blir förbannade när de är ute och kör. Det är det jag finner märkligt.Du menar att bara cyklister har rätt att bli förbannade när andra beter sig som arslen? Eller?
Det kan nog stämma som du är inne på att folk vant sig vid att det ska finnas 2+1 eller motorväg överallt, så de blir sämre på att göra omkörningar. Sen har det blivit fler elbilar i trafiken och då vill de väl spara batteri genom att ligga bakom i suget.Det som spridit sig numera är att man börjar med kökörning,
De blir förbannade eftersom de anser att cyklister som cyklar i bredd begår ett lagbrott mitt framför deras näsa.Alla kan väl bli förbannade nån gång. Men jag kan inte förstå varför "många bilister blir förbannade då" [när cyklister cyklar i bredd]. Det är som att det är självklart att folk ofta blir förbannade när de är ute och kör. Det är det jag finner märkligt.
Oj, köra bil som är så kul. Men jag vet ju att det är en dinosaurie-känsla som jag har. Att tycka om att köra bil. Skulle kunna sätta mig i bilen nu och sträckköra till Italien. Vad kul det skulle vara. Och inte skulle jag behöva bli förbannad heller. :-)Va? Jag tycker inte om att vistas i bilen. Och förklarade varför jag och många andra inte gör det.
Om du har missat det så håller jag på rätt mycket med cyklar.
Håller helt med, folk har inte bara blivit sämre på att köra om, utan sämre på att köra bil öht. Och jag tror att det är alla förbannade ”hjälpsystem” som är orsaken, farthållare, lane assist, osv. De lär sig att sitta och halvsova på motorvägen och har därmed dålig uppmärksamhet på medtrafikanterna, vilket även smittar av sig på övrig körning.Folk har blivit sämre på att köra om. Och kanske inte på det sätt som ni uppfattar det. Eller så är det för att jag bor i södra Sverige numera(Folk blir mer brölande och självgoda med avståndet till Treriksröset.).
Man skyndar sig om, eller ligger stabilt bakom, det är det enda rimliga. Det som spridit sig numera är att man börjar med kökörning, i väntan på nåt. Detta oavsett vad man ligger bakom(Grävmaskiner som är både korta och långsamma verkar vara extra farliga för vissa att köra om). Detta innebär då mer omkörningar som är vårdslösa eller helt enkelt bara långa. Jag körde om en tio bilar på rad med min 70hk Renault härom dagen, det var 75% av en helt meningslös kö bakom en traktor. Jag körde alltså 90, och hade utmärkt sikt hela tiden. Och när jag kom i kapp den här kön så var det på en raksträcka utan mötande bilar. Det kom en liknande raksträcka sen, där jag körde om resten, och det var en lång raksträcka även innan. Och liknande händer ofta. Oftare händer det dock att det kommer nåt klappskaft i en SUV och gör nån märklig omkörning av mig på samma sträcka, fast då helst de korta bitar med heldragna linjer som är på de 2 milen. Jag utgår från att flera i kön jag körde om ansåg att jag kör vårdslöst, jag tycker det är vårdslöst och farligt att bilda köer i onödan.
Dock är det intressant att man nästan aldrig ser motorcyklister köra vårdslöst numera. Har motardtrenden dött ut helt?
Har viss erfarenhet av cykling i Italien och Spanien och jag skulle säga att upplevelserna från de två länderna är så pass olika att det blir lite snett att gruppera samman bilisterna från de två längderna som sydeuropeiska bilister.Ööh, vi har nog olika uppfattningar om sydeuropeiska bilister
Pendlingsnormen/centralisering/gentrifiering tror jag är den största boven. Fler mindre bra trafikanter har sänkt standarden. Sen vill jag som alltid skylla på SUVtrenden också. Det är svårare att köra en större bil, men många tycker tvärtom för dom sitter högt och ombonat, så dom vaggas in i en falsk säkerhet. Och den verkar inte rubbas av att dom inte vågar köra om en grävskopa på flera kilometer eller inte kan parkera i parkeringsrutan.Håller helt med, folk har inte bara blivit sämre på att köra om, utan sämre på att köra bil öht. Och jag tror att det är alla förbannade ”hjälpsystem” som är orsaken, farthållare, lane assist, osv. De lär sig att sitta och halvsova på motorvägen och har därmed dålig uppmärksamhet på medtrafikanterna, vilket även smittar av sig på övrig körning.
Så man håller hastigheten för att jävlas med cyklisterna?Men bilisten som nitiskt håller 30 kan inte vara samma som körde om på 50-sträckan.. Personlighetstypen stämmer liksom inte .. Jag misstänker att det snarare handlar om att jävlas med cyklisterna.
JaSå man håller hastigheten för att jävlas med cyklisterna?
Som sagt, åter på lvg på Ekerö efter nästan 15 års uppehåll så tycker jag att det har polariserats. En del bilister är supersnälla och håller avstånd och stannar när gruppen ska korsa en väg, andra beter sig uppenbart farligt, visar fingret osv. Båda fenomenen var ovanligare förr...Kom hem ikväll efter att ha cyklat 276:an från Norrtälje och söderut(yes, det finns mindre trafikerade vägar, men just idag behövde jag ta snabbaste vägen). Ingen trevlig upplevelse, faktiskt flera som vevade ner rutan och skrek diverse saker. Ca 10 km norr om Åkersberga pallade jag inte mer utan veka av på småvägarna närmare kusten.
Hur svårt kan det vara att inte irritera sig på traktorer, EPA, höskrindor, cyklister etc och bara ta det piano och köra om i motsatt körbana isf 20 cm bredvid??
Trevlig helg!
Det är lättare att göra en säker omkörning med elbil än vanlig bil. Det händer allt man behöver på en gång. Man behöver inte ta höjd för att mekaniken skall samverka och vridmomentet komma. Men visst finns det de bilister som skapar sig själva en onödigt svår omkörning.Det kan nog stämma som du är inne på att folk vant sig vid att det ska finnas 2+1 eller motorväg överallt, så de blir sämre på att göra omkörningar. Sen har det blivit fler elbilar i trafiken och då vill de väl spara batteri genom att ligga bakom i suget.
Just därför. Det krävs oftast misstag från två för att det skall ske en olycka.Just på slingerbulten kan du väl ändå inte påstå att det är gruppen cyklister som är mest omdömeslösa?
Bilisterna får bli hur förbannade de vill, helt ok (tuta, blinka, skrika etc skadar ingen men budskapet går fram), problemet är de (ett fåtal men ändå för många) bilister som demonstrerar sin till synes okontrollerbara ilska genom farliga manövrar. Har du verkligen inte förstått det eller spelar du bara dum?Du menar att bara cyklister har rätt att bli förbannade när andra beter sig som arslen? Eller?
Förstår faktiskt inte vad du menar? Så för att folk kör som blådårar så ska man inte få cykla på vägen? Eller vilka misstag är det du pratar om?Just därför. Det krävs oftast misstag från två för att det skall ske en olycka.
Hat slutat cykla på den vägen helt och hållet. Finns många bättre alternativ i närheten.
Suck. Läs de inlägg jag svarade på så kanske du fattar.Bilisterna får bli hur förbannade de vill, helt ok, problemet är de (ett fåtal men ändå för många) bilister som demonstrerar sin till synes okontrollerbara ilska genom farliga manövrar. Har du verkligen inte förstått det eller spelar du bara dum?
Jag gissar att de flesta som ej drabbas av ilskna bilister är cyklister som aldrig roar sig med gruppcykling eller på sin höjd kanske parcyklar (typ...).Suck. Läs de inlägg jag svarade på så kanske du fattar.
F.ö. är det ytterst sällan (läs aldrig) jag själv råkar ut för det du beskriver. Kan nog bara dra mig till minnes två ggr under alla år. Båda faktiskt i Sthlms län. Kanske är ett Sthlms-problem primärt?
Förstår inte varför man vill utsätta sig för risken att cykla två i bredd på den vägen. Det är många krön och blinda kurvor på och hastighetsskillnaden när haningerossi kommer ikapp kan vara 200 km/h.Förstår faktiskt inte vad du menar? Så för att folk kör som blådårar så ska man inte få cykla på vägen? Eller vilka misstag är det du pratar om?
Tycker det är synd att folk som sköter sig och håller sig inom lagen ska behöva utöva sin aktivitet på ett annat vis för att det finns rötägg som kör i 200+ på en 70-väg.Förstår inte varför man vill utsätta sig för risken att cykla två i bredd på den vägen. Det är många krön och blinda kurvor på och hastighetsskillnaden när haningerossi kommer ikapp kan vara 200 km/h.
Det skedde så sent som förra helgen en upphinnandeolycka där en MC körde in i baken på en epa tex.
Inkomstrelaterade böter. Som Finland mfl har. Detta och återinförande av hundskatten skulle förbättra mycket cyklingTycker det är synd att folk som sköter sig och håller sig inom lagen ska behöva utöva sin aktivitet på ett annat vis för att det finns rötägg som kör i 200+ på en 70-väg.
Hade varit vettigare att göra något åt de vansinnesfärder som äger rum på vägarna runt om där.